Pamätáte si kauzu z pred dvoch rokov, kedy Apple čelilo žalobám za spomaľovanie výkonu iPhonov? Bol to skutočne veľký problém, pretože o ňom používatelia nevedeli. Dnes však Apple priznáva farbu na rovinu a urobilo tak aj dnes. iOS 13.1 prináša funkciu, ktorá môže obmedziť výkon vášho zariadenia.

iOS 13.1 prináša funkciu, ktorá môže obmedziť výkon vášho zariadenia.

Nový operačný systém iOS 13 sa príliš dlho neohrial. Bol tu prakticky iba 5 dní po čom ho nahradila aktualizácia na iOS 13.1. Ťažko povedať, prečo Apple tento krok urobilo ale hovorí sa o o tom, že za to mohlo žalostné množstvo chýb, ktoré iOS 13 obsahoval. To je však teraz nepodstatné.

Nový update so sebou prináša možno trochu viacej vecí akoby sme reálne chceli. Nejde len o novinky a opravu chýb. Ide aj o softvér, ktorý spomalí naše zariadenia v prípade, že máme starú a slabú batériu. Áno, toto tu už bolo. Pred dvoma rokmi a išlo o poriadny škandál. Vtedy nám ale Apple o tajnom softvéri nepovedalo. Dnes ho priznáva na rovinu a zároveň dodáva, že sa nemusíme ničoho báť.

Práve pred spomínanými dvoma rokmi bol softvér zabudovaný v systéme z bezpečnostného dôvodu. Používatelia si to ale zle vysvetlili a tomu musí Apple na druhej strane rozumieť. Išlo o to, že pokiaľ bola batéria slabšia a staršia, telefónu už nedokázala ponúknuť dostatok výkonu, kvôli nie príliš prepracovanému systému správy napájania.

iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS. - svetapple.sk

Inými slovami, ak ste spustili napríklad na iPhone 6 náročnejšiu aplikáciu so slabou batériou, telefón nezačal mrznúť alebo sekať ale rovno sa vypol. Tomu mal zabrániť bezpečnostný softvér. Ten v takomto prípade znížil výkon procesora, takže sa síce spomalilo zariadenie ale stále ostalo funkčné. Je to možno trochu tvrdý krok ale v podstate len pomáha. Navyše ak máte batériu v takomto stave, treba ju vymeniť a po tejto výmene funguje zariadenie opäť tak dobre ako pred tým.

Netreba sa ničoho báť, telefón sa vám len tak nespomalí

Táto funkcia bola dostupná vždy až po roku. To znamená, že aj minulý rok prišla po predstavení modelov XS, XS Max a XR avšak fungovala len pre modely 8, 8 Plus a X. Tento rok sa zase týka minuloročný produktov, zatiaľ čo majiteľov iPhonu 11 a iPhonu 11 Pro/11 Pro Max trápiť nemusí. V podstate sa ale nemusíte báť ani keď máte zariadenie predstavené od iPhonu 8 vyššie. Dôvodom je nový, prepracovaný systém správy napájania batérie. Ten dokáže aj pri akumulátore, ktorý je v horšom stave poskytnúť procesoru vyšší výkon čoho výsledkom nie je vypnutie zariadenia alebo zníženie výkonu ale skôr rýchlejšie vybitie smartfónu.

Prečítajte si tiež  Apple zlyhalo. Vlastný 5G modem, do ktorého investovalo miliardy, zatiaľ používať nebude

Systém, ktorý by mal obmedziť výkon zariadenia teda zasiahne iba vážne vtedy, keď už to bude nevyhnutné a nie vtedy, keď ide len o „preventívnu ochranu“. Navyše výmena batérie na iPhone je úplne bežný krok. Používateľ by to mal brať ako výmenu brzdových platničiek na aute. Je to skrátka spotrebný materiál, ktorý má svoje možnosti a po pár rokoch a nabíjacích cykloch potrebuje výmenu. Tá nebýva až taká drahá a v autorizovanom servise vám ju sprostredkujú za pomerne rozumné peniaze. Prečo teda váhať?

Fake iPhone XS Max za 190$ vs. originál za 1449$ - svetapple.sk
iOS 13.1 prináša funkciu, ktorá môže obmedziť výkon vášho zariadenia. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJThe Verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.