U nás viac-menej nie veľmi populárne Apple zariadenie, ktoré veľa ľudí nepozná a teda nevie o tom, čo s ním môžeš robiť. Samozrejme, že to nie je nutnosť, no pokiaľ máš doma viacero zariadení s jabĺčkom, Apple TV ti vhodne zaplní dieru vo svete zdieľania či zábavy prostredníctvom tvojej telky.

Prečo Apple TV nesmie u teba doma chýbať?

Pokiaľ doma máš nejaký typ, dnes už dosť rozšírených smart televízorov, ktoré podporujú zariadenia Apple, tak ťa asi nijako nezlomím. Avšak u nás doma máme telku z čias, kedy boli smart televízory hriešne drahé a kupovať nový za 600 € sa akosi neoplatí, tak si môžeš jednoducho urobiť smart telku pre Apple za necelých 200 €.

- Reklama -

Malá čierna skrinka, ktorá je až primitívne ľahká na zapojenie ti pri televízore nezaberie veľa miesta a jej dizajn sa hodí takmer ku každému zariadeniu, teda v tomto prípade telke. Ako iste dobre vieš, Apple produkty sú známe tým, že zdĺhavé a zložité prvé nastavenia tu nenájdeš. Všetko ide hneď a všetko je dokonale prepojené s tzv. ekosystémom Apple. Niet teda divu, že spustenie, plné využívanie a ovládanie Apple TV 4. generácie s ovládačom zvládneš za zhruba 10 minút.

Čo je na tom?

Po vybalení Apple TV (ATV), zapojení do siete a prepojení cez HDMI s telkou začína proces aktivácie ATV, ku ktorému budeš potrebovať napr. iPhone. Stačí, ak na ňom zapneš Bluetooth a všetko sa nastaví samo, s drobnými úkonmi, na ktoré ťa usmernia pokyny na obrazovke televízora cez ovládač. Po už spomínaných približne 10 minútach sa zobrazí plne funkčná domovská obrazovka ATV s predinštalovanými appkami od Apple. Mňa hneď zaujímal App Store, kde som do ATV posťahoval všetko to, čo by som chcel vyskúšať, no najmä moju práve najobľúbenejšiu appku Plex. Práve ona ma presvedčila o tom, že vďaka ATV si môžem ľahko vytvoriť smart telku, na ktorej môžem prehrať desiatky filmov a stovky epizód seriálov, ktoré mám uložené v počítači. Pri nových televízoroch už je síce USB vstup, no USB kľúč s Plexom potrebovať nebudeš. Mimochodom, po kúpe MacBooku Pro uvažujem aj o kúpe cloudového úložiska, ktoré pracuje aj s Plexom.

Fajn, nastavené všetko mám, filmy a seriály si prehrávam a čo teraz? No ostávajú mi ďalšie appky z App Storu a aj hry, ktoré na moje prekvapenie sa celkom dobre ovládajú s ovládačom od Apple. A jasné, že treba využiť aj zvyšné iPhony či iPady v domácnosti, keďže po spárovaní perfektne s ATV spolupracujú a dokážeš na nich prehrávať videá, prezentácie fotiek, zrkadliť len tak obrazovku iOS alebo macOS zariadení. Za spomenutie ešte stojí aj prepojenie tvojej Apple iCloud Fotoknižnice a Apple Music, takže fotky a stovky skladieb si môžeš užívať aj na veľkej obrazovke a reproduktoroch domáceho kina v obývačke. Pokiaľ si lenivý alebo sa ti nechce vstať z gauča a chytiť ovládač, Apple vymyslel aj appku Apple Remote, s ktorou môžeš ATV ovládať z tvojho iPhonu, najnovšie v iOS 11 aj cez ovládacie centrum. Jediné čo ma trošku štve je to, že mi v tvOS chýba Safari. Ovládalo by sa možno trošku zložitejšie, ale webový prehliadač by sa mohol objaviť v ďalších verziách tvOS.

Ako sa teda rozhodneš?

To, že som kúpil Apple TV vôbec neľutujem. Používam ju takmer denne asi mesiac a ani raz som si nepovedal, že tých 179 € som mohol minúť inde. Jednoduchosť, prepojené zariadenia, hudba, fotky, filmy, seriály, hry, YouTube a vlastne všetko čo môžeš v Apple TV mať je super. Určite si sa dočítal aj to, že na Slovensku Apple TV nevyužiješ. Áno, nevyužiješ ju pokiaľ čakáš 5 rokov na podporu Siri v slovenčine alebo adekvátny obsah Netflixu na Slovensku. Odpoveď je nie, to je jasné, ale je mnoho iných vecí, ktoré v Apple TV využiješ ti budú  stačiť. Ani v iOS nemáš Siri či QuickType v slovenčine a ťukáš doňho v jednom kuse. Takže, aký obraz si o Apple TV 4 a tvOS urobíš, nechám na teba. V celom článku je môj názor telku od Apple, aký názor si na ňu urobíš ty je už na tebe.

Pýtam sa, prečo som to nekúpil už oveľa skôr! ?  #slovakia #appletv palec je dajaký čudný

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Bendík (@michal_bendik),

Môže ťa zaujímať
- Reklama -