Steve Jobs bol ozajstným inovátorom, ktorý dokázal meniť svet. Všetko však malo svoje pre aj proti. Jeho postavenie v spoločnosti Apple preto nebolo pre mnohých ideálne, no ako sa časom ukázalo, bez neho by Apple, či možno osobné počítače nikdy neboli tam, kde sú dnes. Ku všetkému sa pridalo aj Jobsove rozdelenie ľudí na dva typy.

Idioti a géniovia

Steve bol naozaj veľmi zložitá osobnosť, ktorá bola prekvapujúco veľmi emocionálne naladená. V spoločnosti Apple z konca 70. a začiatkom 80. rokov však stúpalo napätie pre Stevove správanie a „láske k produktu“. Medzi jeho hlavné prejavy totiž patrilo „Je to na hovno“. Pracovníci spoločnosti  to spočiatku brali naozaj osobne a tvrdili, že so Stevom sa nedá pracovať, keďže na všetko na čo prišli jednoducho odvetil „Je to na hovno“. Postupom času však zistili, že pomocou tejto veľmi jednoduchej vety sa Jobs pýta pracovníka „Prečo je práve toto tá najgeniálnejšia myšlienka“. Pred Jobsom sa nebolo jednoduché obhájiť, no ako tvrdia mnohí pracovníci, ktorí robili na projektoch ako Macintosch, bolo to možné. Steve totiž rozdeľoval ľudí na dva typy. Jedným z nich bol typ „idioti“, ktorých žiaľ bola väčšina . Druhá menšia časť boli naopak „géniovia“. Do menšiny spadali ľudia, ktorí sa u Jobsa dokázali presadiť a presvedčiť ho o tom, že chcú aby bol finálny produkt tým najlepším na svete. „Idioti“ mali možno skvelé myšlienky, no svojim správaním jednoducho Jobsa nepresvedčili, že chcú vytvoriť ten najlepší produkt. Inými slovami to boli naozaj špičkoví inžinieri, ktorí si však len robili svoju robotu, no nedávali do nej svoje vlastné „ja“ tak, ako Steve. Aj napriek tomu, že sa to môže zdať ako absurdné, práve toto rozdelenie ľudí patrilo medzi množstvo aspektov, ktoré dostali Apple, tam kde sa súčasne nachádza. Steve Jobs vedel totiž zostaviť ten najgeniálnejší tím, plný špičkových inžinierov, ktorí boli do produktu naozaj „zažraní“ a ktorí dokázal vytvoriť niečo, čo dnes používajú mnohí z nás. Dokázal vytvoriť obrovskú spoločnosť, ktorá prináša miliardové tržby a ľudia ju jednoducho milujú!

Prečítajte si tiež  Obsadenie nového filmu o Stevovi Jobsovi!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.