Spoločnosť Sony zdá sa vyriešila problémy v dodávateľských reťazcoch, pretože herná konzola PlayStation 5 začína byť konečne skladom u skoro všetkých predajcov. Ľudia si však môžu vyberať z klasickej verzie PS5 spolu s Blue-Ray mechanikou alebo takzvanej „Digital Edition“ verzie, ktorá žiadnu mechaniku nemá. Jej cena je nižšia a začína na úrovni 539 €, čo si môžete overiť kliknutím na tento odkaz. Na nákupe sa dá teda slušne ušetriť no otázne zostáva, či sa to aj oplatí. My poznáme odpoveď.

V prvom rade by ste si mali jasne stanoviť, akým spôsobom chcete svoju hernú konzolu používať. Pokiaľ ste zvyknutí na nákup hier z online obchodov a neprekáža vám ich sťahovanie, bez problémov vám postačí aj lacnejší model bez mechaniky. Odporúčame to ale iba ľuďom s dobrým internetom, pretože samotné hry na PlayStation 5 môžu byť mimoriadne náročné na pamäť a každý titul vám zaberie cca 50 až 60 GB miesta. V tomto bode tiež zdôrazňujeme, že obe herné konzoly majú 825 GB SSD disky no využiteľných na ukladanie hier je „len“ cca 650 – 680 GB.

Nákup PlayStation 5 „Digital Edition“ prináša tri výhody 

V nákupe digitálnej edície PlayStation 5 vidíme v praxi tri výhody, pričom iba dve sú objektívne a tretia skôr subjektívna. V prvom rade je to nižšia cena. Keďže na Slovensku štartuje v rámci najvýhodnejších ponúk na 539 €, oproti verzii s Blue-Ray mechanikou je o cca 60 € lacnejšia.

PlayStation 5
Zdroj: YouTube / Geek Street (úprava redakcie)

V druhom rade vám digitálna edícia prinesie aj väčší komfort pri používaní. Hry totiž nebudete musieť meniť ale všetko budete mať uložené priamo v konzole. Ak nemáte radi otravné vkladanie diskov a taktiež sa vám už stalo, že sa vám poškriabali (a poškodili), toto je skvelá cesta, ako sa tomu vyhnúť. Nezabúdajte však, že Sony predáva niektoré tituly aj za 80 € a to nie je málo peňazí.

Za tretiu výhodu – skôr subjektívnu, potom považujeme samotný dizajn konzoly. Bez mechaniky vyzerá po vizuálnej stránke o čosi krajšie a taktiež bude pravdepodobne pri prenosoch z miesta na miesto aj ľahšia. Veríme však, že práve toto väčšinu budúcich majiteľov zaujímať nebude.

PlayStation 5 s Blue-Ray mechanikou je podľa nás lepšie. Existuje na to veľa dôvodov

Sony ešte stále ponúka aj klasické PlayStation 5 s Blue-Ray mechanikou, ktoré predáva o spomínaných 60 € drahšie. Pokiaľ sa pozriete na tomto odkaze na najlacnejšie ponuky na Slovensku, zistíte, že štartuje na úrovni 599,99 €. A to sa z nášho pohľadu stále veľmi oplatí.

Prečítajte si tiež  Nový iPhone 14 Pro trhá výkonnostné rekordy. Pripojenie 5G je o viac ako tretinu rýchlejšie

Aj tento model má k dispozícii 825 GB SSD, takže si doň môžete stiahnuť jednotlivé hry z internetu. Na druhej strane ich však môžete vložiť aj cez mechaniku, čo vás ukráti minimálne o celý proces sťahovania.

PlayStation 5 balenie
Zdroj: YouTube / Geek Street

Navyše, klasické hry na diskoch budete môcť s vysokou pravdepodobnosťou kúpiť z času na čas lacnejšie, ako tie, ktoré sa nachádzajú v PlayStation Store. A aj keď by ste ušetrili na každej len 10 €, už po šiestich hrách by sa vám nákup drahšej verzie vrátil.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné transparentné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Ďalšou obrovskou výhodou je potom možnosť nákupu lacnejších hier z druhej ruky, prípadne ich požičiavanie (vymieňanie) s niekym, koho poznáte a tiež vlastní PS5. Veľa príbehových titulov totiž človek prejde raz a potom mu zostanú založené niekde v poličke, prípadne ich sám predá.

Na záver nesmieme zabudnúť na praktické využitie verzie s mechanikou, ktoré spočíva v tom, že slúži aj ako multimediálne zariadenie. Hoci to už dnes, v dobe streamovania nie je celkom bežné, pokiaľ máte nejaký film vo vysokej kvalite na fyzickom Blue-Ray disku, na PS5 si ho môžete prehrať. Upozorňujeme však, že konzola môže mať problém s napálenými diskami.

Rozhodnutie je na vás no kúpa PS5 s mechanikou prináša len výhody – aj tie finančné

PlayStation 5
Zdroj: YouTube / Just Vlad (snímka obrazovky)

Ako ste už asi pochopili. pokiaľ by sme si PlayStation 5 kupovali my, určite by sme šli radšej do drahšej verzie s mechanikou. Vyššia investícia sa totiž rýchlo vráti a dosť pravdepodobne práve vďaka fyzickým hrám neskôr začnete na ich nákupe šetriť.

Samotná digitálna edícia je oveľa výhodnejšia skôr pre výrobcu a vývojárov (ako pre vás), nakoľko si na nej nezahráte nič, čo si nekúpite z online obchodu. A to je z nášho pohľadu pri hernej konzole príliš obmedzujúce. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -