Nová aplikácia od Microsoftu, ktorá bola do App Store pridaná 27.7.2016, priamo konkuruje aplikácii od Apple, ktorá by už konečne mohla ponúkať viac než len ovládanie expozície. Ide o appku Microsoft Pix a už na prvý pohľad je jasné, že rozdiel je badateľný.

Kamera v iOS

Apple sa rado chváli fotkami odfotených iPhonom prostredníctvom kampane „Shot on iPhone“, v ktorej prezentuje výber tých najlepších fotiek, ktoré ľudia na iPhone zachytil a sú hodné prezentovania fotoaparátu. Všetko je to fajn, lenže dokedy budeme mať v iOSe len základné možnosti ovládania fotoaparátu?

Spomínaš si na časy, kedy Kamera v iOS bola len úplný základ a neponúkala nič okrem zaostrenia? Bolo to v iOS 6 a vtedy síce boli fotky odofotené iPhonom na inej úrovni ako konkurencia, no dnes je všetko inak a Apple by malo myslieť aj na tých, ktorí od Kamery očakávajú viac.

Zmena v iOS 7

Apple v roku 2013 predstavil iOS 7, čo bola dovtedy najväčšia zmena dizajnu a funkcií v krátkej histórii iOS. Medzičasom tu máme iOS 10, ktorý však ponúka presne to, čo sedmička. To znamená, že svoje zábery nemôžeš ovládať priamo pri fotení, ale až potom. Potrebuješ teda aj inú, lepšiu aplikáciu z App Store od tretích strán. Apple si toto akosi neuvedomuje a pridaním režimu „pro“ v nastaveniach Kamery by mnohých milo potešilo. Zdá sa však, že nateraz sa zmeny Kamery iOS 10 netýkajú a budeme musieť používať appky podobné Camera+.

Microsoft Pix

Na druhej strane, spoločnosť Microsoft, ktorá stojí za systémom Windows, predstavila konkurenta Kamery iOS – Microsoft Pix. Tá síce neponúka možnosti úpravy pri fotení, no vylepšenie fotiek je zrejmé a príjemné. Všetky úpravy prebiehajú automaticky a nemusíš nič nastavovať a na nič ťukať, okrem spúšte. Poteší aj fakt, že prostredie appky je veľmi jednoduché a ľahké, čo je pre Microsoft známe.

Rozdiel vo fotkách, pri ktorých nebola použitá aplikácia Microsoft Pix je vidieť už na prvý pohľad. Zábery oproti svetlu sú pre iPhone nočnou morou, no pre Microsoft nie a poradí si aj s vylepšením zvýraznení, teplotou farieb či prirodzeným tónom tváre.

Slider-1-iOS-796x602
Bez použitia MS Pix
Slider-1-Attimo
S použitím MS Pix

Vylepšené sú aj sériové zábery, s appkou môžeš natáčať videá podobné Hyperlapse či gifom. Microsoft sa zrejme nevzdáva a ide si za svojim cieľom, ponúknuť používateľom kvalitné aplikácie a možno aj ukázať Applu, čo nie je schopné pridať do systému. Raz sa možno dočkáme iOSu, v ktorom nájdeme viac nových užitočných funkcií, nie od konkurencie, ale z vlastnej tvorby Apple.

Stiahnuť Microsoft Pix

Prečítajte si tiež  iOS 17.5 prináša revolučnú novinku. Android ju má prakticky 16 rokov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -