Spoločnosť Apple začala so svojim internetovým obchodom App Store ešte v roku 2008, vďaka čomu dala možnosť vývojárom tretích strán vôbec po prvýkrát predávať aplikácie na platforme iOS (neskôr aj iPadOS). Samozrejme, nič nie je zadarmo a keďže si Apple veľmi rado necháva za svoje služby zaplatiť, aj App Store funguje na základe provízneho systému.

Z každej jednej platby si Apple berie províziu 30 % ak ide o vývojára s obratom nad 1 milión dolárov. Menší vývojári majú lepšie podmienky, pričom spoločnosti Apple odvádzajú „iba“ 15 % z uskutočnenej platby. Toto sa samozrejme dotýka aj služieb, ktoré fungujú na báze predplatného podobne ako streamovacia služba Netflix. Prvý rok musia spoločnosti Apple odvádzať 30 % z každej novej platby a po roku tento poplatok klesá na 15 %.

Netflix našiel vlastné riešenie

Televízor, na ktorom je spustený Netflix
Zdroj: Unsplash / David Balev

Keďže spoločnosť Netflix žije z mesačného predplatného a nechcela odvádzať spoločnosti Apple pravidelnú províziu len za to, že si ľudia predplatili stream cez iPhone či iPad, rozhodla sa konať.

Namiesto toho, aby ponúkala na týchto zariadeniach zvýšenú sadzbu o 15 – 30 % zmenila ešte v roku 2018 prístup k registrácii, ktorá musela prebehnúť prostredníctvom externej internetovej stránky. Človek si už potom iba stiahol aplikáciu a prihlásil sa skrz svoje údaje. Neušetril iba Netflix ale aj zákazník.

Ako však upozornil portál 9to5mac, Netflix experimentuje aj dnes. Po novom, po stiahnutí aplikácie, môžete kliknúť na tlačidlo s textom „netflix.com/join„, ktoré vás presmeruje priamo do registračného formulára v aplikácii Safari, kde si vyplníte predplatné. Stále si teda budete môcť službu predplácať bez toho, aby z toho Apple čerpalo akékoľvek výhody. Ide o rýchle a efektívne riešenie, ktoré však nezostalo bez odozvy.

Spoločnosť Apple okamžite zareagovala 

iPad a predplatné netflix mimo app store
Zdroj: 9to5mac

Keďže ide o sofistikovaný nápad, ktorý úplne obchádza technologického giganta, ten sa rozhodol konať. Akonáhle kliknete na vyššie spomínané tlačidlo, iPhone vám zobrazí správu, v ktorej vás upozorní na to, že sa chystáte opustiť aplikáciu a prejsť na externú webovú stránku.

Apple tiež vo výzve dopĺňa, že za transakciu nebude zodpovedať a všetka správa predplatného sa bude vykonávať výhradne v rámci platformy Netflix:

„Všetky účty alebo nákupy uskutočnené mimo tejto aplikácie bude spravovať vývojár Netflix. Účet v obchode App Store, uložené spôsoby platby a súvisiace funkcie, ako napríklad správa predplatného a žiadosti o vrátenie peňazí, nebudú k dispozícii. Spoločnosť Apple nezodpovedá za súkromie ani bezpečnosť transakcií uskutočnených s týmto vývojárom.“ – píše sa v upozornení. 

Prečítajte si tiež  Kanye West sa potrebuje zísť s Timom Cookom!
Netlfix alternatívny spôsob platby na iOS
Zdroj: categoryportal.com

Ťuknutím na tlačidlo Pokračovať sa dostanete na webovú stránku spoločnosti Netflix, kde môžete zadať svoje osobné údaje, vybrať spôsob platby a predplatiť si plán podľa svojho gusta. Apple potom môže zabudnúť na akúkoľvek províziu aj napriek upozorneniu.

Apple na tento systém pristúpilo iba z jedného dôvodu 

Apple logo night apple store
Zdroj: Unsplash (Laurenz Heymann)

Keďže je nové riešenie jednoduché, naskytá sa otázka, prečo s ním Netflix neprišiel už skôr. Odpoveď je jednoduchá – Apple by to nepovolilo. Jedným z pravidiel App Store bolo ešte donedávna to, že vývojári nemohli ponúkať vo svojich aplikáciách žiadne alternatívne spôsoby platby – ani prostredníctvom odkazu na externú stránku.

Spoločnosť Apple si to vždy hájila tým, že si potrpí na bezpečnosti svojich používateľov. Pravda je však taká, že jej išlo aj o vyššie uvedené provízie. Tie by mohli byť v prípade Netflixu, ktorý je v rámci bežného predplatného relatívne drahý dosť vysoké.

Problém však nastal vtedy, keď sa tento prístup prestal pozdávať protimonopolným úradom, ktoré voči spoločnosti Apple začali viacero vyšetrovaní. Technologický gigant z Cupertina teda ustúpil a niektorým typom aplikácii umožnil používať alternatívne spôsoby platby, z ktorých nemá žiadnu províziu. Patria sem aj streamovacie služby ako Netflix.

Na strane druhej však spoločnosti Apple nebráni nič k tomu, aby pri presmerovaní upozornila používateľa na to, že pri predplatnom už nebude jeho zákazníkom, ale o všetko sa musí postarať prevádzkovateľ služby (v tomto prípade Netflix). No a presne toto firma robí prostredníctvom upozornenia, ktoré môže niektorých ľudí objektívne vystrašiť.

Voči systému v App Store vystúpila spoločnosť Epic Games aj miliardár Elon Musk 

apple epic games
Zdroj: Macrumors

Pokiaľ si ešte spomínate na súdny spor medzi spoločnosťou Apple a Epic Games, ten vznikol práve kvôli vysokým províziám, ktoré museli vývojári platiť na účet prevádzkovateľa App Store.

Toto sa tvorcom Fortnitu pochopiteľne nepáčilo a aj preto sa rozhodli zakročiť, keď do tejto online hry pridali vlastnú platobnú metódu. A aj keď tu zopár hodín vydržala, Apple si ju rýchlo všimlo. Nasledovalo vymazanie hry z App Store a neskôr aj vývojárskeho účtu spoločnosti Epic Games. Tí dali celú vec pred súd, čoho dôsledky môžeme pozorovať do dnešných dní.

K celej veci sa zároveň vyjadril aj miliardár Elon Musk, ktorý niekoľkokrát na svojom Twitteri napísal, že spoločnosť Apple zaviedla so svojim internetovým obchodom globálnu „30 % daň za internet„.

Samozrejme, na tvrdenie sa môže pozerať každý z trochu iného uhla. Apple si možno berie príliš vysoké provízie, no keby nevznikol App Store, o ktorý sa táto spoločnosť objektívne stará, vývojári by nepredali vôbec nič. Protimonopolne úrady majú ale na celú vec iný názor…

Prečítajte si tiež  Okamžite si nainštalujte iOS 16.5. Apple varuje pred nebezpečenstvom

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -