Antivírusová spoločnosť Eset v týchto dňoch informovala prostredníctvom tlačovej správy, že medzi používateľmi Facebooku sa začal šíriť škodlivý kód v podobe vektorového grafického súboru pripomínajúci fotografiu.

Cez víkend sa medzi slovenskými používateľmi Facebook Messengeru začal šíriť škodlivý súbor pripomínajúci fotografiu. V skutočnosti ide o vektorový grafický súbor, ktorý používateľa po jeho otvorení v prehliadači Google Chrome presmeruje na stránku pripomínajúcu Youtube a vyzve ho, aby si na prezretie videa nainštaloval rozšírenie pre tento prehliadač. Do jeho zariadenia sa však nainštaluje škodlivý kód Nemucod, ktorého ďalšou úlohou je stiahnuť do infikovaného počítača škodlivý kód Locky. Súbor zároveň odosielajú používatelia, na ktorých zariadenie sa už Nemucod nainštaloval.

Obrázok môže vyzerať takto:

Locky je už neslávne známy ransomware, ktorý po infekcii zašifruje v zariadení rôzne súbory a za ich odšifrovanie požaduje nemalé výkupné. Jeho obeťami nie sú len bežní používatelia, ale aj firmy a organizácie. Aktuálne Google Chrome zablokoval všetky škodlivé rozšírenia, ktoré pre svoje šírenie tento vírus využíval. Je však možné, že útočníci čoskoro nájdu ďalší spôsob, ktorým dokážu tento alebo iný škodlivý kód šíriť aj cez sociálne siete.

eset_falosnyyoutube_xs

Eset odporúča:

  • Neotvárajte prílohy správ od neznámych adresátov prípadne také, ktoré ste vôbec nečakali.

  • Varujte kolegov na oddeleniach, ktoré najčastejšie dostávajú e-mailové správy z externého prostredia – napríklad personálne a finančné.

  • Pravidelne zálohujte obsah svojho zariadenia. Aj v prípade úspešnej infekcie sa týmto spôsobom budete môcť dostať k svojim dátam. Externý disk alebo iné úložisko však nemôžu byť neustále pripojené k zariadeniu, inak bude jeho obsah tiež zašifrovaný.

  • Pravidelne aktualizujte operačný systém a ostatné programy, ktoré na zariadení používate. Ak stále používate už nepodporovaný operačný systém Windows XP, seriózne zvážte prechod na novšiu verziu Windowsu.

  • Bezpečnostný softvér používajte nie len s najnovšími aktualizáciami ale ideálne aj jeho najnovšiu verziu. Výrobcovia do novších verzií totiž pridávajú mnoho dodatočných bezpečnostných funkcií. Napríklad najnovšia verzia bezpečnostných riešení pre domácnosti od spoločnosti ESET obsahuje Ochranu pred ransomwarom, ktorá monitoruje samotné správanie aplikácií a procesov bežiacich na zariadení a prichádza do hry v prípade, že zlyhajú všetky ďalšie bezpečnostné vrstvy ESET riešenia. Ak používate bezpečnostný softvér od ESETu, majte zapnutý ESET LiveGrid. Na škodlivý kód dokáže reagovať skôr, než najnovšia vírusová databáza.

Zdroj: eset.com

Prečítajte si tiež  Nie je všetko iba o peniazoch. Zamestnanci Facebooku odhalili tienisté stránky svojej práce
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk