Rozbil si už niekedy iPhone? Stane sa, nie je to nič príjemné či už pre oko ale nakoniec aj pre peňaženku. Žiaľ nedá sa s tým nič robiť a v prípade nutnosti to čo najskôr vymeniť. V autorizovanom Apple servise si vypýtajú mastnú čiastku. Telefón ale dostane OEM (originálny) displej. Kdekoľvek inde je to lacnejšie. Už to ale nie je originál.Originál vs. aftermarket…

Originál vs. aftermarket displej

Toto je veľmi dobrá téma, na ktorú aj často dostávame otázky. Aký je veľký rozdiel medzi originálnym a aftermarketovým displejom? Môžem si dať aj ten lacnejší? Odpoveď je samozrejme nejednoznačná avšak vo všeobecnosti znie „áno“. Nebude to ale celkom to isté. Na predstavu aký rozdiel je medzi displejmi nám pomohlo video od YouTube kanála Rewa Technology, ktoré sa rozhodlo podrobiť celkom 3 displeje profesionálnemu testu.

Nešlo teda o test jednotlivca, ktorý by svojim subjektívnym názorom posúdil, či je OEM lepší alebo rovnako dobrý ako lacnejšia alternatíva. Zaujímavé je napríklad to, že všetky tri displeje majú mierne odlišné rozmery. Samozrejme ide len o zanedbateľné čísla ale predsa tu sú. Potom vznikajú na tele zariadenia špárky alebo naopak hrany, ktoré možno voľným okom nevidíme ale dotykom ich cítime a už vieme, že to nie je originál.

Originál vs. aftermarket displej – odlišné vlastnosti…

Originál vs. aftermarket majú taktiež iné vlastnosti po tom, ako po nich stečie kvapka vody (alebo inej tekutiny). Mierne odlišné môžu byť aj farby, no najmä jas, ktorý je v prípade OEM podstatne vyšší. V ovládaní sú rozdieli v podstate nulové. Ako sme písali o pár riadkov vyššie, rozdiel je možno v povrchu. Pekne to bolo vidieť na správaní sa tekutiny a tak to pocíti aj citliví ľudský prst.

Ak sa teda pýtate, čo sa viac oplatí v porovnaní originál vs. aftermarket, Odpoveď jenejasná. Je to ale na vašom zvážení, do akej miery ste ochotní tolerovať nedostatky. Originálne príslušenstvo môže stáť niekoľkonásobne viacej (bavíme sa rádovo o stovkách eur). Tie sa predsa len dajú investovať aj rozumnejšie. Hoci sú obe neoriginálne zobrazovacie jednotky jednoznačne horšie, v praxi ide o banálny rozdiel.

Originál vs. aftermarket displej. Je tu rozdiel? - svetapple.sk
Originál vs. aftermarket displej. Je tu rozdiel? – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  Prečo bude iPhone SE 2 (iPhone 9) predajný trhák? Odpoveď je jednoduchá.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.