Pokiaľ ste sa rozhodli zaočkovať proti koronavírusu, určite vás zaujíma, ako získať certifikát, ktorý vám to potvrdí. Budete ho potrebovať pri cestovaní do zahraničia a návrate domov, no taktiež možno pri vstupe do niektorých prevádzok.

V princípe si o európsky covid pas (Digitálny Covid Preukaz EU) môžete požiadať už teraz, ak v sebe máte aspoň jednu dávku vakcíny. Potvrdenie vám ale príde na e-mail vo forme PDF dokumentu, ktorý sa predsa len nepoužíva príliš prakticky.

Dôležitý je v tomto prípade hlavne QR kód, nachádzajúci sa na vašom covid pase. No a dnes si ukážeme, ako ho pridať do aplikácie Wallet na iPhone, vďaka čomu sa zbavíte zbytočných komplikácii a zdržiavania pri kontrolách na hraniciach.

Návod: Ako získať Digitálny Covid Preukaz EU

 1. Kliknite na túto internetovú stránku a vo vrchnej časti vyberte formulár s názvom „Digitálny COVID preukaz EÚ (potvrdenie o vakcinácii, vykonaní testu alebo prekonaní ochorenia COVID-19)„.
 2. Po jeho rozbalení pokračujte na tlačidlo Získať digitálny preukaz.
 3. Teraz kliknite na tlačidlo Začať (nachádza sa v spodnej časti rozhrania).
 4. Prihláste sa skrz svoje telefónne číslo, covid-19-pass a rok narodenia.
 5. Na telefónne číslo vám prišiel autorizačný kód, ktorý treba zadať do okienka na webe a potom pokračovať ďalej.
 6. Po prihlásení sa do systému kliknite na Získať digitálny preukaz a potom si ho už len stiahnete alebo odošlete na mail (môže dôjsť ešte ku overeniu e-mailovej adresy skrz ďalší kód).
 7. Hotovo.

Poznámka: Samotný postup sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, kedy si o digitálny preukaz požiadate. NCZI z času na čas vykoná menšiu zmenu v postupe, no našťastie je používateľské prostredie relatívne prehľadné a k certifikátu sa ľahko preklikáte.

Návod: Ako pridať Digitálny Covid Preukaz EU do aplikácie Wallet v iPhone

 1. Svoj Digitálny Covid preukaz EU si uložte do počítača alebo ho napríklad vytlačte na papier tak, aby ste si mohli naskenovať QR kód do svojho iPhonu (kde ho chcete mať uložený).
 2. Teraz kliknite na túto internetovú stránku a pokračujte tlačidlom Create Yours.
 3. Odsúhlaste podmienky a vyberte tlačidlo Continue.
 4. Nahrajte svoj certifikát cez QR kód kliknutím na tlačidlo Scan QR (taktiež môžete zvoliť možnosť, kedy ho sem nahráte ako PDF či fotku). Je to iba na vás.
 5. Povoľte internetovej stránke app.getcovidpas.eu aby získala prístup ku vašej kamere.
 6. Naskenujte QR kód a potom počkajte, kým sa vám vytvorí digitálny certifikát o podaní vakcíny. Ten si môžete tlačidlom „Pridať“ v pravom hornom rohu vložiť do apky Wallet na svojom iPhone.
 7. Hotovo.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -