Apple TV 4K je výkonnejšia a schopnejšia než kedykoľvek predtým

Apple na prvom tohtoročnom evente predviedlo aj Apple TV 4K s vylepšeným hardvérom. Zariadenie získalo výkonnejší procesor A12 Bionic, ktorý poznáme napríklad z iPhonu XS. Ten nahradil zastaralý čip A10X Fusion a výrazne zlepšil možnosti v oblasti grafiky, videa či spracovania zvuku.

Apple sa pochválilo okrem iného aj tým, že zariadenie je schopné poskytnúť vyššiu obnovovaciu frekvenciu pri HDR a Dolby Vision. V praxi sa môžete tešiť na plynulé využívanie 60 snímkov za sekundu, vďaka čomu bude obraz realistickejší. Túto užitočnú vlastnosť oceníte napríklad pri hraní hier alebo sledovaní filmov, seriálov či ďalšieho obsahu. Žiaľ, hoci zariadenie ponúka HDMI 2.1 – 120 Hz zatiaľ nepodporuje.

Farby si vyvážite pomocou iPhonu

Spomenúť musíme aj inovatívny proces vyváženia farieb, pri ktorom Apple TV spolupracuje s iPhonom na zlepšovaní kvality obrazu vášho televízora. Na všetko slúži svetelný senzor, ktorý porovnáva vyváženie farieb s priemyselnými štandardmi, zavedenými profesionálnymi kameramanmi z celého sveta.

Na základe získaných údajov dokáže Apple TV automaticky prispôsobiť svoj video-výstup tak, aby poskytoval presnejšie farby a lepší kontrast. Vy pri tom nemusíte upravovať žiadne nastavenie televízie.

Nový ovládač, s ideálnym rozložením prvkov

Aby toho nebolo málo, v Cupertine zapracovali aj na ovládaní. Firma predstavila nový Siri Remote, ktorý po šiestich rokoch mení svoj tvar a rozloženie prvkov. Zariadenie je vybavené clickpadom, ktorý ponúka dotykové ovládanie, no tak isto fyzické tlačidlá pre presnejšiu orientáciu v tvOS.

Technologický gigant využil okrúhly dizajn clickpadu a pridal sem špeciálne kruhové gesto, slúžiace pre rýchlejšie nájdene scény v prehrávanom filme, seriáli alebo inom obsahu. Diaľkový ovládač je vyrobený z jedného kusu hliníka a dizajnéri si dali špeciálne záležať na tom, aby sa čo najpohodlnejšie držal v ruke. Aj preto na fotkách pôsobí o niečo mohutnejším dojmom.

Samozrejmosťou je tlačidlo zapínania a vypínanie Apple TV, s ktorým dokážete ovládať aj samotný televízor. Celkové rozmiestnenie prvkov je však iné v porovnaní s tým, na čo ste boli doposiaľ zvyknutí. Viac si môžete pozrieť na fotografii vyššie.

Cena

Zatiaľ čo v USA vás bude stáť lacnejší 32 GB model 179$ a drahší 64 GB model 199$, v Európe si opäť priplatíte. Konkrétne na Slovensku by sme mali zaplatiť za základnú 32 GB verziu Apple TV 4K presne 199€ a za drahšiu 64 GB verziu 219€.

Zariadenie tak nie je drahšie ako predchodca a pokiaľ si nepotrpíte na jeho novinky a technológie, v ponuke ostáva aj štandardná Apple TV HD (32 GB) za 159€.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.