Apple vždy vedelo, ako navrhnúť počítač, ktorý bude lákať obrovské množstvo používateľov. Po tom, čo firma začala vyrábať svoj prvý ARM čip M1 a ponúkla ho v MacBooku Air, ľudia sa išli o tento model potrhať. Dnes, o vyše dva roky neskôr, je toto zariadenie dostupné v zľave za mimoriadne nízku cenu. Na výber máte z viacerých farieb.

MacBook Air M1 má 13,3″ Retina displej s nádhernými farbami a hlavne vysokým rozlíšením, vďaka čomu sa vám na ňom bude dobre pracovať a tiež sledovať rôzne videá či streamovacie služby. Obrovským benefitom platformy je tiež spomínaný procesor, ktorý sa ani pri náročnejších procesoch nezvykne prehrievať, takže používanie MacBook Air M1 je podobné, ako by ste mali na kolenách položený iPad. Zariadenie nemá dokonca ani ventilátor, pretože ho nepotrebuje.

- Reklama -

No a cena? Tá je čoraz výhodnejšia. V čase uvedenie na trh stál MacBooku Air M1 v základnej 256 GB verzii až 1 199 €, čo je však dnes minulosťou. Počítač totiž môžete získať u predajcu PhoneArena v obľúbenej striebornej farbe už za 989 €, čo je ponuka, ktorá sa neodmieta. Ak by ste potom preferovali skôr vesmírne šedú, Datart ju predáva za 1 029 €. Napokon tu máme zlaté prevedenie, ktoré stojí v iStyle len 1 025 €. Aktuálne nájdete najvýhodnejšie ponuky na nákup MacBooku Air M1 tu.

Oplatí sa MacBooku Air M1 v roku 2023?

MacBook Air M1
Zdroj: YouTube / Arthur Winer (úprava redakcie)

Ako sme už uviedli na začiatku, MacBook Air M1 sa predáva od konca roka 2020, takže už zďaleka nejde o horúcu novinku. Technologický gigant dokonca medzičasom predstavil aj nástupcu MacBook Air M2, ktorý sa predáva od 1 499 €, no vy ho môžete získať v zľave od 1 301,4 €. Stále však ide o viac ako 300 € rozdiel v porovnaní s 989 €, ktoré zaplatíte za model so starším čipom M1.

Treba síce uznať, že MacBook Air M1 má menej „aktuálny“ dizajn, no platí to len pri pohľade na jeho displej, ktorý má relatívne hrubé rámiky a nedisponuje výrezom pre prednú kameru. Jeho hliníková a ultra-tenká konštrukcia však stále pôsobí dobre a dokonca si dovolíme tvrdiť, že novšia generácia so zaoblenými hranami na nás nepôsobí v ničom novšie. Dizajn spoločnosti Apple je skrátka nadčasový.

To v čom je MacBook Air M1 absolútnym rekordmanom je výdrž batérie. Vďaka extrémne výkonnej a úspornej platforme dokáže vydržať až 17 hodín na jedno nabitie, čo je bezkonkurenčný údaj. Bežná výdrž sa aj pri náročnejšej práci dokáže stále pohybovať ďaleko za úrovňou 10 hodín. Do práce si teda nemusíte nosiť káble ani nabíjačku. V minulosti do bola nutnosť.

No a napokon sa ešte vráťme k samotnému procesoru. Áno, M1 je už starší čip, ktorý postupne nahrádza modernejšie prevedenie M2. Nezabúdajte však na to, aká bola M1-tka v čase uvedenia na trh extrémne výkonná. Prekonávala aj o triedu drahšie notebooky a dokonca si nemala problém poradiť aj s hardvérom, ktorý sa používal v profesionálnych stolných počítačoch. A keďže ma čip M2 len o cca 10 až 20 percent viac výkonu, bežný spotrebiteľ to nemá počas bežného používania šancu pocítiť. Inými slovami, aj dvojročný MacBook Air M1 má stále dosť sily na to, aby zahanbil ostatné kompaktné notebooky za podobnú cenu.

Kúpiť alebo nekúpiť MacBooku Air M1v roku 2023?

MacBook Air 2020 M1 na stole. Položený je tu aj iPhone, káva či myš s reproduktormi
Zdroj: Unsplash / Sebastian Bednarek

Rozhodnutie je samozrejme na vás, no my nevidíme ani po viac ako dvoch rokoch od uvedenia na trh dôvod, prečo by ste si nemali MacBook Air M1 kúpiť. Je to stále výkonné, dizajnovo atraktívne a hlavne veľmi kvalitné zariadenie, ktoré vám bude verne slúžiť niekoľko rokov. Za 989 € alebo 1 025 € skrátka nie je nad čím rozmýšľať. MacBook Air M1 kúpite najvýhodnejšie u týchto predajcov.

Áno, môže vám chýbať MagSafe konektor na nabíjanie, no to je z nášho pohľadu jediné drobné negatívum. Za príplatok viac ako 300 € navyše určite nestojí. Dajte nám vedieť do komentára, či by ste si MacBook Air M1 boli ešte ochotní kúpiť vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -