Po 13 mesiacoch sme konečne dočkali. Apple práve predstavilo iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Obe zariadenie poskytujú väčší displej, extrémne výkonný procesor A14 Bionic, podporu 5G siete, tri šošovky fotoaparátov, LiDAR skener a mnoho ďalšieho.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max s väčším displejom.

Nové vlajkové lode od spoločnosti Apple majú k dispozícií väčšie uhlopriečky. iPhone 12 Pro narástol z 5,8″ na 6,1″ a iPhone 12 Pro Max zo 6,5″ na 6,7″. OLED zobrazovaciu jednotku kryje špeciálny „keramický štít„. Je omnoho odolnejší, než ktorékoľvek doposiaľ predstavené sklo. Uvidíme aký bude v praxi.

  • Rozlíšenie: iPhone 12 Pro2532×1179 pixelov pri 460 ppi
  • Rozlíšenie: iPhone 12 Pro Max – 2778 x 1284 pixelov pri 458 ppi

Super Retina XDR Displej poskytne širokú farebnú škálu P3. Kontrastný pomer zostáva na úrovni 2 000 000:1. Pri bežnom používaní získate jas 800 nitov, pri HDR až 1200 nitov. Apple sa žiaľ nezmienilo o vylepšenej obnovovacej frekvencii. Očakávame preto „iba“ 60Hz. Škoda, možno zase o rok.

Nový dizajn neprekvapil ale potešil

Ak ste sledovali dianie okolo iPhonu 12 Pro, určite ste videli aj naše vizualizácie, ktoré rátali s plochými hranami. Tie sa naplnili skoro do bodky a zariadenie pôsobí o niečo modernejšie. Materiály sa medziročne zachovali. Kombinácia nehrdzavejúcej ocele a matného skla pôsobí veľmi exkluzívne.

Veľkým vylepšením prešla farebná škála. V ponuke aj naďalej ostáva Silver a Gold. So Space Gray či Midnight Green sa žiaľ musíme rozlúčiť. Nahrádza ich „Pacific Blue“ a „Grpahite“. Slot pre SIM kartu sa po novom nachádza na opačnej strane. Jeho pôvodné miesto nahradila matná anténa pre 5G.

Výkon a konektivita

Zariadenie je poháňané čipom A14 Bionic (známy z iPadu Air 4. generácie), vyrobeným prostredníctvom 5nm procesu. Apple tvrdí, že tento 6-jadrový procesor je až o 50% rýchlejší, než ktorýkoľvek konkurent . V iPhone 12 Pro a 12 Pro Max nájdete aj vymakanú 4-jadrovú GPU (opäť o 50% rýchlejšiu v porovnaní s konkurenciou). Operačná pamäť RAM zverejnená nebola, no neoficiálne rátame so 6GB.

Novinky samozrejme podporujú aj očakávané 5G pripojenie. V jednotlivých sieťach budú schopné dosiahnuť rýchlosti sťahovania a nahrávania na úrovni 200 MB/s. Apple optimalizovalo technológie tak, aby boli čo najmenej energeticky náročné. Pomôže režim „Smart Data“ prepínajúci medzi 4G a 5G. Vyššiu spotrebu tak zrejme nepocítite.

Fotoaparáty dosiahli novú úroveň. Portréty si nafotíte aj v noci.

Azda najväčší upgrade sa odohral v oblasti fotoaparátov a videa. Aj keď majú novinky „len“ 12MP rozlíšenie, objektívy získali viacero užitočných funkcií. Širokouhlá šošovka má po novom clonu f/1.6, ultraširokouhlá šošovka f/2.4 (120-stupňový uhlo pohľadu) a teleobjektív f/2.0 pre iPhone 12 Pro a f/2.2 pre iPhone 12 Pro Max.

Prečítajte si tiež  Unikli makety iPhonu 12 pre výrobcov krytov. Čo prezrádzajú?

Ako sami vidíte, zariadenia nie sú úplne rovnaké. Kým menšie prevedenie ponúka 10x digitálny zoom a 4x optický zoom, väčšia verzia má až 12x digitálny zoom a 5x optický zoom. V oboch prípadoch je to o niečo lepšie, než minulý rok.

