iPhone SE 2. generácie dorazil po dlhých mesiacoch čakania a priniesol presne to, čo sme predpovedali. Cena za toto zariadenie je „len“ 479€. To sa vám môže zdať za iPhone buď veľa alebo málo. Akonáhle som o tomto zariadení písal článok, automaticky som si uvedomil, komu by sa možno hodilo. Nový iPhone SE som už predobjednal mojej mame, pretože si myslím, že je pre ňu dokonalý.

Z Androidu na iOS

„4,7“ displej s hrubými okrajmi, zastaralý dizajn, jedna šošovka fotoaparátu, 3 GB RAM či 1800 MAh batéria“. Akonáhle toto uvidel nejaký „profi“ používateľ, pravdepodobne ho zamrazilo. Ak tento človek navyše používa Andorid, kde má za 479€ – 4 objektívy, 16-jadrový procesor, 12 GB RAM a 6,9″ FullHD displej, môže sa len smiať… Podľa nás je to však geniálny produkt, ktorý vie robiť presne to, na čo bol vyvinutý.

Ako príklad typického zákazníka môžem uviesť svoju mamu, ktorá má po päťdesiatke. Napriek vyššiemu veku používa modrené technológie skutočne aktívne a so svojim súčasným smartfónom trávi hodiny každý jeden deň. Len tak pre predstavu, nejedná sa o používateľa platformy iOS ale Android. Vlastní Sony Xperia XZ1 Compact, ktorý sa ešte aj dnes predáva za cenu presahujúcu 350€ (u niektorých maloobchodníkov).

Objednal som mame iPhone SE 2. generácie. Prečo je to pre ňu najlepšie zariadenie?
Objednal som mame iPhone SE 2. generácie. Prečo je to pre ňu najlepšie zariadenie?

Aby sme vás uviedli do deja, tento smartfón nemá vôbec zlé parametre. Ponúka príjemnú veľkosť so 4,6″ displejom, USB-C konektorom, až 2 700 MAh batériou, procesorom Snapdragon 835, 32 GB úložným priestorom, 19 MP zadným fotoaparátom a 8 MP predným fotoaparátom. Napriek super technológiám po troch rokoch neslúži tak ako by mal a mama sa sťažuje na sekanie a problémy, s ktorými jej nevieme pomôcť. Je to ideálny čas na výmenu za iPhone SE 2. generácie.

iPhone SE 2. generácie ako dokonalý produkt pre staršie ročníky

Napriek tomu, ako často používajú naši rodičia smartfóny, nie sú to práve typy, ktoré by si potrpeli na tom najnovšom, najlepšom a najzložitejšom. Niekedy je „zdravá jednoduchosť“ lepšia a to podľa môjho názoru dokonalo stelesňuje iPhone SE 2. generácie.

Čo moja mama teda v praxi potrebuje? Veľký displej s kvalitným zobrazením, výkonný procesor aby jej telefón vydržal minimálne 3 roky, kvalitný fotoaparát lebo ho často používa, dlhú výdrž batérie a dobrý operačný systém, s ktorým jej vieme rýchlo poradiť, keď má nejaký problém alebo niečo nevie nastaviť.

iPhone SE 2. generácie stelesňuje takýto produkt na 90%. 4,7″ obrazovka s 326 ppi dokonalo stačí na prezeranie webu alebo videa. Najvýkonnejší mobilný procesor na svete, Apple A13 Bionic nevydrží 3 roky ale pokojne aj dlhšie a 64 GB úložisko je dosť veľké na hromadu fotiek alebo appiek.

Hoci telefón nemá USB-C a ani 3,5 mm audio jack (ktorý mama používa), myslíme si, že si na to rýchlo zvykne a nebude jej robiť problém ani Lighnitng… Batéria je tu taktiež menšia ale vydrží celý deň, čo taktiež stačí.

iPhone SE 2. generácie

Na záver by sme spomenuli ešte fotoaparát. Áno, rada fotí, čo sme už uviedli vyššie. Presne preto potrebuje kvalitnú optiku, ktorá bude mať perfektný obraz. To, že jej budúci smartfón nebude mať 19 MP ale „iba“ 12 MP ani nerozozná, pokiaľ si to niekde neprečíta alebo jej to neprezradím

iPhone SE 2. generácie má naozaj perfektný fotoaparát, ktorý predstavuje to najlepšie v jednej kamere, čo aktuálne Apple dokáže ponúknuť na trhu. Mama nepotrebuje ultraširokouhlý objektív alebo teleobjektív. Jasné, v niektorých situáciách by sa jej možno zišiel, no nemá ho ani dnes a vôbec jej nechýba

Výsledok je teda taký, že za 479€ dostane zariadenie, ktoré spĺňa prakticky všetko, čo od telefónu vyžaduje. Nakoľko sa jedná o staršieho používateľa, nepotrebuje svoj telefón meniť každý rok. Ak jej teda iPhone SE 2. generácie vydrží 4 roky a bude s ním spokojná, stálo to len 120€ ročne. Nakoľko bol jej súčasný smartfón drahší (v čase kúpy okolo 550€) a vydržal jej zhruba 3 roky, kým začala rozmýšľať nad výmenou, je to omnoho atraktívnejšia ponuka. Čo si myslíte o tejto výmene vy?

iPhone SE 2 (iPhone 9) takto bdue vyzerať
iPhone SE 2 (iPhone 9)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.