MacBooky sú zariadenia, ktoré jednoznačne nie sú len pre „malé deti“, ale ide o produkty, ktoré dennodenne používajú tisíce profesionálov na svoje živobytie. Pre niektorých ľudí je tento nástroj jednoducho veľmi dôležitý, a tak sa po predstavení nových modelov nemôžeme čudovať, že ak nespĺňajú očakávania, profesionáli sa nahnevajú a Applu napíšu otvorený list. Nie, nevymýšľame si, toto sa naozaj stalo. Prečítaj si viac!

Názor Philla Shillera

Ešte pred tým, než vôbec začneme, mali by sme uviesť na pravú mieru aj to, čo hovorí Phill Shiller, marketingový riaditeľ spoločnosti Applu. Hoci sa za nové produkty na Apple valí silná vlna kritiky asi z každej strany, Shiller tvrdí, že je aj z tohto otvoreného listu veľmi zaskočený. O nové počítače MacBook Pro je totižto historický najväčší záujem. Poďme ale späť k otvorenému listu

- Reklama -

Phill Shiller - svetapple.sk

Určenie

Prvý problém je žiaľ ten, že Apple sa rozhodlo ísť viac „masovou“ cestou a počítače predstavuje skôr pre bežných používateľov ako pre profesionálov, ktorí ich využívali často na veľmi náročnú prácu a procesy. Počítače boli doslova pracovné nástroje a akonáhle prišli nové modely aj s cenovkami, títo profesionáli žiaľ ostali nepríjemne zaskočení, a tak napísali do Applu otvorený list.

Je veľká škoda, že sa Apple nezameriava už priamo na nich, čím doteraz dokázalo nastaviť latku veľmi vysoko, ale sústredí sa skôr na bežných používateľov, ktorým síce počítače MacBook Pro budú stačiť, no nebudú také super ako kedysi (aj keď je jasné, že momentálne sú lepšie ako predošlé modely, ale nie sú tak dobré, ako dobré mohli ešte byť).

MacBook Pro - svetapple.sk

Rozmery

Niektorým ľuďom z brandže začala vadiť veľkosť nových počítačov. Je to divné? Veď počítače sú menšie, ľahšie, tenšie, to je len dobré či? Ako sa to vezme. Niekto viac využíva počítač mobilne, iní ľudia ho môžu mať celé dni na stole bez toho, aby s ním manipulovali. Problém v tomto prípade je, že Apple sa až príliš sústredilo na dizajn a pri tom zabudlo na iné veci.

Na druhú stranu ale s týmto názorom nemôžeme súhlasiť, pretože dizajn je veľmi dôležitá zložka každého jedného produktu a pokiaľ by Apple vydalo počítače, ktoré by boli dizajnovo oničom, sklamalo by ešte viac. Navyše, ak niekomu vadí, že laptopy sú príliš tenké a na úkor toho neponúkajú dostatočný výkon, mal by ísť skôr do desktopového riešenia, teda do Macu Pro.

Dizajn - svetapple.sk

Konektivita

Apple chce tento rok čo najviac inovovať, a tak z nových MacBookov Pro jednoducho odstránil všetky USB-A porty a ostatné sloty a nahradil ich modernými USB-C. Na jednej strane je super, že Apple chcelo takto zásadne inovovať, veď sa treba pripraviť na novú dobu. Na druhú stranu ale netreba zabúdať na to, že tá doba tu stále nie je a mohli ísť na to pomaličky, postupne. Profesionálni používatelia budú musieť teraz nakupovať množstvo zbytočne drahých redukcií, aby mohli používať počítač plnohodnotne. USB-C je síce budúcnosť, no plne rozumieme tejto sťažnosti.

Napríklad tu zmizla aj veľmi dôležitá čítačka pamäťových kariet. Povedzme si na rovinu, že tieto počítače vo veľkom používajú aj napríklad takí fotografi, ktorí budú mať tým pádom omnoho väčšie problémy ako doteraz. Masy ju možno v tak veľkom množstve nepotrebovali, no profesionáli áno. Radikálne USB-C teda nie je úplne najšťastnejšie riešenie a určite sa časť užívateľov má právo hnevať!

