Spoločnosť Apple sa začiatkom 80. rokov charakterizovala predovšetkým výrobou počítačov, akými bol napríklad Macintosh. Práve toto zariadenie preslávilo celú spoločnosť s nakúsnutým jablkom v logu pretože bol naozaj nadčasový a to všetko ešte v roku 1984. V tom istom roku však v Apple pracovali aj na iných prototypoch, medzi, ktoré nepochybne patril aj Mac Phone, ktorý nakreslil John Sculley.

Mac Phone

Možno by si bol povedal, že spoločnosť Apple začala pracovať na svojom prvom telefón až niekedy v roku 2006-2007, kedy vo veľkom pracovala na fenoméne, ktorý sa dnes nazýva iPhone. Avšak toto tvrdenie je len z časti pravda, pretože Apple malo návrhy na svoj prvý telefón už o vyše 30 rokov skôr. Prvý Mac Phone prototyp totiž vznikol ešte v roku 1984, čož je rok predstavenia Macintoshu a zároveň rok, kedy vyhodili Jobsa z vlastnej spoločnosti.

- Reklama -

Ako vznikol

Som si istý, že ťa fakt o tom, že prvý telefón od Apple vznikol ako prototyp veľmi zaujal avšak, podľa mňa je ešte zaujímavejšie to, ako vlastne tento telefón vznikol. Bolo to presne v čase, kedy v spoločnosti panoval, vtedy ešte Jobsov priateľ, John Sculley (bývalí CEO Pepsi, ktorý sa postaral o Jobsov odchod). Steve Jobs bol vtejto dobe poriadne rozlietaný a v jeho hlave sa rodilo obrovské množstvo úžasných nápadov, ktoré v tej dobe mohli zmeniť svet. John Sculley bol človek, ktorý posúdil, či je daný nápad dobrý alebo naopak zlý.

Steve Jobs a John Sculley 1984 - svetapple.sk
Steve Jobs a John Sculley 1984 – svetapple.sk

Steve zrazu prišiel s niečim, čo síce nepovažoval za zlý nápad avšak nevidel v tom takú revolúciu ako vizionár Jobs. Steve chcel v tej dobe vytvoriť prvý telefón spoločnosti Apple avšak, aby to nebolo len tak, musel mať niečo svoje a tak celý koncept popísal ako Mac Phone. Mal však jeden naozaj velikánsky problém. Koncept síce dokázal vynikajúco opísať avšak nedokázal nikomu presne povedať (a zrejme ani sám sebe) ako by mal asi vyzerať. Práve vtedy sa hodil Sculley ako vhodná osoba, ktorej Jobs zveril svoje plány. Jeho úlohou bolo následne Mac Phone nakresliť, čo sa mu samozrejme podarilo.

Zariadenie, ktoré nakoniec vzniklo len ako prototyp obsahovalo telefón, a zároveň pomerne veľkú obrazovku, ktorá mala zobrazovať upravený operačný systém Macinstosh. Nikdy sa však sériovej výroby nedočkalo, pretože Sculley v ňom jednoducho nevidel nič inovačné a hlavne dôvod, prečo by si ho mal používateľ v tom čase kúpiť.

Mac Phone 1984 - svetapple.sk
Mac Phone 1984 – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.