Samsung je v súčasnosti už druhý najväčší výrobca smartfónov na svete a podľa posledných modelov si svoju dobrú pozíciu ešte udrží veľmi dlho. Nemôže za to len Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S7 Edge, ktoré sú už samé o sebe úspešné modely. Môže za to aj nový Samsung Galaxy Note 7, ktorý bol predstavený len včera a ponúka obrovské množstvo horúcich noviniek, tie z neho urobia predajný hit.

Galaxy Note 7

Samsung sa tento rok vydal v šľapajách svojho modelového radu a tak svoju novinku Samsung Galaxy Note 6, nazval rovno číslicou 7. Telefón, ktorý uzrel svetlo sveta po prvý krát niekedy v roku 2010 bol zo začiatku zvláštny exemplár. Boli to časy 3,5″ iPhonov a zrazu Samsung predstaví vlajkový model, ktorý ponúka uhlopriečku 5,7″? Zo začiatku sa to zdalo ako zlý krok ale ako sa ukázalo, tento phablet bolo presne to, čo Juhokórejský gigant potreboval.

- Reklama -

Netrvalo dlho a Phablety sa začali objavovať na trhu aj od iných výrobcov. Postupne mali viac a viac majiteľov, no a v dnešnej dobe už telefón s obrovskou uhlopriečkou ponúka napríklad aj také Apple, konkrétne model 6S Plus. Displej má 5,5″ a FullHD rozlíšenie. Je to vlajková loď spoločnosti, no ako sa ukazuje, má tu ďalšieho veľkého súpera práve od Samsungu, ktorý tu s phabletmi začal. Čo ponúka nová vlajková loď? Je lepšia ako tá od Apple?

V prvom rade by sme mali podotknúť, že Samsung nový telefón nenazval Galaxy Note 6 ale Galaxy Note 7. Hlavný dôvod tejto zmeny je asi ten, že súčasné vlajkové lode s názvom Galaxy ponúkajú práve sedmičku vo svojom názve. Je teda logické, že sa v Samsungu rozhodli ísť touto cestou. Samsung minulú generáciu tohto populárneho smartfónu v Európe oficiálne nepredával (no našli sme ho aj tu). Táto nová generácia už bude dostupná aj u nás. Konkrétne by malo ísť o začiatok septembra.

Note 7 - svetapple.sk

Ešte lepší stylus

Hneď prvá vec, ktorá je medzi iPhonom a modelovým radom Galaxy Note rozdielna je stylus. iPhone žiaden neponúka a v podstate si to v Apple ani nemôžu dovoliť, pretože by narušili filozofiu Steva Jobsa. Ten stylusy doslova neznášal a to určite nikto nechce. V tomto je teda jasná výhoda. Človek si okrem písania môže aj kresliť a to dokonca aj pod vodou, pretože telefón ponúka certifikát vodeodolnosti a ten sa vraj vzťahuje aj na spomínaný stylus.

Ďalšia skvelá vec je potom presnosť. Nové pero je vraj vyvíjané práve s dôrazom na absolútnu presnosť. To inými slovami znamená, že v Samsungu stylus ešte vylepšili, aby lepšie reagoval a aby sa pohodlnejšie používal. To je veľmi dôležité, nakoľko ide o jeden z hlavných ovládacích prvkov tohto telefónu.

Ďalšie novinky

Samsung si tu ale pripravil aj veľa noviniek, ktoré sú spájané aj s prichádzajúcim iPhonom. Celé telo je ponúkané aj v modrej farbe s tým, že dizajn je vraj extrémne presný a jednotlivé dielce pasujú tak, ako by tvorili jeden kus. Z prednej, ale aj zo zadnej strany nájdeme sklo, podobne ako pri iPhone 4/4S. Dizajnovo ide o veľmi vydarený kúsok aj keď vlastne neprináša nič nové a vyzerá ako všetky súčasné vrcholové Samsungy.

Samsung si dal ale tú prácu a do telefónu zabudoval aj senzor, ktorý bude schopný naskenovať tvoju rohovku a následne odomknúť smartfón. Na všetko toto ti postačí predná kamera a v prípade šera alebo zhoršeých svetelných odmienkach aj infračervené svetlo. O sklo sa bude starať Gorilla GLass 5, čo znamená, že telefón sa nerozbije po každom jednom páde a na to, aby sa mu niečo stalo, sa budeš musieť skutočne veľmi snažiť.

Samsung Galaxy Note 7 - svetapple.sk

Výkon a technické špecifikácie

Po stránke výkonu tu máme skutočne nadupanú mašinu, ale to sa už od Smasungu tak trochu dalo čakať. Pamäť RAM má až 4GB, čo je na telefón skutočne veľa. Ako procesor tu beží SnapDragon 820 a batéria môže mať až 3500 mAh. Úložisko bude mať kapacitu ideálnych 64GB, ktoré však bude možné vďaka SD kartám rozšíriť ať o 256GB. Ako operačný systém tu beží Android 6.0.

Čo sa samotného displeja týka, tak ten má uhlorpiečku slušných 5,7″ a pracuje s rozlíšením QHD, teda vyobrazenie je naozaj špičkové. Okrem iného novinka ponúka aj bezdrôtové nabíjanie ale to už nie je v kruhoch Samsungu žiadna novinka. Dostupný je tu aj moderný USB-C. Fotoaparát má 12mpx a slnečnú clonu F/1.7.

Zhrnutie

Ako by sme to teda zhrnuli. Samsung má v rukách fantastické zariadenie, s ktorým môže určite zamiešať karty. Hoci sme Apple web, neznamená to, že budeme “hejtovať” všetko ostatné a uznávame, že momentálne je minimálne technológiami Samsung o čosi ďalej ako Apple. Každopádne to tvrdíme v čase, kedy ešte nie je predstavený iPhone 7 Plus. Práve to bude hlavný konkurent pre toto zariadenie. Uvidíme, ako to bude s cenou a ostatnými faktormi, ale Apple má vo svojich kruhoch naozaj veľkého nepriateľa. My samozrejme držíme palce Applu, ale taktiež zdravému konkurenčnému trhu. Len tak sa spoločnosti vedia vybičovať k najlepším výkonom – aby porazili svojho súpera.

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.