Novinky v operačnom systéme iOS, ktoré nám Apple predstavilo počas WWDC v júni 2016 mnohých potešili a vylepšení sa dočkali aj systémy watchOS, tvOS a ponovom aj macOS. Funkcia Raise to Wake v iOS 10 zaujala možnosťou zobudenia iPhonu jednoduchým zdvihnutím zariadenia. Otázkou však ostáva, na akých modeloch je táto funkcia dostupná.

Nie všetky iPhony podporujú “Raise to Wake” v iOS 10, pozri sa ktoré áno.

iOS 10 zjednoduší prezeranie upozornení či len zobrazenia aktuálneho času tým, že ho jednoducho zdvihneš zo stola a obrazovka sa sama zapne a ukáže všetko čo má. Táto funkcia, je zdá sa zbytočná a primitívna no je za ňou mnoho dát zo senzorov v iPhone.

- Reklama -

Sústavné sledovanie pohybu a polohy iPhonu závisí na správnom fungovaní tejto novinky. Treba si teda uvedomiť, že táto funkcia musí byť aj šetrná k batérii a procesoru, keďže pri starších zariadeniach by to znamenalo zbytočné zaťaženie hardvéru. Ktoré modely iPhonov Raise to Wake podporujú?

Podmienkou pre podporu je prítomnosť M9, teda pohybového koprocesora, ktorý sa od toho primárneho odlišuje tým, že slúži výlučne na zbieranie dát o pohybe iPhonu a tým nezaťažuje samotný výkonný procesor A9. To teda znamená, že Raise to Wake podporujú nasledovné iPhony:

  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone SE

K týmto trom modelom sa od septembra pridá aj nový iPhone 7, ktorý by mal mať procesor A10 a pohybový koprocesor M10. iPhone 7 bude mať predinštalovaný iOS 10.

Prečo len M9?

Apple by funkciu Raise to Wake do iOS 10 nezahrnul, ak by to bolo energeticky náročné. Keďže staršie zariadenia nedisponujú tak výkonným hardvérom, je jasné že by to bolo nevýhodné. Jednoducho preto, lebo staršie modely nie sú vhodné na nepretržité monitorovanie pomocou senzorov v iPhone. Aj keď, pohybové koprocesory sú súčasťou iPhonov už od modelu iPhone 5S, kedy Apple debutoval s A7 a M7, tento a o generáciu novšie iPhony boli zo zoznamu podpory vylúčené.

Ak patríš medzi majiteľov podporovaných iPhonov, funkciu Raise to Wake budeš môcť využívať naplno bez obmedzení a iPhone prebudíš bez potreby stláčania tlačidla Domov či Uspať/Zobudiť.

A čo podpora iOS 10?

Ani iOS 10 nepodporujú všetky iPhony. Keďže Apple sa snaží optimalizovať systém aj pre staršie zariadenia, najstarší podporovaný model je z roku 2012. Konkrétne sú to:

  • iPhone 5 a 5C
  • iPhone 5S
  • iPhone 6 a 6 Plus
  • iPhone 6S a 6S Plus
  • iPhone SE

 

iOS 10 Raise to Wake

- Reklama -