Apple ponúka už dlhé roky svoje iOS zariadenia s relatívne nízkym papierovým výkonom, no pokiaľ ich postavíte vedľa akéhokoľvek High-End smartfónu, máte zaručené, že vyhrajú. Ako je to teda možné? Nie je to totiž len o vynikajúcej optimalizácii operačného systému s hardvérom. Súvisí to ešte s jedým aspektom!

Java

Ten spomínaný aspekt je práve Java, ktorú Android využíva. Aplikáci, pre tento operačný systém sú postavené priamo v Jave, ktorá si jednoducho vyžaduje vyššiu operačnú pamäť kvôli „zbieraniu odpadu“. Ide vlastne o akýsi recyklačný proces, pomocou ktorého sa aplikácia zbavuje pamäte, ktorú prestane používať. Pokiaľ máte vo vašom Android smartfóne dostatočnú veľkosť operačnej pamäte, nie je sa čoho obávať. Pokiaľ je však menšia a máte spustených viacej aplikácií naraz, môže začať dochádzať k spomaľovaniu zariadenia. Pre správny chod aplikácie by mala mať k dispozícií približne 4 až 8 krát viacej pamäte RAM, ako v skutočnosti potrebuje. Toto má však aj svoj negatívny účinok. Pokiaľ máte totiž väčšiu pamäť RAM, čo je pri Androidoch v podstate nutnosť, pripravte sa na to, že vám budú percentá batérie ubúdať o zlomok rýchlejšie, ako konkurencie.

java

Optimalizácia

Druhým faktom je samozrejme optimalizácia, ktorá je v prípade iOS omnoho lepšia ako pri Androide. iOS sa totiž musí prispôsobiť len niekoľkým druhom zariadení. Android je dnes v podstate všade okrem iPhonu či iPadu, a tak sa netreba čudovať, že vývojári nezvládajú optimalizovať jednotlivé verzie Androidu pre dotyčné zariadenia.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií, ktoré sú práve teraz zadarmo
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.