OLED pásik na MacBooku už v koncepte z roku 2014!

0

Ako sa hovorí, čas plynie rýchlo a ľudia sa pomaly ani nestíhajú čudovať, čo všetko tu už máme za tak krátku dobu predstavené. Pred deviatimi rokmi sme asi ani nesnívali o tom, že sa súčasné technológie dostanú na takú úroveň, na akej sú dnes. Tento obrovský skok trval len tak krátku dobu. Veď čo je vo svete 9 rokov? Najnovšie video ukazuje, že budúcnosť sa dá naozaj predvídať. Istý koncept, ktorý vznikol ešte v roku 2014 ukazuje, že MacBook mohol mať OLED pásik nad klávesnicou už vtedy. Tu by mal skvelé využitie! 

OLED displej

Displeje nájdeme dnes asi úplne všade. Dokonca aj na miestach, kde to pred pár rokmi nebolo ani zďaleka bežné. Hovoríme napríklad o chladničkách, rôznych ovládačoch či po novom aj klávesnici na MacBooku. Možno to po technickej stránke nie je žiadna revolúcia a technológie na jej vznik existovali už roky pred tým, ako sa o nej začalo písať a potvrdil ju únik, no na strane druhej je to skvelá a užitočná funkcia, ktorá sa nám naozaj páči a ak bude dobre spracovaná, určite nám všetkým poriadne uľahčí prácu s počítačom.

Na miesto F-kových kláves totižto príde o čosi väčší OLED pás, ktorý bude dotykový a používatelia si budú môcť pomôcť s ovládaním. Je to vlastne jednoduché. Na miesto hornej klávesnice, korú všetci využívame len minimálne, príde displej, ktorý ju bude v prípade potreby vedieť nahradiť. Väčšinu času tu ale zrejme nájdeme klávesy na nastavenie jasu, jasu klávesnice či zvuku.

Potom tu môžem nájsť informácie o čase, používateľovi, stave batérie či sile Wi-Fi. Hovorí sa tiež, že by tu mohlo byť možné aj nainštalovať nejaký ten widget či odkaz na aplikáciu. V neposlednom rade by sa dal pásik použiť aj ako displej pre Siri.

To všetko, na čo by sa dal využiť, sa ale dočítaš v tomto našom článku, tu sa poďme venovať konceptu, ktorý prišiel ešte v roku 2014 a ukazuje prakticky rovnakú technológiu a jej využitie v praxi. Že by sa v Apple niekto inšpiroval? To samozrejme nevieme povedať, bolo by to asi príliš odvážne tvrdenie a hlavne nikto z našej redakcie v Apple nepracuje. Ak sa ale nad tým človek zamyslí, je to možné a to z jedného dôvodu. Apple už sa v minulosti inšpirovalo tým, čo navrhli fanúškovia.

Hovoríme o minulosti, kedy sa zjavne inšpirovalo niekoľkými Jailbreak tweakmi pri tvorbe iOS 7, ktorý prišiel s kompletnou zmenou dizajnu. Taktiež si môžeme spomenúť na nedávnu históriu, kedy sme dali do éteru úniky iPhone 6S Rose Gold, ktoré sme vytvorili ako rendery a objavili sa na najväčších internetových stránkach sveta. Je dosť možné, že Apple sleduje, čo chce komunita a vyrobiť niečo vyhovujúe je v tomto prípade správne!

Koncept - svetapple.sk

Koncept – svetapple.sk

Starší koncept

Starší koncept nám ukazoval to, ako by sme mohli používať OLED lištu napríklad v aplikácií Microsoft Word, kde by vedela nahradiť celý horný panel. Výsledkom toho by teda bolo jednoduchšie používanie, kedy by človek nemusel behať myšou hore dole, ale stačilo by, aby sa dotkol úzkej, ale za to dlhej dotykovej plochy na vrchnej strane klávesnice. Rovnako tak tu fungoval napríklad jednoduchý výber farieb a podobne.

To, že tento OLED displej môže mať skutočne všestranné využitie nám dokazuje aj ďalší program a to Photoshop. Môžu tu byť naozaj rôzne funkcie, ku ktorým je logicky aj lepší prístup. Nakoniec tu je potom vyobrazenie F-kových kláves, ktoré by na tomto mieste mali za normálnych okolností byť. Čo povieš na takýto nápad, ktorého sa už čoskoro pravdepodobne dočkáme aj v najnovších MacBookoch? Nám sa táto myšlienka skutočne páči, aj keď na niekoho môže pôsobiť celkom zbytočne.

My si ale myslíme, že to vôbec nie je zbytočné a dúfame, že Apple využije plný potenciál tohto „doplnku“, ktorý nájdeme pravdepodobne už v najbližších mesiacoch na každom novom MacBooku. Veľmi sa na to tešíme, tešíš sa aj ty? 🙂

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk