Je jasné, že každá firma, ktorá vyrába akýkoľvek produkt musí mať najprv vyrobených niekoľko prototypov, na ktorých potom testuje funkcie, rýchlosť a podobne. Výnimkou nie je ani spoločnosť Apple, ktorá takýchto produktov za 42 rokov existencie vyprodukovala skutočne neúrekom. Väčšinou skončili zničené ale niektoré sa podarilo dstať aj na verejnosť. Najviac z nich drží Američan Henry Plain. Pozri sa na jeho úchvatnú zbierku. 

Transparentné počítače

Možno si ani len nevedel, no veľa prototypov nepoužívalo ani len klasické biele telo. Celkom dobre sa dajú rozlíšiť tým, že je telo priesvitné a tak vidno, ako všetky komponenty fungujú (aj keď v tomto prípade tam zas tak veľa mechanických komponentov nie je). Apple využil priesvitný dizajn aj v roku 1998 pri prvom iMacu. Pravdepodobne sa tak inšpiroval z prototypov, ktoré niesli rovnakú myšlienku. Rovnako tak bol súčasťou transparentného tela aj produkt Apple Newton, ktorý môžeme označiť za takého predchodcu iPadu a jedno z prvých PDA vôbec. Samozrejme aj toto zariadenie sa v Henryho zbierke nachádza a čo j ešte dôležitejšie, je stále plne funkčné.

Nie sú to ale iba počítače, ktoré tu nájdeme. Pod vitrínou sú skryté napríklad prototypy iPhonov. Dokonca aj toho úplne prvého iPhonu. Pokiaľ sa pozrieme len na zábery z videa, hneď vieme, že každý jeden z týchto produktov má hodnotu v radoch desiatok tisíc eur. Zbierku by bola ale určite veľká škoda rozpredať. Zaujímavejšie by možno bolo zriadiť nejaké múzeum. Všetci by sme chceli vidieť aké malo Apple v minulosti postupy pri tvorbe nových produktov.

https://youtu.be/PY0yGDUTEzI

Prečítajte si tiež  Microsoft chce zničiť MacBook Air a úspechy čipu M3: Vyťahuje eso z rukáva
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.