Po tom, čo Rusi vojensky napadli Ukrajinu sa im chrbtom začali otáčať nielen svetové veľmoci, ale aj nadnárodné technologické spoločnosti. Krajina sa preto rozhodla, že sa už nebude spoliehať na počítačové čipy od amerických spoločností Intel a AMD ale začne presadzovať svoju vlastnú technológiu, ktorú nazýva Baikal. Tá je však šialene zastaralá. Téme sa venoval portál 3Dnews.

Novým čipom sa vysmieva celý svet a nemôže za to iba technológia ale aj názov prvého počítača od Delta Computer, v ktorom je zakomponovaná. Rusi ho totiž volajú Bobor (čítate správne), čo je vcelku úsmevné.

Čo vás ale pobaví ešte viac je výkon tohto procesora, ktorý len tak mimochodom kopíruje názov čipu od spoločnosti Apple. Jeho kódové označenie je Baikal BE M1000 a komerčný názov Baikal M1. S platformou Apple Sillicon ale našťastie nemá absolútne nič spoločné.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Banner
REKLAMA

Zatiaľ čo spoločnosť Apple vyrába svoje najmodernejšie ARM čipy na základe 4 nm výrobného procesu, Rusi sú dnes na zastaralom 28 nm výrobnom procese. Len pre porovnanie, spoločnosť TSMC prešla na rovnaký proces ešte v rokoch 2010 / 2011. Znamená to teda, že Baikal M1 je už iba výrobnou technológiou približne 12, respektíve 13 rokov pozadu!

Baikal M1 ponúka osem jadier ARM Cortex-57 a takt len na 1,5 GHz. Vďaka základnej doske je do počítača možné vložiť 64 GB operačnej pamäte RAM typu DDR4 a tiež nainštalovať HDD či SSD úložisko. Bobor sa spolieha na zdroj typu ATX a operačný systém Astra Linux. Ide skrátka o hardvér, ktorý by ste v roku 2023 určite nechceli používať na dennej báze.

Bobor Baikal M1
Zdroj: 3Dnews

Ako ale naznačujú zahraničné média, spôsob, akým sa bude Bobor s procesorom Baikal M1 predávať zatiaľ nie je známy. Vzhľadom na to, že výroba jeho procesorov je naviazaná na Taiwan, ktorý voči Rusku vyvodil z dôvodu invázie na Ukrajine veľké sankcie, môžu mať Rusi veľký problém. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie čas.

Bobor Baikal M1
Zdroj: 3Dnews

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.