O spoločnosti Apple sa dlhodobo hovorí, že jej smartfóny natáčajú najkrajšie videá spomedzi konkurencie. Neznamená to však, že majú tie najmodernejšie možnosti. Samsung už pred rokmi predstavil svoj prvý smartfón, ktorý dokázal natáčať video v rozlíšení 8K a 24 FPS. Model Galaxy S23 Ultra, to dokonca zvládal pri 30 FPS, no to je dnes už minulosť.

Ako informuje portál GSMArena, spoločnosť Samsung sa rozhodla pre absolútne nečakaný krok. Výrobca v rámci júnovej aktualizácie softvéru priniesol drobné vylepšenia, ako aj opravu chýb. Zároveň však zakázal jednu funkciu, ktorá absolútne šokovala svet. Po novom už nie je možné natáčať video v rozlíšení 8K pomocou režimu vysokej bitovej rýchlosti.

To najlepšie, čo môžete zo Samsungu Galaxy S23 Ultra dostať je 4K pri 60 FPS. Podotýkame, že toto si Samsung dovolil pri smartfóne, ktorý po kliknutí na tento odkaz kúpite najlacnejšie od 960 € (namiesto 1 399 €). Momentálne je teda na rovnakej úrovni, ako konkurenčný iPhone 14 Pro Max. Aj ten podporuje „iba“ 4K video pri 60 FPS. Prečo to Samsung urobil?

Odpoveď na túto otázku je zatiaľ nejasná. Rovnako je nejasné to, či ide o dočasné riešenie, alebo trvalý zákaz profi funkcie. Prepínač na 8K video sa totiž stále v ponuke fotoaparátu nachádza, no nedá sa naň kliknúť, pretože je sivý. Samozrejme, platí to len pre aktualizované zariadenia.

Samsung zatiaľ mlčí. Toto by mohol byť dôvod zákazu

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Samsung

Keď už sa taký veľký výrobca, akým je spoločnosť Samsung rozhodne vykonať podobne zásadnú zmenu, zvyčajne ku nej ponúkne aj oficiálne stanovisko, ako vysvetlenie. Problém je však v tom, že juhokórejský gigant v protokole o aktualizácii neuviedol ani jednu zmienku o tom, že by mala akokoľvek pozastaviť možnosť nahrávania videa do 8K pri 30 FPS.

Na internete sa však veľmi rýchlo objavili špekulácie, že jedným z dôvodov tohto zákazu bola nedostatočná stabilita zariadenia pri nahrávaní pomocou vysokej bitovej rýchlosti. Niekedy sa vraj stávalo, že výsledné videá sekali, prípadne sa v nich vyskytovalo trhanie. A to tiež nie je celkom správne.

Pravdepodobne je toto hlavný dôvod, prečo sa spoločnosť Samsung rozhodla možnosť nahrávania 8K videí zakázať. Platiť by to malo minimálne dovtedy, kým nenájde riešenie pre uvedený problém.

Loopi Banner
REKLAMA

V každom prípade by sa to ale patrilo aspoň oznámiť zákazníkom. Tí totiž momentálne nevedia, či sivá funkcia na spustenie 8K videa je chybou v ich zariadení, alebo nie. Snáď to teda výrobca čoskoro napraví.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -