Počas minulého týždňa sa objavili fámy o tom, že nové iPady Pro by mali byť vybavené úplne novým čipom Apple Silicon M4. Predpoklady sa nakoniec potvrdili a prémiové iPady skutočne dostali túto ohromnú injekciu výkonu a rýchlosti.

Čip Apple Silicon M4 je založený na pokročilej 3 nm technológii a ide o prvý procesor, ktorý je navrhnutý s dôrazom na umelú inteligenciu. M4 je srdcom novej generácie iPadu Pro a v blízkej budúcnosti sa očakáva jeho integrácia aj do počítačov Mac.

Práve takáto postupnosť je veľmi netradičná, keďže nové generácie čipov sa zväčša zvyknú ako prvé dostať práve do Macov.

Apple však zrejme tlačil rýchly vývoj AI a preto nemal so zvláštnou premiérou v iPade Pro na výber. Musel to stihnúť ešte pred WWDC 2024.

M4 otvára dvere pre umelú inteligenciu

Apple Silicon M4 prináša nové zobrazovacie jadro, ktoré zaručuje kvalitnejšie farby a jas pre nové OLED displeje, ktoré sa v iPadoch objavili vôbec po prvýkrát.

Čip je vybavený desaťjadrovým CPU, ktorý kombinuje štyri výkonnostné jadrá a šesť jadier zameraných na efektivitu. Vďaka tejto špecifikácii dosahuje až o 50 % vyšší výkon ako jeho predchodca (v iPade Pro) s označením M2.

Apple tiež kompletne prepracoval Neural Engine, ktorý dokáže spracovať až 38 biliónov operácií za sekundu. Práve vďaka nemu je procesor M4 ideálny na spracovávanie náročných AI úloh.

Apple tvrdí, že tento čip bude kľúčovým pre novinky, ktoré spoločnosť chystá pre aktualizáciu systému iPadOS 18.

Čip Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Johny Srouji, senior viceprezident pre hardvérové technológie v Apple zdôraznil, že M4 umožňuje podporovať procesy, ktoré sú nielen energeticky úsporné, ale vyžadujú vysoký výkon.

Zásadné vylepšenia v oblastiach CPU, GPU, Neural Engine a pamäťovom systéme robia M4 ideálnym pre najnovšie AI aplikácie, ktorých uvidíme na Apple zariadeniach čoraz častejšie.

Extrémny výkon a energetická efektivita

Apple si polepšil aj pri využívaní výkonu v prepočte na jeden watt. Apple Silicon M4 si totiž zachováva rovnakú spotrebu ako čip M2, čo je vzhľadom na dvojnásobnú rýchlosť skoro neuveriteľné.

O beštiálny výkon sa stará až 28 miliárd tranzistorov, ktoré sa môžu popýšiť revolučnou energetickou úspornosťou. V porovnaní s konkurenčnými najnovšími PC čipmi dokáže M4 poskytnúť rovnaký výkon pri použití len štvrtiny energie.

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Tento čip je dôkazom záväzku spoločnosti Apple k inováciám a jeho schopnosti vytvárať vlastný hardvér, ktorý je na špičke technologického pokroku. M4 je nielen výkonný, ale aj inteligentný, čo prináša nové možnosti v oblasti profesionálneho využitia iPadov a Macov.

Prečítajte si tiež  Apple predstavil nový iPad Pro. Toto je aktuálny kráľ tabletov

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -