Pracujeme na nich každý deň, berieme ich so sebou do práce, na záchod či dokonca do postele. Majú jednoduchý a hlavne chytľavý názov, ktorý v sebe ukrýva písmenko „i“. Áno reč je o Apple produktoch, ktorú sú označované ako „i“(produkt). Prečo sa však takto volajú?

Prečo práve „i“ a kde to vzniklo?

Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí, ktoré sa časom medzi používateľmi uchytili. Jedni tvrdia, že toto malé a zároveň nenápadné písmenko v názve produktu znamená „intelligent“, druhí zase to, že Apple označuje svoje produkty písmenom „i“ práve preto, lebo sú inovatívne a teda „inovation“. Obe tieto teórie vyzerajú byť pravdivé a svojim spôsobom aj vystihujú pointu zariadení. Pravda je však niekde úplne inde a súvisí s prijatím Steva Jobsa späť do Apple ku koncu minulého storočia!

- Reklama -

iCEO

Všetko sa to malo stať v období, kedy sa Apple začínalo dostávať do problémov a odkúpilo spoločnosť Next, ktorú medzitým stihol vybudovať Steve Jobs. To znamenalo, že sa Steve mohol opäť vrátiť do spoločnosti a keďže Apple bolo v tom období v hroznom stave, vedenie sa rozhodlo, že Steva dosadí ako dočasného generálneho riaditeľa spoločnosti. To znamenalo, že sa neoznačoval klasicky ako CEO (Chief Executive Officer) ale ako iCEO (interim – dočasný Chief Executive Officer). Hneď potom začalo Apple predávať produkty s označením „i“ a tak sa mnohí domnievajú, že práve to bol dôvod, prečo dostali toto písmenko.

Každopádne, v poslednej dobe to začína vyzerať tak, že sa postupne Apple začína zbavovať tohto označenia pri svojich nových produktoch. Spomeňme napríklad nové hodinky, pri ktorých sme všetci predpokladali názov iWatch ale Apple nás naozaj prekvapilo, keď ich odprezentovalo ako „Apple Watch“. To, akým smerom označovania produktov sa spoločnosť teda vyberie uvidíme až v najbližších rokoch!

Steve Jobs a jeho prvý iPad - svetapple.sk
Steve Jobs a jeho prvý iPad – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.