James Cameron uviedol do kín svoj ďalší veľkorozpočtový film, no načasovanie pred vianočnými sviatkami zrejme nebolo úplne ideálne. Ako totiž píše Hollywoodreporter, nový film sa po stránke tržieb ani zďaleka nechytá na to, čo si od neho sľubovali štúdia a tvorcovia. Chce to však možno iba čas.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Film Avatar: Cesta vody sa dostal v USA do kín s otváracími tržbami 134 miliónov dolárov, čo je oveľa menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Na druhej strane však nejde o zlé číslo, nakoľko ľudia tesne pred Vianocami pravdepodobne nechodia toľko do kina ako v inom období. Predpokladá sa, že Avatar 2 by mohol zažiť úspech až začiatkom roka 2023, pretože nielen kritici, ale aj diváci tvrdia, že je mimoriadne vydarený.

Pokiaľ sa pozrieme na celkové tržby tohto filmu, celosvetový štart zaznamenal 441,6 milióna dolárov čo je na jednej strane úspech, no opäť nie až taký veľký, ako očakávali autori. Zaujímavé je, že až 307,6 milióna dolárov z tejto čiastky malo predstavovať 3D premietanie filmu. Je to ale logické, keďže prvý Avatar bol v tomto smere revolučný.

Avatar 2 je jeden z najdrahších filmov v modernej histórii Hollywoodu

Avatar cesta vody
Zdroj: Disney+ / Avatar

Netreba zabúdať, že Avatar: Cesta vody nebol ani zďaleka lacný film. Jeho natáčanie prebiehalo už od roku 2017 a na jeho produkcii sa podieľalo obrovské množstvo odborníkov na vizuálne efekty a 3D grafiku.

Suma sumárom, Disney a 20th Century zaplatili za toto veľkolepé dielo odhadom 350 až 400 miliónov amerických dolárov, čo robí z druhého Avatara jeden z najdrahších filmov modernej histórie Hollywoodu. Dobrá správa teda je, že náklady na produkciu sa už v tejto chvíli vrátili.

James Cameron dávnejšie naznačil, koľko bude musieť Avatar: Cesta vody zarobiť, aby bol považovaný za úspešný a aby štúdia začali uvažovať aj na ďalších pokračovaniach, ktoré má už režisér pripravené. Ide o sumu na úrovni 2 miliárd amerických dolárov, takže nová snímka je v súčasnosti zhruba v štvrtine svojej cesty.

Aké boli pôvodné očakávania? 

Pôvodne sa predpokladalo, že počas prvého víkendu dosiahne Avatar 2 na domácom (americkom) trhu tržby vo výške 150 až 175 miliónov dolárov. Ako sme však uviedli vyššie, realita sa zastavila na sume 134 miliónov dolárov.

Prečítajte si tiež  Netflix chystá jeden z najdrahších filmov v histórii. Bude mať hviezdne obsadenie

V globálnom meradle však Avatar 2 so svojimi 441,6 miliónovými tržbami skoro naplnil tie najnižšie očakávania, ktoré sa pohybovali v rozmedzí od 450 do 550 miliónov dolárov. Netreba ale zabúdať, že výpočty značne ovplyvnila aj situácia v Číne, kde je o tento film veľký záujem.

V krajine však vyčíňa pandémia COVID-19 a opatrenia tamojšej vlády sú neúprosné. Možno aj preto Avatar: Cesta vody počas prvého víkendu nedosiahol očakávaných 100 miliónov dolárov na tržbách, ale „iba“ 57,1 milióna dolárov.

Aby sme však priniesli aj dobrú správu, pôvodný Avatar z roku 2009 zarobil počas prvého víkendu v kinách na domácom trhu „iba“ 77 miliónov dolárov, čo je skoro o polovicu menej ako dnes. Napokon však dosiahol tržby, atakujúce 3 miliardy amerických dolárov. Snáď sa to teda rozbehne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -