Ako už zrejme vieš, Huawei nezažíva najlepšie časy. Obvinenia zo strany USA o špionáži doviedlo zástupcov firmy Google aby rozviazali s Huawei zmluvy na Android. Čínsky gigant má teda len jednu možnosť. Vlastný operačný systém Huawei, z ktorého unikli prvé screenshoty.

Operačný systém Huawei, firma nemá veľa času

Hoci Google okamžite rozviazal s čínskym gigantom všetky zmluvy, tie pôvodné stále platia a to do 19. augusta 2019. To znamená, že do tohto dátumu budú telefóny po celom svete od tohto výrobcu dostávať aktualizácie na Andorid. Akonáhle ale prejde dátum 19. augusta, požívatelia ostanú na pospas poslednej aktualizácií a novú už nedostanú.

Tu musí Huawei radikálne zakročiť nakoľko straty zákazníkov môžu byť gigantické. Vyvíja preto svoj vlastný operačný systém, ktorý by mal naplno nahradiť Andorid. Nebude samozrejme obsahovať Google Play ale vlastný obchod. Uniknuté informácie ale hovoria o tom, že nový operačný systém Huawei bude podporovať niektoré aplikácie z Andoridu.

Operačný systém Huawei - unikli prvé screenshoty
Uvidíme ako to v Huawei ustoja – svetapple.sk

Je otázne koľko to bude trvať. Vývoj kvalitného operačného systému trvá celé roky, nie niekoľko mesiacov. Číňania síce radi kopírujú technológie od svojich konkurentov ale ani to v konečnom dôsledku nehovorí o úspechu samotného systému.

Zrejme vedeli, že je zle, snáď v novom systéme nenájdeme reklamy v nastaveniach

Podľa všetkého v Huawei už vedeli, že je zle niekedy v marci tohto roka. V Európe si totiž dala patentovať názvy ako Ark OS, Huawei Ark Os a Huawei Ark. A zrejme od vtedy na novom operačnom systéme intenzívne pracuje. Prostredie bude zrejme veľmi podobné tomu, ktoré ponúkal Andorid. Používatelia sa tak nebudú musieť úplne od nuly učiť používať niečo iné. Na druhú stranu by si Huawei mohol odpustiť niekoľko detailov, ktoré doteraz otravovali ľudí. Boli to napríklad reklamy, ktoré sa objavovali v nastaveniach zariadenia. Nešlo o chybu, firma na tom profitovala.

Jej vyjadrenie nakoniec bolo také, že je to v poriadku. Zariadenia sú lacné a niekde sa musí cena dobehnúť. Na prvých screenshotoch z nového operačného systému toho zase moc nevidíme. Jedná sa zrejem o zábery z internetového obchodu pre aplikácie. Tak či onak vieme, že Huawei chce konkurovať Andoridu a tým pádom aj iOS. Či sa mu však aspoň z polovice podarí dobehnúť tieto rokmi vyšperkované operačné systémy nie je celkom jasné.

Operačný systém Huawei - unikli prvé screenshoty
Operačný systém Huawei – unikli prvé screenshoty – svetapple.sk

zdroj: PhoneArena

ZDROJPhoneArena
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here