Novinkou je sofistikovaný nočný režim, ktorému napomáha LiDAR skener. Vďaka tomu budete môcť vytvárať Portrétne fotografie aj za zhoršených svetelných podmienok. Tie prešli len tak mimochodom veľkým upgradom aj počas bežného dňa. Inžinieri sa sústredili predovšetkým na bbokeh efekt a kontrolu hĺbky.

Rátať môžete aj s funkciou Portrait Lightning (6 efektov) a optickou stabilizáciou obrazu pre širokouhlý objektív a teleobjektív. Model 12 Pro Max ponúka dokonca Sensor-Shift a teda stabilizáciu senzora, ktorá urobí obraz úplne dokonalým. Vďaka tomuto upgradu sa eliminujú akékoľvek vibrácie a neželané pohyby.

Pokiaľ sa rozhodnete využiť TrueTone blesk, v novej generácii smartfónov je o niečo jasnejší. Panoramatické fotografie majú rozlíšenie 63MP a všetky šošovky prekrýva zafírové sklíčko. Dôležité je tiež podotknúť, že samotný nočný režim stále nie je k dispozícií pre ultraširokouhlý fotoaparát. Všetky objektívy ale na druhej strane spolupracujú s funkciou Deep Fusion.

Apple ProRAW

V Cupertine chceli posunúť kvalitu záberov na úplne inú úroveň. Predstavili funkciu Apple ProRaw, ktorá skombinuje zábery zo všetkých troch fotoaparátov de jedného.

Pomocou pokročilých technológií strojového učenia vznikne dokonalý výsledok. Nové vylepšenie žiaľ nebude dostupné bezprostredne po začiatku predaja. Doplní sa formou aktualizácie niekedy ku koncu roka.

Natáčanie videa v Dolby Vision HDR

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max patrili medzi najlepšie zariadenia v oblasti natáčania videa. Inžinierom to ale nestačilo a išli ešte ďalej. Nástupcovia budú mať k dispozícii možnosť natáčania HDR videa s Dolby Vision pri 60 snímkoch za sekundu. Čo to znamená v praxi?

Vždy keď zapnete kameru, zachytí až 700 miliónov farieb čo je o 60x viac v porovnaní s predchodcami. To nedokáže žiadne iné zariadenie na svete. 4K zvládne tak ako doposiaľ 60 snímkov za sekundu. O spomalené zábery sa postará FullHD (120-240fps). Zachytené diela môžete samozrejme upravovať priamo na zariadení. Obohatiť sa dajú napríklad o širokú škálu filtrov.

LiDAR skener

Azda najväčšou novinkou je prítomnosť LiDAR skeneru. Ako iste viete, poprvýkrát sa predstavil v iPade Pro 2020. iPhone 12 Pro ho má umiestnený v pravej spodnej časti modulu s fotoaparátmi. Výrazná čierna bodka dokáže „zázraky“.

Zmeny by ste mali pocítiť už pri vytváraní fotografií. Zaostrovanie bude vo všetkých situáciách rýchlejšie a presnejšie. Jeho možnosti sa rozšíria aj za zhoršených svetelných podmienok. Ako sme už uviedli vyššie, LiDAR skener zabezpečuje Portrétny režim v noci. To tu nikdy pred tým nebolo.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 dostane úspornejší procesor A14 Bionic. Vieme o koľko...

Vývojári aplikácií tretích strán majú v tomto smere úplne nové možnosti využitia hardvéru. Rozšírená realita bude bežnou súčasťou našich životov. Pomocou skeneru si napríklad naaranžujete bývanie, zahráte hry či naskenujete objekty a priestor.

Cena a dostupnosť

Dobrou správou na záver je cena. Tá sa medziročne nezmenila. Narástla ale základná kapacita zo 64GB na 128GB. iPhone 12 so 6,1″ displejom bude v USA dostupný od 999$ (Slovenské ceny nájdete v tomto článku). Väčší, iPhone 12 Pro Max začína na 1099$ (Slovenské ceny nájdete v tomto článku).

iPhone 12 Pro bude možné predobjednať už v piatok, 16. októbra. Do predaja sa dostane o týždeň neskôr, v piatok 23. októbra. iPhone 12 Pro Max bude dostupný v rámci predobjednávok až 6. novembra. Do predaja príde 13. novembra (spolu s iPhonom 12 mini). Pokiaľ oň máte záujem, sledujte stránku autorizovaného predajcu m:zone a získajte ho medzi prvými.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.