Aktualizácia systému iOS s označením 10.3 sa nezadržateľne blíži a bude dostupná pre všetkých už čoskoro. Ako sa na aktualizovanie tvojho iOS zariadenia pripraviť a najmä, čo očakávať od ďalšej verzie iOS?

Ako sa pripraviť a čo očakávať od iOS 10.3?

Určite vieš, že prostredníctvom Apple Beta Software Programu je možné vyhľadávať a inštalovať skúšobné, tzv. beta verzie pripravovanej verzie iOS. Podľa týchto beta verzií tak vieme, čo bude finálna verzia obsahovať, aké sú v nej novinky a či nie je náhodou horšia, ako tá predošlá.

Väčšinou ide o celkom 7 až 8 beta verzií, po ktorých prichádza finálna. Spočiatku bolo vydávanie beta verzií takmer pravidelné v týždňových alebo dvojtýždňových intervaloch. V poslednej dobe je to však trošku inak a napríklad tento týždeň vyšli až dve (6. a 7.) beta verzie.

Z toho je jasne vidieť, že sa Apple ponáhľa v tom, aby bola aktualizácia iOS 10.3 hotová čo najskôr a jej finálne vydanie môžeme očakávať už možno budúci utorok po 19. hodine. Uvidíme, či to tak naozaj bude, každopádne, určite ťa zaujíma aj to, v čom je iOS 10.3 iná od iOS 10.2.1 a či si zmeny všimne aj bežný používateľ, nielen vývojár.

Badateľné zlepšenie?

Od prvého vydania iOS 10.3 Public Beta 1 sme pozorovali len menšie zmeny, ktoré v konečnom dôsledku vedú len k zmene animácie zatvárania/otvárania aplikácií, pridaniu nastavení iCloudu a Apple ID v hornej časti nastavení, grafické znázornenie využitia iCloudu či zmena spustenia vyhľadávania Spotlight v centre widgetov.

V prostredí je ale jasne vidieť zrýchlenie otvárania aplikácií, už spomínaných animácií a stabilitu systému. Pre používateľov AirPods pribudla funkcia nájdenia v prípade straty a vylepšení sa dočkala aj aplikácia a ovládanie zariadení HomeKit. Netreba zabudnúť ani na dôležité bezpečnostné záplaty.

Počuli sme aj o iných veciach, ktoré sa však týkajú výlučne vývojárov a nás sa to teda viac-menej netýka. Hovorilo sa aj o zmenách v recenziách v App Store či už dlho žiadaného Dark Mode, ktorý sa však v iOS 10.3 neobjaví.

Zálohovať a už len čakať

Pred každou aktualizáciou je veľmi dôležité svoje zariadenie zálohovať. Najlepší a najrýchlejší spôsob „vynúteného“ zálohovania je na iCloud, kde sa uložia všetky dáta, ktoré si zvolíš v nastaveniach zálohovania. Ak používaš iCloud Fotoknižnicu, fotky sa zálohujú automaticky, no pred aktualizovaním systému si pre istotu over aktuálnosť zálohy. Taktiež treba myslieť aj na voľné miesto v úložisku, pretože sa môže stať, že počas overovania aktualizácie bude žiadané dočasné vymazanie aplikácií. Pokiaľ nemáš v iCloude dostatok miesta (napr. 50 GB získaš za 0,99€/mesačne), pre zálohovanie využi iTunes.

Prečítajte si tiež  Zaujímavý koncept iPhonu 12, keby Apple po štvrtý krát recyklovalo dizajn.

Na iOS 10.3 si teda ešte chvíľku počkáme a ozajstné zmeny v systéme treba očakávať až v iOS 11. Túto aktualizáciu by sme mali vidieť už začiatkom júna na WWDC, kedy Apple ukáže to, na čom rok pracovalo. Uvidíme, či „jedenástka“ bude stáť za to. Veríme, že áno a bude to konečne veľká zmena nielen funkcií ale aj prostredia, ktoré sa takmer vôbec nezmenilo od iOS 7 z roku 2013.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -