Po tom, ako včera Apple sprístupnil prvú verejnú beta verziu operačného systému iOS 9, musel som si ju hneď nainštalovať do svojho iPhonu, aby sme ti ukázali iOS 9 medzi prvými. iOS 9 si mohol mať už skôr, ak si developer alebo si si ju nainštaloval  podľa návodu. 

O iOS 9 si sa mohol dočítať už v našich predchádzajúcich článkoch, ale v tomto článku sa na zmeny pozrieme podrobnejšie a taktiež ti povieme dojmy z používania tejto beta verzie.

Začiatok

Na stránke beta.apple.com sa najprv budeš musieť prihlásiť cez Apple ID. Nasledujú podmienky programu beta, s ktorými musíš súhlasiť a ďalej je potrebné, aby si si nainštaloval profil do svojho iOS zariadenia, ja mám iPhone. Po naištalovaní profilu zariadenie reštartuj, prejdi do nastavení a aktualizáciu už klasicky nainštaluj.

IMG_0019
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0020
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0023
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Úplne nový multitasking

Dvojité stlačenie sa od iOS 6 veľmi zmenilo. iOS 7 prinieslo zásadnú zmenu, ktorá urobila prepínanie aplikácií pohodlnejším a krajším. V iOS 8 bolo pridané zobrazenie posledných a obľúbených kontaktov, ktoré multitasking opäť urobili o niečo lepším. Teraz je zmena opäť veľká a dizajn, ktorý Apple vytvorilo je prirodzenejší, krajší a rýchlejší.

IMG_0032
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0031
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Vynovené poznámky a rozšírenie v Safari

Povedzme si to narovinu, aplikácia Poznámky nestojí za veľa v porovnaní s konkurenciou. Čistý text a pridanie fotky je na robenie poznámok málo. Apple si zrejme povedal dosť a zobral si príklad z iných aplikácií, ktoré sa zameriavajú práve na prehľadné a rýchle robenie poznámok. Odteraz si v poznámkach v iOS 9 môžeš robiť odškrtávacie zoznamy, vybrať formát textu, kresliť pomocou rôznych nástrojov a pridávať fotky. Pridané je aj rozšírenie v Safari, ktoré zobrazíš ťuknutím na tlačidlo zdieľania a pomocou neho môžeš pridávať obsah do poznámok priamo zo stránky.

IMG_0025
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0026
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0033
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Malé novinky v aplikácii Mail

Mail prešiel veľkou zmenou v iOS 7, ale stále to nebolo ono v porovnaní s konkurenčnými aplikáciami a ich nástrojmi na správu e-mailov. Apple sa aj v tomto smere zlepšuje a prináša ďalšie vylepšenia spomínaných nástrojov.

IMG_0027
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Režim slabej batérie

V prípade, že máš slabú batériu, môžeš si zapnúť ďalšiu novú funkciu s názvom Režim slabej batérie, ktorá predĺži výdrž batérie. Pri zapnutí budeš upozornený na to, že počas tohto režimu nebudú dovolené automatické sťahovania, push načítanie Mailu, parallax efekt pozadia a ďalšie faktory, ktoré môžu mať za následok zvýšené nároky na batériu. Taktiež, ak sa ti zobrazí upozornenie o nízkej úrovni batérie (20 a 10%), máš možnosť túto funkciu zapnúť priamo cez upozornenie. Počas režimu sa farba batérie zmení z červenej, prípadne zelenej na žltú.

Prečítajte si tiež  iPhone 8 bude veľkým spotrebiteľom celosvetovej produkcie OLED displejov!
IMG_0035
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk
IMG_0040
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Vylepšenia v Nastaveniach

Nastavenia v iOS sú sami o sebe veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Avšak, z času načas sa stane, že potrebuješ niečo rýchlo nájsť a nechce sa ti rozklikávať položky v nastaveniach. Apple preto v hornej časti nastavení pridal vyhľadávacie pole, ktoré okamžite po zadaní písmena zobrazí návrhy. Hodí sa to napr. ak hľadáš niečo z prístupnosti, kde je možností a funkcií viac. Ak konkrétne vieš, čo hľadáš táto nová funkcia ti uľahčí používanie nastavení a ich rýchlej zmeny.

IMG_0038
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Nové zobrazenie fotiek

Vo Fotkách v iPhone sme zvyknutí na posúvanie fotiek len do strán. Teraz, po vzore iPadu je v dolnej časti pridané zobrazenie výberu posuvníka, ktoré zrýchľuje presun medzi fotkami pri otvorenej fotke. Malej zmeny sa dočkali aj ikony editora fotiek. Po zhotovení fotky v iOS 8 bol prechod medzi kamerou a fotkou taký, že plocha kamery sa rozmazala. Teraz je náhľad fotky omnoho rýchlejší, keďže fotka vyskočí priamo na plochu kamery pekným a plynulým efektom.

IMG_0039
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Hlásenie problémov

Ak si sa zapojil do testovania iOS 9, na ploche sa zobrazí nová aplikácia Feedback, ktorá obsahuje hlásenia spätnej väzby aktuálnej beta verzie. Funguje jednoducho, a to tak, že jednoducho popíšeš cez predvolené otázky a možnosti problémy, ktoré pozoruješ počas používania. Neváhaj a tieto spätné väzby do Applu zasielaj, pretože to je hlavný cieľ verejného testovania iOS 9.

IMG_0043
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Ďalšie zmeny v prostredí

Nebol by to Apple, ak by nezmenil také detaily, ktoré by ťa ani nenapadlo hľadať. A predsa. Pri zmene pozadia nájdeš nové tlačidlá pre nastavenie perspektívneho priblíženia, okná sú odteraz oblejšie, nové pozadie morskej vlny, zásadná zmena fontu na San Francisco použitého v celom operačnom systéme aj Apple Watch a klávesnica zobrazuje aj malé písmená. Zmena sa týka aj vzájomných prechodov aplikácií a spätného tlačidla namiesto mobilného signálu pri napr. použití Pinterestu a odpísania na SMS. Vylepšené bolo aj Spotlight vyhľadávanie, nová animácia Siri ako v Apple Watch a hlasového diktovania. V Safari sa zobrazenie normálnej verzie stránky presunulo ku možnostiam zdieľania a záložky, ktoré mali doteraz zobrazené malé logo Safari a teraz je namiesto loga prvé písmeno stránky tak, ako napr. v kontaktoch bez fotky.

IMG_0046 (1)
iOS 9 Public Beta 1 – SvetApple.sk

Hodnotenie

Tak, ako každá beta verzia webovej stránky alebo operačného systému má svoje chyby, ktoré treba odstrániť, tak aj iOS musí byť kompletne optimalizovaný pre všetky zariadenia. Ja som si všimol chyby zobrazenia v hornej časti domovskej plochy, kde ikony sú posunuté nižšie. V nastaveniach chybné posúvanie naspäť posunutím od kraja obrazovky. V aplikácii Počasie sú zle zobrazené hodiny dňa v predpovedi. Na zamknutej ploche zmizla ikona fotoaparátu v pravom dolnom rohu.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro / Pro Max dostal navýšenie RAM. Tu sú presné čísla

Ďalšie väčšie chyby som si zatiaľ nevšimol, ale neobávam sa toho, že iPhone prestane sám od seba fungovať, keďže beta verzie boli dostupné už skôr, avšak nie pre verejnosť ako teraz. Aj keď iPhone 5 už nedisponuje najrýchlejším hardvérom, okrem vyššie uvedených chýb som nepozoroval žiadne zlyhania aplikácií, rýchlejšie vybitie batérie alebo samovoľné reštartovanie. Priznám sa, mal som obavy ako to päťka zvládne, ale zatiaľ to zvláda veľmi dobre a už teraz sa teším na druhú beta verziu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -