Ak na niečom Apple tento rok poriadne zamakalo, je to práve fotoaparát. V prípade modeli 11 Pro ultra-širokouhlý objektív a pre obe novinky kvalitný nočný režim. Pozrite sa na to, ako profesionálny fotograf hodnotí nový iPhone.

Profesionálny fotograf hodnotí nový iPhone

Dnes sa pre redakciu 9to5mac vyjadril svetoznámy profesionálny fotograf Austin Mann, ktorý ohodnotil celkom nový fotoaparát v novom špičkovom iPhone 11 Pro. Jeho slová sú dosť pozitívne ale treba podotknúť aj fakt, že si nedával servítku pred ústa a nebál sa niečo skritizovať. Podľa fotografa je asi najväčšou inováciou paradoxne nočný režim (ktorý je len softvérová záležitosť). Tak isto ale oceňuje aj tretiu, ultraširokouhlú šošovku fotoaparátu. Podľa jeho slov tu ale stále pár veci chýba.

Nočný režim

Profesionálny fotograf chválou na nočný režim skutočne nešetril. Páči sa mu až tak, že ho označil za najväčšiu inováciu od roku 2012, kedy Apple umožnilo svojim používateľom vytvárať po prvý krát panoramatické snímky.

Hlavným pozitívnym atribútom je fakt, že Apple sa nesnažilo technológiu nastaviť tak aby vytvorila “z noci deň”. Inými slovami sa ju snažila nastaviť prirodzene aby pôsobila, že bola odfotená v noci. Podľa Austinových slov niečo podobné konkurenčným výrobkom chýba a pre Apple to znamená novú pozitívnu “umeleckú” hodnotu. Vraj fotografie zachytené na nový iPhone budú mať vďaka tomuto úplne inú atmosféru. O tom aký veľký posun to je sa môžete presvedčiť na následujúcich záberoch aj sami. Tu je porovnanie fotografii v noci na iPhone XS a na iPhone 11 Pro. Je to zreteľný pokrok

Ultra-Wide objektív je veľkým pozitívom

Tretí objektív je veľkým prínosom pre nový iPhone. Prináša celkom nové možnosti, pomocou ktorých môžete zachytávať obraz. Opäť je to väčšia umelecká hodnota fotografie. Navyše sa dá tento objektív využiť aj na natáčanie videa, čo je obrovské plus. Fotograf pozitívne hodnotil aj vyobrazenie nového režimu. Pokiaľ zachytávate na fotografiu v rámčeku človeka a ten je na jeho kraji, na displeji vám blikne ikonka. Tá vás upozorní, že tohto človeka orežete. Vy si tak môžete dať na podobné chybičky pozor.

Výbornou funkciou je aj “rozšírenie náhľadu”. Pokiaľ fotíte opäť do rámčeka, nový iPhone vám bude po krajoch displeja (tak ako je to na zábere nižšie) naznačovať ako by fotografia vyzerala, pokiaľ by bola odfotená na ultraširokouhlý záber. Opäť je to možno maličkosť ale jedna z mnohých, ktorá vytvára dokonalý produkt.

Profesionálny fotograf hodnotí nový iPhone. Toto sú jeho plusy a mínusy. - svetapple.sk
Profesionálny fotograf hodnotí nový iPhone. Toto sú jeho plusy a mínusy. – svetapple.sk

Na záber menšia výčitka?

Hoci nový iPhone fotí absolútne nádherne, fotograf jednu vec predsa len kritizuje (a nie je prvým). Na tomto produkte mu chýbala o čosi väčšia kontrola nad fotografiou. Predsa len na niečo podobné potrebujeme sťahovať aplikácie od vývojárov tretích strán a to my nechceme. Austin taktiež poznamenal, že nový fotoaparát má ešte svoje drobné rezervy, ktoré si Apple môže nechať na vylepšenie počas následujúcich rokov. Ak však ale radi fotíte, tak je najvyšší čas zájsť do obchodu po toto zariadenie. Vraj vás nesklame. Na záver slova profesionálneho fotografa:

“Nočný režim a ultraširokouhlý objektív zmenia spôsob, akým rozprávame príbehy a vyjadrujeme sa ako umelci pričom používame iPhone”

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here