Spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nový iPhone 16 Pro / 16 Pro Max, ktorý prinesie hneď niekoľko revolučných vylepšení. Vzhľadom na to, že nový model bude musieť konkurovať tým najšpičkovejším smartfónov s operačným systémom Android aj v oblasti mobilnej fotografie, Apple nenechá nič na náhodu.

V tomto článku sme preto zhrnuli štyri zásadné vylepšenia, pomocou ktorých sa spoločnosť Apple pokúsi vzdialiť svojim úhlavným „nepriateľom“. Všetky novinky budú dostupné pre drahšie a prémiovejšie verzie smartfónov, no nie je vylúčené, že niektoré z nich sa dostanú aj na základný iPhone 16 alebo iPhone 16 Plus.

1. Prepracovaný ultraširokouhlý objektív pre iPhone 16

iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra v teste rýchlosti: Kto bude víťazom?
Zdroj: YouTube / PhoneBuff

Spoločnosť Apple po prvýkrát predstavila ultraširokouhlý fotoaparát ešte v roku 2019 v iPhone 11. Už vtedy mal jeho snímač k dispozícii 12 Mpx rozlíšenie. Po novom sa to však zmení.

Ako informuje známy leaker Ming-Chi Kuo vo svojej správe, spoločnosť Apple v iPhone 16 Pro a možno aj v dostupnejších prevedeniach ponúkne vyššie rozlíšenie až na úrovni 48 Mpx pre ultraširokouhlú kameru. Tá sa vďaka tejto zmene dostane na rovnaké rozlíšenie, aké má dnes hlavný snímač.

Taktiež sa diskutuje o tom, že nový ultraširokouhlý objektív ponúkne viac detailov a presnejšie farby, vďaka čomu bude obraz z neho ešte o čosi presnejší.

Vďaka uvedenej inovácii by mohol iPhone 16 Pro ponúkať možnosť nahrávania priestorového videa pre Apple Vision Pro vo vysokom 4K rozlíšení. Súčasný iPhone 15 Pro to zvláda tiež, ale iba vo Full HD rozlíšení (1080p).

2. Lepší optický zoom  

iPhone 15 Pro periskop
Zdroj: Technizo Concept (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple urobila medzi iPhonom 15 Pro a iPhonom 15 Pro Max rozdielnosť, kedy iba vo väčšom modeli použila pokročilý tetraprismatický objektív, ktorý umožnil 5x optické priblíženie a až 25x digitálne priblíženie.

Menšie prevedenie so 6,1″ displejom sa potom spoliehalo na klasický teleobjektív s 3x optickým zoomom a 15x digitálnym zoomom. Pokiaľ vám to prekážalo, máme dobre správy.

Apple v roku 2024 použije aj v základnom 6,3″ iPhone 16 Pro tetraprismatický objektív, ktorý ponúkne rovnaké optické priblíženie ako verzia 15 Pro Max. Informoval o tom portál TrendForce.

Dokonca sa objavili špekulácie, že iPhone 16 Pro Max dostane pokročilý periskop, no tieto informácie sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Pokiaľ by však boli pravdivé, 6,9″ model by mohol disponovať ešte väčším optickým aj digitálnym zoomom.

3. Odstránenie odleskov 

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / AppleTrack

Podľa nedávnych zistení portálu Naver, ktoré pochádzajú od kvalitného zdroja z dodávateľského reťazca sa zdá, že spoločnosť Apple experimentuje s technológiou nanášania atómových vrstiev (ALD) na komponenty objektívov iPhonu.

Prečítajte si tiež  Tesla dokáže na diaľku zdieľať obraz z palubných kamier priamo na smartfón majiteľa

Uvedený postup umožňuje aplikáciu materiálov po jednej atómovej vrstve na substrát, čo vedie k presnejšej kontrole nad hrúbkou a zložením vrstiev. A ak sa pýtate, na čo je to vlastne dobré, odpoveď je jednoduchá.

Využitie prelomovej technológie ALD v objektívoch fotoaparátov sa podpíše na zakomponovaní novej antireflexnej vrstvy, ktorú využijú ako amatéri, tak aj profesionáli.

Jej hlavnou úlohou bude znižovať vplyv svetelných pruhov a nežiadúcich efektov, ktoré sa objavujú keď je v zábere silné svetlo či slnko. Určite to poznáte.

Nová technológia by mala odstrániť alebo značne obmedziť výskyt „ghost“ obrazov, ktoré vznikajú odrazom svetla medzi rôznymi povrchmi objektívu a snímačom. Nechajme sa prekvapiť, ako to bude fungovať v praxi.

4. Nový snímač od Sony

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / AppleTrack

Pomerne čerstvý únik z čínskej sociálnej siete Weibo nám naznačuje, že iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max dostanú úplne nový hlavný snímač od spoločnosti Sony, ktorého vývoj bol zameraný na to, aby dosiahol ešte lepší výkon v zhoršených svetelných podmienkach.

Nový vrstvený snímač výrobcu oddeľuje diódy a pixelové tranzistory, ktoré sú zvyčajne súčasťou jednej vrstvy, vďaka čomu budú fotodiódy určené na zachytávanie svetla podstatne väčšie v rámci zachovania jednotnej veľkosti pixelov.

Podľa spoločnosti Sony zachytí nový snímač až dvakrát väčšie množstvo svetla, než dnes používané snímače v najmodernejších smartfónoch. V praxi sa tak dočkáme väčších detailov a oveľa nižšieho šumu. Nočný režim bude mať s fotografiami výrazne menej práce.

Tak ako už býva zvykom, aj v tomto prípade by spoločnosť Apple mohla použiť revolučný snímač od Sony len vo väčšom iPhone 16 Pro Max, zatiaľ čo menší 6,3″ model sa bude spoliehať na menej sofistikovanú technológiu. Nechajme sa prekvapiť.

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, čo si o týchto inováciách myslíte vy. Budú tieto vylepšenia iPhonu 16 Pro / 16 Pro Max stačiť v roku 2024 na konkurenciu alebo nie? Tešíme sa na vaše reakcie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -