Človek sa ráno zobudí, pretrie si oči a začne rozmýšľať nad mnohými otázkami, ktoré mu kolujú hlavou. Presne takto som sa zobudil dnes ráno aj ja. Na mobil mi prišla zaujímavá správa s otázkou uvedenou v nadpise “prečo si priplatiť za iPhone?”. Priznám sa, sám som hneď nevedel, ako reagovať, a tak som sa rozhodol napísať rovno článok.

Najpredávanejší smartphone na svete

Na začiatku treba určite podotknúť, že iPhone je v súčasnosti najpredávanejší telefón na svete. Podľa posledných odhadov je dokonca najobľúbenejší sériovo vyrábaný tovar na svete (ak samozrejme nerátame veci bežnej spotreby). Apple od roku 2007 predalo neuveriteľnú miliardu týchto telefónov a zaujímavé je, že ešte len začiatkom roka 2014 mal predaných zhruba polovičku – 500 000 000. Zrazu človek zistí, aký je ten telefón populárny a akú majú jeho predaje vlastne silu.

- Reklama -

Ľudia po celom svete ho milujú a chcú ho mať vo svojich vreckách či stojí 5 alebo 500 dolárov. Je neuveriteľné, koľko peňazí je zaň niekto zaplatiť. Veď je to najdrahší smartfón na trhu a kupuje si ho vo veľkom aj tá časť ľudí, ktorá má skutočne málo peňazí. Investovať by mala inde, no oni ten telefón chcú natoľko, že im je jedno, že ide často o ich posledné peniaze.

Sú dokonca maniaci, ktorí predávajú vlastné orgány či deti len preto, aby si mohli kúpiť najnovší Cupertinsky produkt. Je to neskutočné, čoho sú ľudia schopní kvôli jednému jedinému kusu elektroniky. Prečo je to ale tak? Prečo je niekto ochotný zaplatiť za mobilný telefón rovnakú cenovku ako za staré auto prípadne trojmesačný nájom bytu? Odpoveď je jednoduchá, je to ten feeling, tá láska!

iPhone - svetapple.sk

Feeling

Odpoveď na vyššie uvedenú otázku si už dostal, je to láska k danému produktu, prípadne láska k danej spoločnosti. Akonáhle sa raz dostaneš do kontaktu s najnovším modelom akéhokoľvek produktu od Apple, zrazu začínaš rozmýšľať. ako dané zariadenie zaplatiť. Hold, niekto predá PlayStation, niekto zase obličku. V konečnom dôsledku ale potom týchto všetkých ľudí spája rovnaký telefón.

Nie, nie sme ovečky, ktoré sa ženú za stádom. Teda možno aj áno. Nájdu sa tu aj takí, ale to sú skôr ľudia, ktorí asi ani netušia, čo je to iMessage či FaceTime. Jednoducho takí, ktorí si kúpia iPhone len preto, lebo je to cool a chcú ho mať aj oni. To vôbec nevadí, je to samozrejme v poriadku. Každý produkt či značka od áut až po oblečenie má podobných zákazníkov. Hlavný dôvod prečo by si si mal ale priplatiť za iPhone určite nie je ten, že si sa do jeho dizajnu zamiloval či ten, lebo je to cool. Mal by si si priplatiť hlavne za to, že je neuveriteľne nápomocný.

Prečo si teda priplatiť za iPhone?

Operačný systém iOS je jednoduchý, rýchly a intuitívny. Telefón je fantastický a dá sa povedať, že nikdy nesklame. Jeho výkon je síce papierovo horší, ako výkon lacnejšej konkurencie, ale ruku na srdce, ani jeden z tých telefónov v rýchlostných testoch nemá voči iPhonu šancu. Telefón má aj úžasný fotoaparát a okolo seba nosí taký kult, ktorý žiaden Samsung, LG a ani iná značka nemá. Za iPhone sa teda oplatí priplatiť, ale ako sme sa snažili naznačiť v článku, dôvod je vždy iný.

iPhone - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.