Britská vláda dnes oficiálne oznámila, že Spojené kráľovstvo do roku 2033 postupne zruší a vypne všetky 2G/3G siete. Spoločnosť BT sa už dávnejšie zaviazala, že poskytovanie 3G služieb ukončí do roku 2023, ale teraz sa všetci hlavní operátori v Spojenom kráľovstve dohodli, že túto zmenu vykonajú spoločne o desať rokov neskôr.

Tieto siete sa majú vypnúť v rámci plánov na urýchlenie zavádzania 5G v celej krajine. Vláda Spojeného kráľovstva zároveň dodala, že uvedený krok vytvorí dobrú pôdu pre zavedenie 6G, ktoré by už malo po roku 2030 reálne existovať a fungovať.

Nakoľko je počet ľudí závislých od 2G a 3G už teraz relatívne nízky, ich vyradenie umožní operátorom získať späť frekvenčné spektrum, ktoré sa bude využívať pre 4G a 5G. Operátori tiež ušetria nemalé peniaze, ktoré sú vynakladané na napájanie a údržbu starých zariadení potrebných na prevádzku 2G a 3G.

iPhone začal v roku 2007 s 2G a dnes už podporuje 5G! 

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk

Zaujímavým zistením je, že sieť 2G sa môže používať dlhšie ako 3G, pretože ponúka široké pokrytie a relatívne nízke požiadavky na napájanie, čo ju robí ideálnou pre niektoré využitia vrámci IoT.

V Spojených štátoch začali operátori podobný proces, pričom spoločnosť Verizon plánuje vypnúť svoju 3G sieť už 31. decembra 2022.

Prečítajte si tiež  Samsung sa už zaujíma o 6G siete. Ešte dlho nebude v štandardnej prevádzke ani len 5G!

Pôvodný iPhone z roku 2007 pracoval len s 2G sieťou a modernejšieho pripojenia sa dočkala až druhá generácia v roku 2008, ktorú samotné Apple nazývalo ako „iPhone 3G“.

Prvým modelom so 4G bol iPhone 5 v roku 2012 a s 5G zase iPhone 12 z roku 2020. Uvidíme, akým smerom sa bude vyvíjať budúcnosť týchto mobilných sietí a zároveň aj zariadení. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.