Selfie fotky sú dnes asi najpopulárnejší spôsob, ako odfotiť nie len seba, ale aj celú partiu kamarátov a rodinných príslušníkov. Stačí mať dobré svetlo či pozadie a z fotky sa stane skvelá spomienka napríklad z dovolenky či inej udalosti. Všimli ste si však to, že pokiaľ sa na displeji len pozeráte a fotku nezachytíte, je to ako pohľad do zrkadla? Akonáhle fotku vykonáte, do galérie sa uloží naopak. Prečo je to tak?

Prečo sú selfie fotky na iPhone po odfotení zrkadlovo otočené?

Každá jedna selfie, ktorú ste kedy odfotili je iná ako záber, ktorý vidíte počas fotenia. Tento fakt sme zachytili už dávno, no nikdy nám nenapadlo, prečo to Apple v iOS vlastne urobilo. Dôvod je po zamyslení sa jasný a úplne pochopiteľný. 

Podľa informácií, ktoré sme našli, chcelo Apple priblížiť používateľovi realitu a aj lepšiu perspektívu. Povedzme že, chcete urobiť selfie fotku s druhým človekom (volajme ju Jana). Pokiaľ sa na fotku „štelujete“, obaja vyzeráte, ako by ste sa pozerali do zrkadla. 

Vy ste teda naľavo a Jana napravo. Po odfotení ale príde zmena. Výsledná selfie je zrkadlovo otočená. Vy ste odrazu napravo a Jana naľavo. Prečo? Apple chcelo dosiahnuť efekt, aby mali ľudia, pozerajúci sa na záber pocit, že vás sledujú „spredu“. Je to teda to isté, ako keď fotíte so zadnou kamerou. Tu však otáčanie nie je nutné, keďže sa na objekt už spredu pozeráte.

Je v tom trošku psychológie a chápania perspektívy, ktoré sú dosť nečakane aplikované do prednej kamery iPhonov či iPadov. Napriek tomu sa tu ukazuje genialita vývojárov, ktorí pri práci mysleli aj na tie najmenšie detaily. Asi by ste nikdy nepovedali, že takáto vec je súčasťou každej selfie, však?

Selfie - svetapple.sk
Selfie – svetapple.sk

Prečítajte si tiež  Tak ako sme povedali, iPhone 8 nakoniec neprinesie Touch ID!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -