Apple s novým operačným systémom prišlo aj s extrémne užitočnou funkciou, ktorú zrejme ocení každý, kto má rád svoju batériu. Optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13 je podľa nás jedna z najlepších noviniek. Bude vám šetriť batériu a predĺži jej životnosť.

Optimalizované nabíjanie

Spoločnosť Apple sa evidentne snaží udržať vašu pôvodnú batériu v zariadení omnoho dlhšie ako pred tým. Cieľom novej funkcie je čo najdlhšia výdrž bez nutnosti vymieňať akumulátor. Optimalizované nabíjanie mení spôsob, akým sa vaše zariadenie nabíja cez noc. Vďaka tomu dokáže reálne predĺžiť životnosť batérie. Po aktualizácii na iOS 13 sme dostali do redakcie veľa otázok ohľadom toho, prečo sa iPhony nabíjajú „len na 80%“. Dôvodom je práve táto funkcia.

Všetky iPhony používajú lítium-iónové batérie rovnako ako väčšina mobilných zariadení. Ich nevýhoda je však taká, že po čase starnú. Ich životnosť je priamo závislá na počte nabíjacích cyklov. Ovplyvniť ju dokáže ale aj spôsob, akým telefón nabíjame. Ak ho neustále „prebíjame“ na 100% kapacite, batéria sa pomaly opotrebováva. Následne sa znižuje aj počet hodín, ktorý dokáže telefón počas dňa vydržať. Rovnako tak stará baterka dokáže obmedziť výkon zariadenia.

Čo je to optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13?

V iOS 13 sa prišla úplne nová funkcia, ktorú nazývame ako „optimalizované nabíjanie batérie“. Od začiatku ako si systém updatujete je funkcia spustená. Pomocou umelej inteligencie sa v tomto prípade iPhone učí vašu každodennú rutinu.

Na základe toho dokáže štatisticky predpovedať, ako dlho bude na nabíjačke, počas toho ako spíte. Už za niekoľko dní je nová funkcia schopná svoje štatistiky aplikovať. Všimne si napríklad, že pravidelne vstávate o 7:30 a prispôsobí sa. Je teoreticky možné, že informácie získava aj z budíka. Vďaka týmto analýzam dokáže systém zabrániť, aby sa iPhone nabil na 100%.

Na miesto toho sa nabije na 80% a dlhšie drží práve túto úroveň batérie. Následne, tesne pred 7:30 systém zistí, že už ho pravdepodobne budete odpájať zo siete a dobije zvyšných 20%. Pokiaľ teda ráno odchádzate do práce, telefón máte nabitý na 100%. Čas od času sa ale môže stať, že vo vašom harmonograme nastane zmena. V takom prípade máte k dispozícii stále pomerne slušných 80%.

Ako môžete vidieť aj na obrázku nižšie, akonáhle zariadenie dosiahne spomínaných 80%, prepne sa do režimu optimalizácie. Ten znázorňuje modrá čiara, počas ktorej by sa telefón nemal ďalej nabíjať (ak ešte telefón dostatočne neanalyzoval vaše návyky, modrá čiara tu nie je). Na konci modrej čiary potom prichádza pokračovanie nabíjania. Je to jednoduchý trik, ktorý však môže mať vplyv reálne na mesiace používania navyše bez akýchkoľvek problémov.

Prečítajte si tiež  105 iPhonov SE, čo s nimi? Zahrajme si Jenga!
Optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13 je jedna z najlepších funkcií, ktorú by ste nemali vypínať.- svetapple.sk
Optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13 je jedna z najlepších funkcií, ktorú by ste nemali vypínať.- svetapple.sk

Ako dlho sa funkcia učí môj harmonogram?

Ako už bolo uvedené na začiatku článku, funkcia sa zapne automaticky. Stačí ak ste prešli na iOS 13. Telefón s ňou už operuje. Možno vám ešte nešetrí batériu ale už analyzuje vaše návyky počas noci. Podľa používateľov toto obdobie trvá niekoľko dní až týždňov.

Záleží to možno aj od toho ako moc „náročný“ máte ranný harmonogram. Telefón si určite rýchlejšie zvykne na používateľa, ktorý cez týždeň pravidelne vstáva v jeden rovnaký čas ako na používateľa, ktorý má nepravidelný režim. Podľa niektorých výpovedí, ak je váš rozvrh veľmi nepravidelný, telefón sa nemusí nikdy naučiť šetriť vašu batériu. Ak sa to však podarí, oznámi vám to na uzamknutej obrazovke hláškou „ZAPNUTÉ OPTIMALIZOVANÉ NABÍJANIE BATÉRIE“.

Ako vypnúť optimalizované nabíjanie batérie?

Samozrejme vám rovno radíme aby ste si funkciu nevypínali pokiaľ vám vyslovene neprekáža. Je tu z nejakého dôvodu a skutočne dokáže šetriť vašu baterku viac ako by ste čakali. Presne preto nad tým pouvažujte. Ako často predsa len používate telefón uprostred noci s tým, že vám reálne vadí, že máte len 80% baterky?

Ak samozrejme ale chcete funkciu vypnúť, nijako tomu nezabránime. Urobíte to tak, že prejdete do Nastavení, otvoríte sekciu Batéria a pokračujete kolónkou Stav batérie. Tu nájdete prepínač funkcie „Optimalizované nabíjanie batérie“, ktorým funkciu deaktivujete. Máte však ešte jednu možnosť ako vyriešiť problém s občas nedokonalo nabitým zariadením.

Optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13 je jedna z najlepších funkcií, ktorú by ste nemali vypínať.- svetapple.sk
Optimalizované nabíjanie batérie v iOS 13- svetapple.sk

Ako urýchliť nabíjanie z 80% v prípade zmeny plánu?

Ak vstanete skôr a potrebujete vyraziť v inom čase, nič sa nedeje. iPhone je síce nabitý len na 80% avšak zvyšných 20% môže doplniť počas toho ako sa oblečiete a pripravíte povedzme do práce. Na toto všetko stači ak dlhšie podržíte prst na upozornení o nabíjaní. To môže byť napríklad „Naplánované dokončenie nabíjania do 10:00“. Po dlhom podržaní sa vám objaví tlačidlo „Nabiť teraz“ (môže znieť aj ináč, vychádzame z anglickej verzie). Týmto spôsobom teda dobijete zariadenie okamžite s tým, že celkový plán sa samozrejme nezmení.

Šikovná funkcia, čo poviete? Do komentárov nám píšte, či ste ju nechali aktivovanú alebo deaktivovanú. Zaujíma nás, koľko ľudí ju bude aj reálne využívať!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.