Niekoľko mesiacov už počúvame správy o tom, že Apple na budúci rok predstaví nástupcu modelu SE. Teraz sa objavujú ďalšie informácie, ktoré sa týkajú samotného produktu. iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka.

iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka.

Nového jablkového zariadenia by sme sa mali dočkať začiatkom roka 2020. Bude to teda presne 4 roky po tom, ako Apple predstavilo prvú generáciu. Podľa nových správ bude toto zariadenie založené na iPhone 8 z roku 2017. Je to možno malé sklamanie pre tých, ktorí očakávali 4″ displej. Na druhú stranu je to ale pre radu SE posun vpred.

Nové poznatky známeho analytika Ming-Chi Kua, ktoré boli zdielané aj magazínom 9to5mac hovoria o tom, že Apple nebude vytvárať originálne špecifikácie pre toto zariadenie. Dostane preto komponenty, ktoré už poznáme. Malo by sa jednať o výkon tohtoročných iPhonov. Pod kapotou by teda mohol pracovať procesor Apple A13 Bionic (ktorý je najvýkonnejší na svete) a 3 GB operačnej pamäte RAM. Hoci iPhone 11 má 4 GB RAM, toto by mal byť jeden z “výkonnostných” rozdielov.

V čase, kedy Apple zakomponovalo do nového “lacného” iPadu 10,2″ zastaralý procesor Apple A10 z roku 2016 je to celkom povzbudivé. iPhone SE 2 (ak tak môžeme zatiaľ nazývať) bude v podstate tiež len lacným modelom. Na druhú stranu, keby obsahoval procesor A10 bol by to krok späť. Už iPhone 8 pracoval s výkonnejšou generáciou A11 a model SE 2 by mal byť jeho nástupcom na niekoľko rokov dopredu. Výkonný čip je logický aj pri pohľade späť. Už prvý iPhone SE, ktorý bol predstavený začiatkom 2016 obsahoval komponenty z modelu 6S, ktorý prišiel na trh pár mesiacov pred tým, v roku 2015.

Pôvodný iPhone SE navždy zanikne

Aj keď mnohí používatelia dúfajú, že jeho nástupca bude opäť malý a kompaktný, nebude to tak. Apple túto prioritu v novom modeli už nechce presadzovať. Prioritou bude skôr to, že bude lacný. V podstate s rovnakým účelom prišla aj prvý generácia modelu SE. To, že mal fantastický výkon a pomerne malý 4″ displej bol už len bonus.

V roku 2014, keď Apple predstavilo nové iPhony so 4,7″ a 5,5″ displejom, sa našlo stále dosť ľudí, ktorí tak veľký smartfón nechceli. iPhone SE o dva roky neskôr bol pre nich ako blesk z jasného neba. Okamžite si ho zamilovali. Veľa z nich ho používa dodnes.

Na svete je ešte ale jedna skupinka ľudí, ktorým by mohla jeho ďalšia generácia vyhovovať. Sú to tí, ktorí chcú vstúpiť alebo pokračovať v ekosystéme Applu. Nechcú však za produkty vyhadzovať vysoké sumy a vedia sa uskromniť. Presne pre nich bolo zariadenie s označením SE to pravé orechové. Obsahovalo všetko vrátane výhodnej cenovky.

Nový iPhone SE 2

iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka. - svetapple.sk
iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka. – svetapple.sk

Novinka bude mať väčší displej tak ako už bolo avizované. Bude sa jednať o 4,7″ LCD panel. Treba si uvedomiť, že doba ide stále dopredu a predsa len 4″ obrazovka naposledy “fičala” v roku 2013. Dnes je však rok 2019 a v dobe kedy bude predstavený model SE 2 bude rok 2020. Treba sa pozerať aj na to, že tento produkt bude musieť vydržať na trhu zhruba 3-4 roky.

