Určite to všetci dobre poznáte alebo ste sa s tým už niekedy pri niekom stretli. Rozbitý smartfón je asi najhoršia vec, ktorá ti môže pokaziť radosť z používania smartfónu. Jeho výmena je častokrát nákladná a krehkosť vysoká, takže k úrazu môže dôjsť veľmi rýchlou cestou. Už sme tu mali zopár pokusov, ktoré nám ukazovali materiál schopný sa zoceliť sám po tom ako sa poškriabal, prípadne rozbil. Tento materiál ale nebol vodivý. To čo ti ale ukážeme teraz budeš chcieť prakticky okamžite!

Nikdy ho nezničíš!

Rozbitý iPhone môže byť pekný problém. Pri starších kusoch je síce výmena pomerne lacná, avšak ani zariadenia už nemajú vysokú hodnotu a tak sa to častokrát neoplatí. Nové iPhony majú zase technológie ako napríklad Touch ID a preto je cena náhradných dielov extrémne vysoká. Ani to sa veľmi neoplatí, ale tak čo má človek robiť ak má celkom nový iPhone a pavučinu cez celý displej tak, že pomaly ani nevidí, čo je pod ním zobrazené? Nič, musí dôjsť k výmene alebo k predaju zariadenia. Každopádne je to v oboch prípadoch celkom nepríjemné.

- Reklama -

Najnovšie sa ale podarilo vytvoriť niečo, čo môže tieto problémy navždy ukončiť. Americkým vedcom sa podarilo vytvoriť nový, samozoceľovací materiál, ktorý by dokázal napraviť nielen obyčajné škrabance, ale aj napríklad praskliny. To samozrejme znamená, že v prípade, že by sa tvoj iPhone rozbil, musel by si vydržať pár hodín a displej by bol ako nový. Dokonca to nie je pre nás ani také bájne sci-fi, ako to môže vyzerať. Podobný displej by sa mohol dostať do výroby už v roku 2020. To znamená, že o pár rokov môžu mať mobilné servisy nemalý problém.

Rozbitý displej, ktorý sa sám opraví? - svetapple.sk
Rozbitý displej, ktorý sa sám opraví? – svetapple.sk

Tento materiál vytvorili chemici na Kalifornskej univerzite a vyznačuje sa napríklad zaujímavou vlastnosťou, ktorá mu dovoľuje natiahnuť sa až na 50-násobok svojej pôvodnej veľkosti. Jeho zloženie kombinuje roztiahnuteľný polymér a iontové soli. Spomínané ionty sa priťahujú k sebe a vďaka tomu dokáže materiál odstrániť nepríjemné škrabance či praskliny! Dokonca vraj materiál nemá so samoliečebnou vlastnosťou problém ani vtedy, ak sa zničí na malé kúsky. Tento materiál vedci testujú na rôzne škrabance, ryhy či praskliny už dlhé mesiace a vždy sa im podarilo prísť k fantastickému výsledku. Keď bol materiál roztrhnutý na polovicu, automaticky sa spojil len za 24 hodín!

Informácie o tomto materiáli teda znejú skutočne impozantne a my dúfame, že o ňom ešte budeme mať možnosť počuť. Mať niečo takéto v smartfóne by možno mohlo byť snom tých, ktorí rádovo zničia každý jeden telefón!

Materiál - svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.