Mysleli ste si, že Európska únia celoplošným zavedením štandardu USB-C do všetkých mobilných zariadení skončí? Tak to ste na omyle. iPhone sa totiž nevzdá iba Lightningu ale možno aj vodeodolnosti. Vyplýva to z nového nariadenia EÚ, ktoré sa zdá na prvý pohľad absurdné.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Nové pravidlá sa majú vzťahovať na všetky zariadenia, ktoré označujeme pojmom spotrebná elektronika. Spadajú sem mobilné telefóny, tablety, prenosné herné konzoly a podobne. V praxi hovoria to, že každé z nich by malo mať používateľsky vymeniteľnú batériu.

Dnes keď sa vám pokazí na iPhone akumulátor, bez skúseností prakticky nemáte šancu na jeho opravu. Musíte zájsť do servisu, kde majú vyškolený tím ľudí, špeciálne nástroje a originálne náhradné diely na to, aby bolo možné opravu uskutočniť. Pochopiteľne to ale nie je lacná záležitosť a tak EÚ chce aby to zákazník zvládol aj sám. Môže to mať pozitívny vplyv na životné prostredie.

Nové pravidlá začnú platiť v roku 2027. Čo však vodeodolnosť? 

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
Zdroj: Apple

Nové pravidla EÚ by mali vstúpiť do platnosti v roku 2027 a výnimkou môžu dostať iba veľmi špecifické elektronické zariadenia. V jednom prípade sú to zdravotnícke produkty a v druhom prípade výrobky, ktoré sú bezprostredne určené na použitie vo vode (napríklad akčné kamery).

A hoci sú smartfóny taktiež vodeodolné, Európska únia na ne žiadnu výnimku neudelí. Ak však dostanú vymeniteľné batérie tak, ako sme na to boli zvyknutí kedysi, je dosť možné, že zo štandardov IP67 a IP68 sa stane minulosť.

Uvidíme, ako sa celá situácia vyrieši a ako to celé dopadne. Hoci rok 2027 sa zdá byť v súčasnosti ďaleko, v technologickom svete ide o výkričník, ktorým sa musia riadiť takmer všetci výrobcovia zariadení na čele so spoločnosťou Apple.

EÚ ide tvrdo proti spoločnosti Apple 

iPhone 13 Pro a európska vlajka
Zdroj: Unsplash / Luka Petranović (úprava redakcie)

Nezabúdajme, že práve technologický gigant je pri podobných pravidlách často v nevýhode. Neplatí to len pre obmedzenia súvisiace s USB-C ale aj napríklad pre pravidlá, ktoré ovplyvnia App Store a z iOS spravia niečo podobné, čo dnes nazývame Android.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto nápade myslíte vy. Ste za to, aby mali všetky smartfóny vymeniteľné batérie alebo to považujete za zlý krok. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -