Takže opäť vás zdravím tentokrát v roku 2015! Dúfam, že ste si užili Silvestra v kruhu tých najlepších a oslávili nový rok tak, ako sa patrí. Vráťme sa však postupne aj späť do Apple, kde už pripravujú tohtoročné produkty. Rok 2015 bude naozaj bohatý a čaká nás aj množstvo noviniek, ktoré nám zrejme vyrazia dych! Poďme teda na to!

2015

Rok 2015 je tu a my sa musíme pripraviť na to, čo na nás v Cupertine chystajú. Rozhodli sme sa, že spíšeme zoznam tých najkľúčovejších produktov, ktoré budeme s vysokou pravdepodobnosťou očakávať. Poďme teda na to!

- Reklama -

Apple Watch

Áno, hodinky od Apple tu už máme nejaký ten piatok, no v skutočnosti ešte nebola predstavená ich produkčná verzia. Je síce fakt, že hodinky, ktoré budú nosiť milióny používateľov na rukách, sa nebudú príliš líšiť od tých, ktoré sme mali možnosť vidieť počas predstavovania nových iPhonov, no k nejakým zmenám pravdepodobne ešte dôjde. Ich predaj by sa mal začať už čoskoro, podľa Apple v prvom štvrťroku. Aj keď nie je známy presnejší dátum, analytici sa zhodujú, že to bude ešte pred Valentínom, a teda do 14.2.2015. Zaujímavosťou je tiež fakt, že spoločnosť Apple bude pravdepodobne uzatvárať partnerstvá s poprednými módnymi výrobcami ako je napríklad Gucci, ktorí budú vyrábať svoje verzie náramkov a obalov pre Apple Watch.

Apple Watch - svetapple.sk
Apple Watch – svetapple.sk

iPad Pro

O iPade Pro sa špekuluje už dlhšie ako dva roky. Aj napriek tomu, že sa to pre mnohých môže zdať, ako veľmi nepravdepodobný krok od Apple, ruku na srdce, kto by povedal, že Apple predstaví 5,5″ iPhone 6 Plus?  Najväčší iPad Pro by mal ponúknuť 12″ displej, ktorý by si mal zachovať pomer strán 4:3, vďaka čomu pôjde o naozaj veľké zariadenie. Ako procesor by potom mal poslúžiť čip Apple A9 či Apple A9X, ktorý by bez väčších problémov zvládal aj náročné aplikácie a vysoké rozlíšenie displeja. Je jasné, že Apple bude musieť pridať do iPadu Pro nejakú dôležitú funkciu, aby bol dôvod k jeho kúpe. Tu sa špekuluje o multitaskingu, ktorý sa mal nachádzať ešte v iOS 8, no Apple sa rozhodlo, že nebude súčasťou systému. Okrem iného sa množia špekulácie aj o tom, že zariadenie bude fungovať ako hybrid, ktorý umožní prepínanie medzi iOS a OS X. Každopádne nič nie je isté, no pravdepodobnosť, že tento tablet uvidíme je naozaj vysoká!

iPad Pro Concept - svetapple.sk
iPad Pro Concept – svetapple.sk

iOS 9

Počas tohto roka bude predstavená aj ďalšia verzia operačného systému s označením 9. Osobne si nemyslím, že prinesie nejaké zásadné zmeny. Pôjde skôr o drobné vylepšenia, rovnako, ako v prípade iOS 8. Očakávam preto, že Apple predstaví mierne upravený systém, do ktorého pridá zopár nových funkcií, no a samozrejme lepšiu podporu tých starých. Na to, aby ste si mohli iOS 9 nainštalovať však budete potrebovať minimálne  iPhone 5 a novšie zariadenie, čo znamená, že sa stratí podpora pre legendárne 4S!

iOS - svetapple.sk
iOS – svetapple.sk

iPhone 6S

Apple nám tento rok predstavil dva nové modely legendárneho iPhonu, ktoré priniesli omnoho väčšie uhlopriečky, ako postarší iPhone 5S. To by sa nemalo zmeniť ani počas tohto roka, avšak tu by sme už mali vidieť tri nové modely. Nie, nebojte sa, v Apple sa nezbláznili. Malo by ísť predovšetkým o nástupcu klasickej “šestky” a teda 6S, nástupcu 6 Plus, 6S Plus (aj keď je tento názov naozaj “krkolomný” a k smartfónu sa podľa môjho názoru vôbec nehodí), no a ako posledný z trojice by sa mal objaviť nástupca legendárneho iPhonu 5S, ktorý by ponúkol rovnakú, ideálnu 4″ uhlopriečku, no zároveň aj nový dizajn po vzore modelu 6S. Apple by teda vyplnilo dieru na trhu a zároveň potešilo majiteľov starších zariadení, pre ktorých je veľkosť 6-tky jednoducho neprípustná. Nové modely potom ponúknu samozrejme výkonnejší hardware, a samozrejme niekoľko noviniek. Medzi ne by sa mal zaradiť aj kvalitnejší fotoaparát, ktorý by nahradil ten súčasný. ktorý má stále “len” 8 Mpx!

