Posledná beta verzia iOS 10, ktorá má medzičasom už tretiu verejnú betu sa Applu konečne podarila a pokrok je cítiť v celom prostredí systému. Zrýchlenie animácií, pár vylepšení nových funkcií a takmer žiadne pády aplikácií sú toho dôkazom a používanie systému na iPhone SE je bleskovo rýchle. Pozrime sa na to detailnejšie.

Novinky v tretej verejnej bete iOS 10

Tretia beta, ktorá bola vydaná Applom minulý utorok o 19. hodine mala veľkosť len niečo okolo 400 MB, čo nasvedčovalo tomu, že to bude len malá aktualizácia s nulovými vylepšeniami. Našťastie, všetko bolo inak a hneď po úspešnej aktualizácii bolo jasné, že zmena v systéme je badateľná.

- Reklama -

Určite vieš, že mnohé aktualizácie vyžadujú prihlásenie do tvojho Apple ID, aktualizáciu nastavení iCloudu či hesla. Tieto aktualizácie sú však omnoho väčšie, čo sa tretej bety iOS 10 netýkalo a tieto nastavenia bolo potrebné meniť. Hlavné novinky, ktoré Apple do bety iOS 10 pridalo sa netýkajú ani tak aplikácií, ale skôr zrýchlenia systému alebo novej animácie zobrazenia priečinkov na ploche. Aj menšia zmena animácie prispieva k tomu, že iOS pôsobí rýchlym dojmom.

Centrum ovládania a hlásení

Dobre známe centrum ovládania a centrum hlásení prešlo v iOS 10 menšou zmenou, ktorá pridáva systému lepšiu prehľadnosť, funkčnosť či novú animáciu. Centrum hlásení, ktoré zobrazíš potiahnutím prsta zhora nadol a ponovom na zamknutej ploche potiahnutím doprava, teraz ponúka zobrazenie dňa a dátumu veľkým písmom. Naproti tomu, centrum na zamknutej ploche zobrazí čas a dátum tak, ako to poznáme na klasickej zamknutej ploche.

Keďže Apple zmenilo spôsob odomykania iPhonu, zobrazenie času na zamknutej ploche nahradilo zobrazenie zámku a oznamu, že iPhone je odomknutý. Odomknúť posunutím, je zdá sa navždy preč a Odomknúť stlačením tlačidla Domov je to, čo sa zobrazí aj vtedy, ak nutnosť stlačenia tlačidla Domov vypneš (Nastavenia > Všeobecné > Prístupnosť > Tlačidlo Domov > Aktivovať priložením prsta).

Centrum ovládania, ktoré zobrazíš potiahnutím prsta zdola nahor poprvýkrát od inštalácie tretej bety zobrazí krátke info  v angličtine o tom, na čo toto centrum slúži a pozornému oku určite neunikli tri bodky, ktoré niečo signalizujú. Bohužiaľ, posunutím do strán sa nič nezmenilo a jediné, čo uvidíš je čiastočné zobrazenie tohto oznamu.

Prístupnosť, návrat k iOS 8 a 9

Malé zmeny sme postrehli aj v Nastaveniach, kde konkrétne Prístupnosť obsahuje nové zobrazenie farebných filtrov (Nastavenia > Prístupnosť > Prispôsobenie displeja). Práve tieto filtre, ktoré majú zatiaľ nevyužitý potenciál menia teplotu či odtieň obsahu na displeji, čo však má za príčinu znemožnenie používania iPhonu plnohodnotne. Zaujímavým zlepšením prešla funkcia Obmedziť biely bod, ktorá zníži jas displeja na úplné minimum, dokonca viac ako je to možné cez Centrum ovládania.

Každá verzia iOSu či iPhonu so sebou prináša aj nové pozadia, ktoré sú bohužiaľ v poslednom období bez výraznej zmeny a niektoré sú doslova hrozné. Apple tak pridalo k možnostiam zmeny pozadia aj tie, ktoré sme si mohli nastaviť ako predvolené v iOS 8 a iOS 9. Pribudli aj tri pozadia planét a farebného prachu. Na druhej strane, zmizli tie, ktoré boli predvolené v iPhone SE. Na aktualizáciu dynamických pozadí Apple akosi zabúda, keďže sú rovnaké už od iOS 7  v roku 2013.

Zdravie, budík a emoji

Aplikácia Zdravie, ktorá je už konečne ľahko ovládateľná a obsahuje zaujímavé informácie o tvojej aktivite je lepšie prepojená nielen s Budíkom a funkciou Večierka, ale aj s ostatnými aplikáciami či koprocesorom M9, ktorý sa stará o to, aby boli dáta čo najpresnejšie. Ak používaš Zdravie v iOS 10, určite si si všimol aj ikonky videí, ktoré však stále nie sú videami, takže ich obsah je zatiaľ neznámy.

V zobrazení Večierka pribudlo zobrazenie analýzy spánku, ktoré ťa okamžite presmeruje k všetkým dátam v Zdraví. Keďže celá aplikácia Budík je zobrazovaná v čiernom móde, pár chýb v zobrazení sa bohužiaľ objavilo, čo spôsobuje takmer nemožnosť čítania textu z displeja. Nevýhoda Budíka ako takého je tá, že tóny vo Večierke sa nedajú nastaviť ako tón budenia v klasickom Budíku. Apple aktualizovalo aj štýl ikoniek emoji, ktoré sú detailnejšie a lepšie zobrazujú emóciu, ktorú chceš nimi vyjadriť. Pribudlo aj pár nových a upravených ikoniek v ponuke ikoniek.

Čo bude ďalej? A kedy?

Okrem týchto vylepšení sa zlepšilo aj sťahovanie fotiek a videí z iCloud Fotoknižnice či rýchlosť Safari a posielania iMessage. Práve iMessage a ich nové funkcie sú stále akosi zložité na používanie a nie vždy je jasné, čo ideš odoslať, hlavne pri Digital Touch. Nepoteší ani fakt, že signál spolu s prechodom mobilných dát (napr. 3G >/< LTE) veľmi často vypadáva a trvá aj 10 sekúnd, kým sa signál ako-tak obnoví.

Systém je však celkovo viac stabilný a rýchlejší ako predošlé prvé dve beta verzie, ktoré sme mali možnosť testovať vrámci Apple Beta Software Programu. Očakávame, že ďalšia verejná beta bude dostupná tento týždeň v stredu, deň po vydaní bety určenej pre developerov. Keďže sa blížime k polovici augusta, Apple má už len približne mesiac na to, aby iOS 10 dotiahol do úplného konca a zaručil tak bezproblémový upgrade systému pre všetkých používateľov iOS zariadení, ktoré bude iOS 10 podporovať. Samozrejme, nedá sa vylúčiť aj to, že sa v septembri vyskytnú problémy inštalácie či aktivácie iOS zariadení a dá sa očakávať ďalšia aktualizácia, iOS 10.1.

iOS 10

Môže ťa zaujímať
- Reklama -