Konektivita - svetapple.sk

Displej

Problém, na ktorý sa veľa ľudí sťažuje je fakt, že MacBooky majú lesklý Retina displej. Síce je lepší lebo má o 67% silnejší jas, ale v praxi by radšej ocenili, keby bol displej matný. Tento názor je veľmi zaujímavý, avšak úplne tak s ním nesúhlasíme.

Je pravda, že počítač vyzerá docapkane od prstov a pri prezentácií niektorých vecí nemusí byť lesklý displej úplne najšťastnejšie riešenie, no na druhej strane to súvisí opäť s vyššie spomínaným dizajnom. Nech sa na nás žiaden profesionál nehnevá, ale tie počítače jednoducho musia vyzerať skelo. Opäť ide teda podľa nás o prehnanú kritiku, niečo podobné sa dá určite riešiť matnými fóliami, ktoré sa dajú voľne získať na internete prípadne v najbližšom Apple Store alebo obchode s príslušenstvom.

Displej - svetapple.sk

Prezentácia

Na prezentácií, ktorú Apple pripravilo bolo vidieť, ako na MacBooku Pro používatelia môžu editovať videá na dvoch externých 4K monitoroch, ktoré boli po boku nového počítača. Problém je žiaľ v spôsobe prezentácie, kedy na stole ležala profesionálna RED kamera. Ak by mal niekto takúto kameru, vraj by zábery z nej needitoval na MacBooku Pro, ale skôr na ešte výkonnejšom Macu Pro, ktorý dokáže ponúknuť aj vyššiu kapacitu RAM. Na jednej strane môžeme súhlasiť, avšak v tomto prípade sa radšej zdržím komentára, nakoľko neviem celkom, ako to v prípade editácie tak náročného videa je. Radšej teda nechám, nech si urobí názor každý sám za seba.

Kamera - svetapple.sk

RAM

Vyššie sme písali, že na prácu s videami, netočenými na kameru RED sa podľa viac hodí Mac Pro, pretože ponúka omnoho väčšiu pamäť RAM. MacBook Pro má žiaľ najväčšiu možnú kapacitu 16GB, čo sa lajkovi môže zdať ako viac než dostačujúce, no pri súčasných videách už cítiť potrebu vyššej pamäte. V otvorenom liste je navyše kritizovaný aj fakt, že počítač si môžeš vybaviť až 2TB pevným diskom, čo je jeho autorom v podstate nanič, nakoľko svoje dokumenty radšej uchovávajú na externých úložiskách.

V tomto prípade súhlasíme, Apple mohlo zapracovať aj na výraznejšom rozšírení RAM, pretože ľudia asi vedia, prečo to potrebujú. Na druhej strane ale dodávame, že pokiaľ niekto nebude kupovať 15″ MacBook Pro za 3200 euro, určite sa na veľkosť RAM nemôže sťažovať. Pri ostatných modeloch je podľa určenia akurátna.

MacPro - svetapple.sk

Touch Bar

Posledná vec, o ktorej sa v otvorenom liste píše je paradoxne to najzaujímavejšie – Touch Bar. Ten je vraj zbytočný a nepraktický. Mnoho používateľov používa MacBook Pro na stojane s pripojenou myškou Magic Mouse či klávesnicou Magic Keyboard, čo znamená, že k Touch Baru sa vôbec nedostanú. Svoje fotky, videá a všetko si navyše chcú posúvať práve pomocou myšky či klávesových skratiek, čomu samozrejme rozumieme. Na druhej strane ale nesúhlasíme s názorom, že ak to profesionálom nevyhovuje, automaticky je to zlé.

Na svete je totižto veľa ľudí, ktorí svoj MacBook používajú aj na bežné účely a takýchto ľudí je omnoho viac. Práve týmto ľuďom Touch bar určite vyhovovať bude, pretože je praktický a užitočný. Ten komu nevyhovuje ho skrátka používať nebude.

Asi toľko k otvorenému listu, ktorý bol zaslaný Applu. Nájdeme tu veľa odôvodneného „hejtu“, no na strane druhej sú tu aj veci, ktoré sú podľa nás trochu prehnané. Apple je o inováciach a inovácie sú o dobe. Spoločnosť sa chce prispôsobiť dobe a tak počítače vyzerajú presne tak, ako vyzerajú. Slová Philla Shillera teda vôbec nie sú od veci, o nový MacBook Pro sa vraj ľudia trhajú tak, ako ešte nikdy.

MacBook Pro - svetapple.sk

zdroj:muj-ipad.cz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.