iPhone 6S Plus, iPhone 6S a nástupca modelu 5S, ktorého názov ešte určite nevieme - svetapple.sk
iPhone 6S Plus, iPhone 6S a nástupca modelu 5S, ktorého názov ešte určite nevieme – svetapple.sk

iPad Air 3 a iPad mini 4

Tak ako každý rok, by malo Apple predstaviť nový iPad. Jeho označenie by malo byť  iPad Air 3 a malo by ísť o naozaj vynikajúce zariadenie. Zatiaľ nevieme čo presne ponúkne, no určite uvidíme výkonnejší hardware. iPad Air 2 je totiž naozaj výrazne inovovaný a  v podstate ponúka všetko to, čo jeho menší brat iPhone 6. Nový iPad Air 3 by teda mal ponúknuť funkcie, ktoré prinesie model 6S. Okrem iného je otázne, či tento rok vôbec uvidíme iPad mini 4. generácie. Už tohtoročný model bol naozaj sklamaním a uvažuje sa o ukončení jeho vývoja. Dôvod je prostý. Väčšie uhlopriečky pri iPhone 6/6 Plus zapríčinili, že používatelia už nepotrebujú menší tablet. Sám som príkladom ako používateľ väčšieho iphonu 6 Plus. Aj napriek tomu, že by bolo ukončenie vývoja iPadu mini naozajstná škoda, šlo by o pomerne logický krok.

iPad - svetapple.sk
iPad – svetapple.sk

OS X

Tento rok samozrejme nebude patriť len iOS produktom ale aj počítačom, na ktorých nájdeme nainštalovaný operačný systém OS X. Jeho označenie síce nie je presne známe, no špekuluje sa nad OS X Malibu či OS X Mojave. Nech už sa bude systém volať akokoľvek, som si istý, že neprinesie tak výrazné zmeny, ako tohtoročný OS X Yosemite. Každopádne, vylepšenia sa dočkajú mnohé funkcie a sčasti sa zmení aj dizajn. Pôjde v podstate o výraznejší update, rovnako ako v prípade iOS 9.

Apple TV

Tento rok by sme sa mohli dočkať aj novej generácie Apple TV, ktorá už jednoznačne nie je tým “hobby” produktom, ktorým bola počas predstavenia. Apple TV však nebola inovovaná naozaj dlhú dobu, a tak je pomerne pravdepodobné, že počas tohto roka uvidíme 4. generáciu. Tá by mala mať zabudovaný 64-bitový čip, ktorý by jej umožňoval používať Siri, či dokonca AppStore. Na ovládanie rôznych hier či aplikácií z tohto obchodu by mohli slúžiť napríklad ovládače, ktoré vyvinula spoločnosť PrimeSense. V týchto ovládačoch by mohli byť zakomponované napríklad mikrofóny, prehlasové ovládanie pomocou Siri. Nová Apple TV by mohla používať aj nejaké úložisko, dúfajme že aspoň 16 GB či 64 GB, ktoré by slúžilo na ukladanie aplikácií, či iného obsahu. Okrem iného by nebolo vylúčené ani prepojenie so set-top boxom, vďaka čomu by bolo možné pomocou originálneho Apple ovládača ovládať obsah televízny obsah. V tomto prípade by bolo logické aj navýšenie ceny o 100 $.

Apple TV - svetapple.sk
Apple TV – svetapple.sk

MacBook Air 12″

Okrem všetkých už spomínaných noviniek by sme mali počas tohto roka konečne uvidieť aj nový MacBook Air, ktorý ponúkne uhlopriečku 12″. Displej by mal samozrejme ponúknuť retina rozlíšenie a o výkon sa postarajú najnovšie procesory od Intelu. Nový MacBook Air dostane výrazné dizajnové zmeny a dočkať by sme sa mohli aj zlatej varianty, ktorú už ponúka iPhone či dokonca iPad. Je sa teda na čo tešiť!

Každopádne však nechajme na samotnú  Jablkovú spoločnosť, čím sa nás počas tohto roka rozhodne potešiť. My sa už tešíme, na novinky a samozrejme sme radi, že môžme byť súčasťou tohto nádherného kolotoča. Samozrejme želáme aj vám, milí čitatelia, aby sa vám splnilo všetko to, čo si prajete a aby bol tento rok lepší, ako ten minulý. Šťastný nový rok! 🙂

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.