Apple predstavilo iPhone 12. Jeho zostava počíta so štyrmi samostatnými modelmi (iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max). V tomto článku sa zameriame na stredne veľký, 6,1″ variant. Poďme na to.

Dôležité informácie a parametre:

Kvalitnejší, OLED displej

Apple sa po dlhých rokoch vzdalo LCD. Vo všetkých iPhonoch 12 nájdeme už iba OLED displej. Aby toho nebolo málo, aj lacnejšie verzie majú k dispozícii špičkový Super Retina XDR panel s kontrastným pomerom 2 000 000:1 a farebnou škálou P3. Zariadenie podporuje HDR a tak isto True Tone. Rozlíšenie je 2532×1170 pixelov (460ppi).

Technologický gigant v rámci prezentácie uviedol, že zapracoval aj na odolnejšom krycom sklíčku. Nájdeme na ňom špeciálny keramický povrch zvyšujúci odolnosť voči poškodeniu a pádom. Všetko zabezpečuje unikátny proces teplotnej kryštalizácie.

Perfekcionistov poteší, že rámčeky okolo displeja výrazne „schudli“ (v porovnaní s iPhonom 11/XR). Zapríčinila to práve zmena technológie (zobrazovacej jednotky). Dvanástka pôsobí oveľa modernejšie.

Na 6,1″ obrazovke budete s radosťou sledovať filmy, hrať kvalitné hry alebo fotiť či natáčať video. Medzigeneračné ide o významný skok smerom dopredu a pocíti ho každý nový majiteľ.

Nový dizajn a farebné prevedenia

Ako ste si určite všimli, technologický gigant zmenil tvary zariadenia. iPhone 12 prišiel o zaoblenie a nahradil ho plochými hranami.

Veľa detailov je stále rovnakých ako na iPhone 11. Upgrade by sme označili za „stredne-výrazný“. Už teraz sa tešíme na test, v ktorom si vyskúšame komfort používania. Pozornému oku neunikne, že slot pre SIM kartu je už na ľavej strane. Vpravo môžete vidieť (na jeho pôvodnom mieste) matný prúžok. Malo by ísť o 5G anténu.

Novinka bude k dispozícii v piatich farebných prevedeniach (modrá, zelená, červená, čierna a biela). Všetky vyzerajú super. Po materiálovej stránke rátajte s hliníkom a lesklým sklom tak, ako minulý rok. Na túto triedu je to štandard.

Prepracovaný zadný fotoaparát

Počet šošoviek a ani rozlíšenie (stále 12MP) neprešlo žiadnou zmenou. K dispozícii budete mať širokouhlý a ultraširokouhlý objektív. Rozloženie je síce rovnaké, no snímač narástol a slnečná clona sa rozšírila. Výsledkom sú kvalitnejšie zábery.

Štandardný, širokouhlý objektív ponúka clonu f/1.6 (v porovnaní s predošlou clonou f/1.8). Dovnútra sa dostane o 27% viac svetla. V praxi to využijete pri zhoršených svetelných podmienkach. Procesor A14 Bionic zabezpečí vylepšenie Deep Fusion a Night Mode. Týka sa to aj selfie kamery.

Prečítajte si tiež  Koncept: iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Takto môže vyzerať ďalšia vlajková loď z Cupertina
Prepracovaný zadný fotoaparát
Prepracovaný zadný fotoaparát
Prepracovaný zadný fotoaparát

Zabudnúť by sme nemali na podporu Smart HDR 3 (lepšie vyváženie bielej, kontrastu, textúr a sýtosti pri každej fotografii), či možnosť natáčať Dolby Vision HDR video pri 30fps. V nočnom režime sa dá vytvárať Time-Lapse.

Hoci „tú pravú“ revolúciu v tejto oblasti priniesol skôr iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, pre bežného spotrebiteľa sa jedná o viac ako postačujúci hardvér. Aj so základným iPhonom 12 vytvoríte nádherné snímky či videá, ktoré budú stáť za to. Nepotrebujete teda vlajkovú loď.

Procesor A14 Bionic a podpora 5G

Inžinieri vložili do vývoja čipu A14 Bionic mnohomesačnú snahu a výsledky sú viac než pôsobivé. Vyrába sa 5nm procesom, čo zabezpečuje nižšiu energetickú náročnosť. Pokiaľ by sme ho postavili voči najsilnejším konkurentom na trhu, zistili by sme, že v priamom porovnaní vedie výpočtový a grafický výkon o cca 50%. To sú neuveriteľné čísla.

Obsahuje viac než 11,8 miliárd tranzistorov a 16-jadrový Neural Engine. Ten je o 80% výkonnejší oproti A13 Bionic. iPhone 12 môžete poriadne zaťažiť. Jeho čip by sa nemal zapotiť ani pri najnáročnejších procesoch.

Apple uvádza, že zvládne až 11 biliónov operácií za sekundu. Odzrkadlí sa to na svižnosti zariadenia, hraní hier, fotení, natáčaní videa a tak ďalej.

Aj keď to na Slovensku možno nie je úplne aktuálne, zariadenie môžete pripojiť k 5G sieti. Apple tvrdí, že jeho technológia poskytne až 4Gbps sťahovanie a 200Mbps nahrávanie. Uvidíme, aké to bude v praxi. Zatiaľ však iba v zahraničí.

Cena a dostupnosť

Pokiaľ sa vám nové zariadenie zapáčilo, máme pre vás dobrú správu. Apple ho na rozdiel od iPhonu 12 mini a iPhonu 12 Pro Max začne predávať už tento mesiac. Predobjedávky budú spustené v piatok, 16. októbra. Do predaja sa dostane o týždeň neskôr, 23. októbra.

Za 6,1″ iPhone 12 zaplatíte medziročne viac. Napriek tomu ale v balení neočakávajte 20W nabíjací adaptér a ani slúchadlá EarPods. K dispozícii má byť iba lighnting kábel a návody (dosť odvážne riešenie). Tu je slovenský cenník:

  • iPhone 12 64GB – 899€
  • iPhone 12 128GB – 949€
  • iPhone 12 256GB – 1069€

Pokiaľ chcete iPhone 12 medzi prvými, určite sledujte autorizovaného predajcu m:zone.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.