Pamätáte si rok 2016? Apple reinkarnovalo iPhone 5S a po troch rokoch ho začalo predávať s čiastočným hardvérom iPhonu 6S. Geniálny ťah. Teraz, po štyroch rokoch tento krok firma pravdepodobne zopakuje. Má na to dobré dôvody. Prečo môže Applu výrazne pomôcť iPhone SE2 ako ľudový model?

Prečo môže Applu výrazne pomôcť iPhone SE2 ako ľudový model?

Pokiaľ počujete iPhone SE, pravdepodobne sa vám vybavia dve veci. Tým prvým je samozrejme kompaktnosť. Apple použilo malý dizajn a displej iPhonu 5S a tým splnilo sen mnohým fanúšikom menších zariadení.

Druhým atribútom, ktorý vystihuje toto zariadenie je potom cenovka. Tá bola na Apple netradične nízka, čo taktiež pomohlo nakopnúť predaje tohto zariadenia. No a výsledok? Úspešný produkt, ktorý síce možno až tak nezarábal ako vlajkové modely ale zároveň im ani nekonkuroval a tak ho môžeme hodnotiť ako podporu predaja. Útočil skôr do sfér lacnejších Android smartfónov, ktorým kradol používateľov a tí sa rázom dostali do ekosystému spoločnosti Apple.

Ako už ale určite vieme, tento ľudový model je na dnešné pomery zastaralý a samotní používatelia potrebujú vymeniť. V súčasnosti si ale môžu zakúpiť len lacnejší iPhone 8, ktorý je hardvérom v niekde v roku 2017. Ide teda tiež zastaralý produkt. A to je dôvod, prečo Apple pripravuje ďalší iPhone SE2. Nebude liezť do kapusty sám sebe a kompetentní by urobili naozaj zlý krok, keby ho nepredstavili…

Čo bude ponúkať a pre koho bude?

Apple využije z platformy iPhonu 8 skutočne maximum. Dostane sa sem procesor Apple A13, lepší fotoaparát a podobne. Zachová sa však pri tom všetko, čo prinášal klasický model 8. Cenovka sa má pohybovať medzi 350$ až 450$. Budúcoročný model teda pravdepodobne stratí atribút kompaktnosti ale zachová si ten, ktorý sa týkal nízkej ceny.

Smartfón však nebude určený len pre ľudí, ktorí si možno nemôžu dovoliť najnovší iPhone 11/11 Pro. Bude určený aj pre tých, ktorí možno potrebujú dobrý a praktický smartfón avšak nechcú zaň míňať šialené čiastky. Nepotrebujú pri tom komplikované funkcie ako trojicu fotoaparátov na zadnej strane či prepracovaný edge-to-edge displej s Face ID. Sú zvyknutí na iOS, ekosystém Applu prípadne by si ho chceli vyskúšať.

Je to vlastne perfektná cesta ako si udržať určitú skupinu zákazníkov a tiež ako získať úplne nových klientov. Tí možno doteraz kupovali Andorid zariadenia ale tu bude šanca vyskúšať niečo iné a za rozumné peniaze. Navyše s výkonným procesorom bude mať model SE2 životnosť minimálne 3 a viac rokov.

Prečo má prísť až tak neskoro?

Na záver sa možno pýtate prečo až začiatkom roka 2020? Odpoveď je jednoduchá. Pokiaľ by ho Apple predstavilo ešte v septembri, sámé by si mohlo poškodiť. Teraz potreboval zaujať predovšetkým vlajkovými modelmi a normálnym iPhonom 11. Pokiaľ by medzi nimi bol aj povedzme model SE 2, existovalo by tu riziko toho, že by príliš odvádzal pozornosť prípadne naopak, žiadnu by si nezískal.

Keďže ho ale Apple predstaví až začiatkom budúceho roka nehrozí ani jedno z menovaných rizík. Apple už v tejto dobe predá dostatočné množstvo iPhonov 11 a 11 Pro na to aby si mohol dovoliť predstaviť ďalšie lacnejšie zariadenie začiatkom roka 2020. Navyše si získa veľkú pozornosť a to je dôležité. Môžeme teda očakávať, že SE2 má svoj zmysel a všetky správy okolo neho sú skutočné. Applu iPhone SE nikdy nijako neublížil, v podstate mu len dlho profitoval. Prečo v tom teda nepokračovať?

Prečo môže Applu výrazne pomôcť iPhone SE2 ako ľudový model? - svetapple.sk
Prečo môže Applu výrazne pomôcť iPhone SE2 ako ľudový model? – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here