Na konferencii nám Apple prdstavil 3 nové iPhony. Jedným je základný iPhone 11 so 6,1″ LCD displejom, druhým iPhone 11 Pro s pomerne malým 5,8″ displejom a tretím iPhone 11 Pro Max so 6,5″ displejom. Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro?

Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro?

Na konferencii sme si mohli všimnúť, že Apple predstavilo 3 podobné zariadenia a použilo pri nich jeden rovnaký procesor. Apple A13 Fusion. Tento čip je skutočným majstrovským dielom.

- Reklama -
Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro? - svetapple.sk - svetapple.sk

Apple pri vývoji vynaložilo mnoho úsilia a výsledok stojí za to. Oproti predošlému procesoru (Apple A12) je približne o 20% výkonnejší. Nie je to zásadné číslo ale na medziročný posun určite dostačujúce. Čo sa týka energetickej úspornosti, tu by mal byť procesor až o 40% účinnejší (údaj bol ale uvedený len pri modely Pro so špeciálnou technológiou strojového učenia).

Tou najdôležitejšou informáciou je ale fakt, že sa jedná o najvýkonnejší procesor, aký dnes môžeme nájsť v smartfóne. Exceluje aj v štatistikách GPU, kde dosiahol v podstate to isté. Postaralo sa o to až 8,5 miliardy tranzistorov, ktoré tvoria srdce čipu. Spoločnosť Apple ho vyrába 7nm technológiou. Procesor je teda vo všetkých troch nových zariadeniach. Ako to ale, že niekde môže byť výkonnejší ako inde? Vysvetlenie je jednoduché.

Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro? - svetapple.sk - svetapple.sk

Displej a výsledky z minulého roka

Dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť výsledky tohto zariadenia je jeho displej. Kým model 11 má 6,1″ LCD displej, jeho rozlíšenie je „len“ 1792 x 828 px a 326ppi. iPhone 11 Pro s 5,8″ OLED displejom má rozlíšenie 2436 x 1125 px a 458ppi. Najväčší model, iPhone 11 Pro Max má 6,5″ OLED displej s rozlíšením 2688 x 1242 px a 458ppi. No a hoci toto rozlíšenie možno až tak výrazne neovplyvní výkon zariadenia, môže sa na ňom minimálne podpísať. Za predpokladu, že komponenty sú skutočne rovnaké, iPhone 11 by mal byť teoreticky rýchlejší ako iPhone 11 Pro.

Podobné výsledky sa v podstate namerali aj minulý rok, kedy vo viacerých porovnaniach zdolal model XR

Prečo môže byť iPhone 11 rýchlejší ako iPhone 11 Pro? - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.