Reálne skončenie produkcie teda môže prísť niekedy v roku 2023. V tej dobe už hranaté displeje nebudú vôbec v móde. Všetci budeme používať technológiu edge-to-edge, ktorú nájdeme aj v iPhone 11. Vlastne už ani dnes nie sú hranaté displeje v móde. Stále ale predstavujú lacnejšiu a dostupnejšiu alternatívu.

Podľa analytika Ming-Chi Kua má už nový iPhone aj svoju cieľovú skupinu. Sú to početní používatelia iPhonu 6 a novších modelov, ktorý možno nepotrebujú top technológiu. Zvykli si jednoducho na svoj 4,7″ displej a nerobí im problém používať ho aj naďalej. Druhým dôležitým poznatkom je aj iOS 13. Tento systém už nie je v iPhone 6 podporovaný a tak by sa mali jeho majitelia pomaly rozhliadať po niečom novom. Okrem nových funkcii nemôžu títo ľudia využívať ani služby Apple Arcade či Apple TV+, čo je škoda.

Pokiaľ by však iPhone SE 2 bol vybavený procesorom Apple A13 a 3 GB operačnej pamäte RAM, hravo by si s iOS 13 poradil. Všetky hry aj procesy by tu mali prebiehať stabilne a bez žiadneho sekania v plnej kvalite.

Na odomykanie pomocou tváre zabudnite…

Telefón nepríde s technológiou Face ID. Dizajn jej prítomnosť nedovolí a rovnako tak treba šetriť aj náklady. Na druhú stranu tu bude ale dostupné stále perfektné Touch ID, takže žiadna veľká “ujma” sa nekoná.

Dôležité je tiež podotknúť to, že hoci bude SE 2 vychádzať z iPhonu 8, nezoberie si všetko. A to bude bonus. Mohli by sme sa teda dočkať lepšej prednej kamery a hlavne lepšej zadnej kamery. Nevieme síce či bude pochádzať rovno z iPhonu 11 ale teoreticky možné to je. Aj iPhone SE v roku 2016 obsahoval tento hardvér z modelu 6S. Tu treba však podotknúť, že telefón určite nepríde s viacerými šošovkami. Tá bude len jedna rovnako ako v iPhone 8.

Koľko bude tento smartfón vlastne stáť?

Ming-Chi Kuo zatiaľ neprezradil žiadne úvahy o presnej cene nového zariadenia. Keďže ale Apple predáva stále aj iPhone 8, je jasné, že nová generácia SE 2 bude jeho nepriamou náhradou. V súčasnosti stojí model 8 v jedinej 64 GB variante, ktorá je v ponuke 449$. Pôvodný iPhone SE začínal s kapacitou 32 GB a cenovkou 349$. Môžeme teda očakávať, že rozsah cien bude niekedy medzi týmito dvoma čiastkami.

Navyše tu ostáva ešte jeden problém. Hoci model SE 2 nahradí iPhone 8, aký bude mať osud iPhone 8 Plus? Zdá sa nám veľmi nepravdepodobné, že by Apple pokračovalo s výrobou tohto zariadenia ale nie je to nemožné. Ostávajú teda len dve možnosti. Buď zmizne verzia 8 Plus alebo na miesto nej Apple predstaví SE 2 Plus. Táto varianta sa nám zdá ako dosť nepravdepodobná ale prečo nie. Jablková spoločnosť čas od času vie prekvapiť svojich fanúšikov.

Nájde sa tu medzi vami čitateľmi niekto, kto reálne pôjde do nového iPhonu SE 2 alebo ostávate skôr pri modernejších prípadne starších zariadeniach? Svoje názory nám píšte do komentárov.

iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka. - svetapple.sk
iPhone SE 2 príde s výkonom iPhonu 11 už začiatkom budúceho roka. – svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Ach jo. Ako keby som sa ako majitel 4” mal citit zaostalo. Ale mne vyhovuje velkost zariadenia, nie malost displeja. Nech kludne daju 5” do tela SE. Nie som fanusik pingpongovych rakiet

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here