Zdá sa, že nič nie je dokonalé, no a už vôbec nič nie je zadarmo. Presvedčili sa o tom používatelia istého softvéru po celom svete. Spoločnosť Sensor Tower má v tichosti zbierať údaje o používateľoch cez aplikácie na VPN a blokovanie reklám. Samozrejme, že ľudia o ničom nevedia…

Populárny Adblock a VPN appky, zbierali dáta o používateľoch!

O tom, čo je to VPN a aké appky sú pre jeho používanie najideálnejšie, sa môžete dočítať v tomto článku. Je ich skutočne dosť a spolu s ním sa často používajú aj iné appky, ktoré vám zablokujú všetky reklamy v Safari, Chrome, Opere atď…

Vďaka tomu máte absolútny pokoj na internete a nič na vás nevyskakuje (aj keď o tom, či je to správne by sa dalo polemizovať). Dnes sme sa vďaka BuzzFeed News dozvedeli, že používanie takéhoto softvéru nemuselo byť až také „nevinné“, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Spoločnosť Sensor Tower údajne stojí za mnohými populárnymi softvérmi s tým, že ako vývojár je uvádzaný niekto úplne iný. Problém je tu ten, že používatelia sú počas inštalácie vyzývaní k tomu, aby si nainštalovali „koreňové certifikáty“, prostredníctvom Safari.

Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?
Populárny Adblock a VPN appky zbierali dáta o používateľoch!

Týmto spôsobom sú obchádzané oficiálne podmienky spoločnosti Apple a vzniká veľmi nepopulárna činnosti, ktorou je zbieranie osobných údajov. Sensor Tower od roku 2015 vydal viac ako 20 appiek pre iOS a Andorid, ktoré sa dopúšťajú tohto zberu.

V mnohých prípadoch sa jedná o relatívne známy softvér. Patrí sem napríklad Adblock, Focus, Luna VPN a podobne. Mnohé z aplikácii už z internetových obchodov zmizli, iné na podnet BuzzFeed prevádzkovatelia prešetrujú a následne rozhodnú, čo sa s nimi bude diať.

Hovorca spoločnosti Apple prezradil, že niekoľko aplikácii, za ktorými stála spoločnosť Sensor Tower, už bolo z App Store natvrdo odstránených, pretože nedodržiavali pravidlá. Hold, niekedy sa určitému riziku človek nevyhne a na internete na nás číha prakticky neustále.

Populárny Adblock a VPN appky zbierali dáta o používateľoch!
Populárny Adblock a VPN appky zbierali dáta o používateľoch!
Prečítajte si tiež  iPhone dostane revolučný displej. Bude mať krajšie zobrazenie a nižšiu spotrebu energie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.