Apple to po rokoch opäť skúša v sfére zariadení, ktoré svojou cenovkou začínajú na úrovni 399$. Hoci iPhone SE 2. generácie po vizuálnej stránke neponúka nič nové, ako celok dáva veľký zmysel a sme presvedčení o tom, že si nájde množstvo spokojných majiteľov vo všetkých krajinách sveta. Logicky sa však na tento model pripravila aj konkurencia. Toto je Samsung Galaxy A51, ktorý stojí prakticky rovnako. Oplatí sa?

Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51 je silný konkurent pre iPhone SE 2. generácie.
Samsung Galaxy A51

Začnime novým Samsungom. V USA sa jeho cena začína na úrovni 399$ a v EU je to okolo 350€ (líši sa od predajcu). Juhokórejský gigant tu teda nezvolil politiku ako Apple, kedy vyššie náklady (spojené s predajom v rôznych krajinách sveta) zohľadnil v cene ale išiel kurzovým prepočtom, čo je pre konečného zákazníka veľká výhoda…

Zariadenie má obrovský displej s uhlopriečkou 6,5″, ktorý beží na technológii AMOLED. Kvalitné je aj rozlíšenie 1080 x 2400 px (405 ppi). Ešte radi upozorníme, že na nákup telefónu sa môže každý pozerať individuálne. Niekomu vyhovuje lepšia cena, inému menšia uhlopriečka (To, že je A51 väčší teda nemusí byť výhoda…).

Čo už nepôsobí až tak dobre je spracovanie zariadenia. Samsung tu evidentne potreboval ušetriť, kde sa len dalo a rozhodol sa použiť plastový rám a tiež plastovú zadnú časť. Slabšou stránkou bude procesor Exynos 9611 (10nm), ktorý veru nie je tým, čo by sme mohli nazvať „špičkou na trhu“. Operačná pamäť RAM predstavuje 4-8 GB (v závislosti od pamäťovej verzie). Novinka je dostupná so základným úložiskom 64 GB, ktoré je možné rozšíriť o microSDXC karty.

Samsung Galaxy A51 je silný konkurent pre iPhone SE 2. generácie.
Samsung Galaxy A51

To čoho má Samsung už na prvý pohľad viac sú fotoaparáty. Zariadenie ponúka až 4 šošovky na zadnej strane. Základná širokouhlá má rozlíšenie 48MP a clonu f/2.0, ultraširokouhlá má rozlíšenie 12 MP a clonu f/2.2, Makro objektív má rozlíšenie 5 MP a clonu f/2.4 a objektív zameraný na hĺbku má rozlíšenie 5 MP a clonu f/2.2. Zariadenie dokáže natáčať 4K video pri 30 fps. Predný fotoaparát má 32 MP, clonu f/2.2 a vie natočiť FullHD video.

Medzi ďalšie technológie, ktoré prináša Samsung Galaxy A51 patrí aj senzor odtlačkov prstov pod displejom, 4000 mAh Li-Pol batéria či 15W rýchlonabíjanie.

iPhone SE 2. generácie

3 dôvody, prečo si kúpiť iPhone SE 2. generácie.
iPhone SE 2. generácie

Ako už bolo uvedené vyššie, novinka z Cupertina stojí v USA rovnako, ako tento Samsung. V krajine štartuje na 399$ a v EU je o 120€ drahšia (479€), čo je dosť veľký rozdiel.

To čo si okamžite každý všimne je displej. Spolieha sa na uhlopriečku 4,7″ a neponúka edge-to-edge. Tak isto mu nehrá do karát ani technológia LCD, ktorá postupne stráca popularitu na trhu s mobilnými zariadeniami. Rozlíšenie 1334 x 750 px (326 ppi) bohate stačí na to, aby ste nevnímali pixely. No a hoci so sebou tento displej nesie zopár nevýhod, treba upozorniť na to, že jeho kvalita ako aj farby sú na špičkovej úrovni a určite nikoho nesklamú.

Čo sa týka spracovania, tak to už sme v úplne inej sfére. Hoci možno iPhone SE 2. generácie nemá také vychytávky, ako práve Samsung Galaxy A51, ponúka prémiový dizajn, ktorý vás bude baviť každý deň aj keď už má nejaký ten „piatok“ za sebou. Apple tu použilo materiály ako hliník a sklo na zadnej strane. V tomto smere má teda jablkový konkurent jasne navrch.

Najsilnejšou stránkou bude určite procesor. Apple A13 Bionic (7nm+) je najvýkonnejší mobilný čip na svete. Trvácnosť nového iPhonu sa vďaka nemu odhaduje na 4-5 rokov! Operačná pamäť je 3 GB RAM a základné úložisko 64 GB.

Jeden snímač pre všetko

No a teraz fotoaparát. Apple sa nezameralo na kvantitu ale na kvalitu. Nový iPhone SE pre rok 2020 má teda len jednu šošovku, no tá je mimoriadne prepracovaná a schopná. Rozlíšenie širokouhlého objektívu 12 MP postačí v každej situácii a clona f/1.8 urobí obstojné fotky aj za horšieho svetla (aj keď novinka nemá nočný režim ako napríklad iPhone 11/11 Pro).

Ďalšia skvelá správa je možnosť natáčania 4K videa až pri 60 fps! Kvalita v tomto prípade stojí za to a nebáli by sme sa ju porovnávať s vlajkovými loďami ostatných výrobcov. Na prednej strane sa nachádza 7 MP šošovka s clonou f/2.2 a možnosťou natáčania FullHD a portrétnym režimom.

Tim Cook: "iPhone SE 2 je rýchlejší ako najrýchlejšie Android smartfóny".
iPhone SE 2. generácie

Zariadenie disponuje Li-Ion akumulátorom s kapacitou 1821 mAh. Napriek nízkemu číslu potvrdzujeme, že bez problémov vydrží celý deň a je na tom o 1/4 lepšie ako batéria v iPhone 8. Výhodou je aj podpora 18W rýchleho nabíjania a Qi bezdrôtového nabíjania (musíte si však kúpiť príslušenstvo). iPhone SE 2 sa odomyká pomocou Touch ID v Home Button.

Samsung Galaxy A51 vs. iPhone SE 2. generácie

Aký je teda výsledok? Suma sumárom to vyzerá ako jasná výhra pre Samsung. Papierové čísla ale veľmi často klamú. Juhokórejský gigant šetril presne tam, kde Apple investovalo a to považujeme za jeho najslabšiu stránku. Ľudia si budú kupovať iPhone SE 2. generácie preto, lebo im extrémne dlho vydrží a nebudú ho musieť vymieňať.

Galaxy A51 žiaľ takúto pozitívnu perspektívu pred sebou nemá. Výrazne slabší procesor sa vrámci výkonu prejaví už možno o 2 roky. Pri iPhone SE 2. generácie to určite nehrozí. Výber a rozhodnutie je samozrejme na vás. Nám aj napriek horším papierovým číslam vychádza ako jasná voľba iPhone SE 2. generácie… Napíšte nám do komentára, čo si myslíte vy…

Samsung Galaxy A51 je silný konkurent pre iPhone SE 2. generácie.
Samsung Galaxy A51 je silný konkurent pre iPhone SE 2. generácie.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.