Na Slovensku štartuje toto zariadenie zhruba na hranici 1249€. To veru nie je málo peňazí za 64GB verziu. Apple zaň ale samozrejme takúto čiastku pri výrobe nezaplatí. Poznáme výrobnú cenu iPhonu 11 Pro Max a skutočne vás prekvapí.

Poznáme výrobnú cenu iPhonu 11 Pro Max. Je skutočne nízka.

Pokiaľ by sme vzali do ruky všetky komponenty, ktoré využíva spoločnosť Apple pri výrobe nového iPhonu 11 Pro Max, pravdepodobne by sme sa dostali na čiastku 490,5$. Minimálne tak to uvádzajú analytici z TechInsights. Tí sa podrobnejšie pozreli nie len na finálnu cenu. Rozobrali podrobne aj jednotlivé komponenty. Najdrahším paradoxne nie je v tomto prípade displej. Tak tomu bolo po minulé roky. Po novom štafetu prebrala práve trojica fotoaparátov na zadnej strane. Len na ne Apple musí zaplatiť 73,5$ za kus.

Naopak spomínaný displej zlacnel oproti minulému roku dosť výrazne. Úspora 14$ pri výrobe zariadenia nie je vôbec zanedbateľná. Môže za to pravdepodobne odstránenie obľúbeného 3D Touch. Už dávnejšie bolo avizované, že táto funkcia je dosť „drahá“. Vďaka tomu stojí špičkový, 6,5″ Retina XDR displej „len“ 66,5$. Nemali by sme pri tom zabúdať ani na samotný procesor Apple A13 Bionic. Podľa všetkého ide o špičkovú technológiu. Jablková spoločnosť sa hrdila tým, že sa jedná o najrýchlejší mobilný čip na svete. Tomu je ale prispôsobená aj jeho výrobná cena. Za každý jeden procesor musí firma zaplatiť asi 64$. To vôbec nie je malá čiastka.

Poznáme výrobnú cenu iPhonu 11 Pro Max. Je skutočne nízka. - svetapple.sk

Akumulátor, respektíve väčšia Li-ion batéria tento rok nebola nejako extra drahá. Hoci jej kapacita narástla, cena sa stále pohybuje na optimálnych 10,5$ za kus. Ak by sme mali zrátať všetky náklady spojené s tým, že firma musí toto zariadenie zmontovať dokopy a otestovať ho, vyšli by na 21$. Nabíjací manažment a audio (ktoré sú v jednej položke) vychádzajú na 10,5$. Všetky diely, ktoré nie sú elektronické potom 61$. Je tu však ešte omnoho väčšie množstvo komponentov, ktoré sme nezahrnuli. Ak ich chcete vidieť podrobnejšie, navštívte túto stránku. No a hoci je výrobná cena „len“ 490,5$, nie je ani zďaleka objektívna.

Nezarátali sa sem tie najdôležitejšie veci

Apple má na novom iPhone nepochybne obrovskú maržu. To je jasné, veď vždy to tak bolo a vždy to tak bude. Aj napriek tomu ale model 11 Pro Max stojí približne o 50$ viac ako minuloročný model XS Max. To je dosť veľký rozdiel. Najmä ak vezmeme v úvahu, že finálna cena zariadenia sa nijakým spôsobom nezmenila. Do výrobných nákladov sme ale nezarátali tie najväčšie položky.

Prečítajte si tiež  Apple muselo pri prezentáciách klamať!

Sú nimi náklady, kapacity a čas vynaložené na vývoj produktu, ktorú určite nebudú najnižšie. Predsa len sa jedná o najznámejší smartfón na svete. Kompetentní si tu nemôžu dovoliť urobiť prešľap. Všetko je teda vždy dopredu veľmi dobre pripravené. To však stojí peniaze. Veľa peňazí…

Ďalšia vec sú náklady spojené napríklad s reklamou či propagáciou. Nie je to len niekoľko videí na YouTube. Apple vrámci roka využíva aj dosť často offline kampane. Na záver tu máme ešte zvýšené náklady na dopravu, nakoľko iPhony sú prepravované letecky aby sa dostali po uvedení na trh k zákazníkom včas. Ak by sme to všetko rozrátali na jednotlivé zariadenia, určite by finálna čiastka nebola 490,5$ ale niekde úplne inde. O tom už ale môžeme iba polemizovať…

Poznáme výrobnú cenu iPhonu 11 Pro Max. Je skutočne nízka. - svetapple.sk
Poznáme výrobnú cenu iPhonu 11 Pro Max. Je skutočne nízka. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJcultofmac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.