Samsung prekonal Apple

Prešli presne tri roky od chvíle, keď Samsung prekonal Apple, v segmente predaja smartfónov na americkom trhu. Potvrdila to najnovšia štúdia od výskumníkov z analytickej spoločnosti Strategy Analytics. No a hoci nie je táto správa priaznivá, v skutočnosti má logické vysvetlenie.

Cupertinský gigant získal v USA presne 30,2% podiel na trhu. iPhone sa počas mesiacov júl, august a september predával dobre, no určite nie lepšie, ako v tom istom období počas roka 2019.

- Reklama -

Prekvapil však Samsung, ktorý dosiahol na rovnakom trhu až 33,7% podiel. Prekonal tak všetkých konkurenčných výrobcov smartfónov. Naposledy sa mu to podarilo ešte v roku 2017.

Tretie miesto získalo LG Electronics so 14,7% podielom. Na vyššie uvedené spoločnosti výrazne stráca, no aj tak sa jedná o slušné číslo, za ktoré sa kompetentní nemusia hanbiť.

Ak vás zaujíma dôvod víťazstva Samsungu, odpoveď je jednoduchá. Spôsobilo ho meškanie vlajkovej lode, iPhonu 12. Ľudia čakali na nové zariadenie a tak nechceli kupovať čoskoro zastaralý hardvér. Novinka sa žiaľ preložila do štvrtého štvrťroka. V tomto období budú zarátané všetky predaje. Situácia je veľmi podobná ako v roku 2017, kedy sa iPhone X začal predávať až 3. novembra.

Pokiaľ teda Samsung miernym spôsobom prekonal Apple počas Q3 2020, je silný predpoklad, že počas Q4 2020 bude výrazne zaostávať. Nechajme sa prekvapiť. Správa nám žiaľ neprezradila konkrétne čísla predaných jednotiek a tak sa musíme uspokojiť iba s percentuálnym výsledkom.

V tomto bode upozorňujeme, že aj 30,2% je pre Apple obrovským úspechom. Prakticky každý model sa predáva s extrémne vysokou maržou, o ktorej môžu v Samsungu iba snívať. Cenové rozpätie iPhonu sa pohybuje na úrovni 399-1500$. Z pohľadu zisku sú na tom v Cupertine určite lepšie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.