Ako sme vás informovali včera obchodná vojna medzi Južnou Kóreou a Japonskom donútila kompetentných zo spoločnosti Apple a spoločnosti Samsung aby zasadli za jeden stôl. Apple potrebuje mať aj záložné riešenie. Samsung už možno nebude jediným dodávateľom OLED displejov pre iPhone.

Nedostatok displejov

Hoci sa tento problém úplne tak netýka sporu medzi Južnou Kóreou a Japonskom, súvisí s ním. Samsung môže mať problémy s dodávkami prakticky čohokoľvek. Najviac sú ale ohrozené flash pamäte a RAM, ktoré vyrába pre iPhone. Výroba OLED displejov ale tiež nemusí bežať na plné obrátky. Tesne pred uvedením nových iPhonov to veru nie je potešujúce ani pre jednu stranu.

Apple má navyše práve s OLED displejmi aktuálne veľké problémy. Stratilo jedného dodávateľa, ktorým je spoločnosť LG. Tá mala zastaviť výrobnú linku s displejmi z dôvodu výrobných problémov, ktoré aktuálne dáva dohromady. Nikto ale nevie, kedy budú problémy vyriešené a tak môže LG pracovať len na “menší výkon”.

Samsung už možno nebude jediným dodávateľom OLED displejov pre iPhone. - svetapple.sk

Samsung tak ostáva ako jediný a výhradný dodávateľ, čo určite nie je najlepšie. Apple musí mať aj záložný plán. Musí mať firmu, ktorá mu vie v prípade výpadku nahradiť aspoň niekoľko percent z celkovej výrobnej kapacity. Na každý komponent potrebuje podľa svojich interných zásad minimálne dvoch dodávateľov. Je to súčasť stratégie. Znižuje to riziko a zlepšuje vyjednávaciu pozíciu.

Samsung už možno nebude jediným dodávateľom OLED displejov pre iPhone.

Podľa informácií magazínu cultformac, Apple sa po novom dodávateľovi rozhliada paradoxne v Číne. Nebolo by na tom možno nič prekvapivé, keby práve Čína nemala obchodnú vojnu s USA, čo je zase len ďalší problém. Kompetentní ale nemajú na výber. OLED displej je tak špeciálna komodita, že ju vedia vyrábať iba niektoré fabriky na svete. Množstvo dodávateľov je teda obmedzené a aj títo dodávatelia zvyčajne pracujú naplno pre iné spoločnosti.

Jedným riešením by ale mohla byť firma BOE Technology, ktorá má v tejto oblasti už nejaké skúsenosti. Ako už bolo naznačené sídli síce v Číne avšak Apple ju veľmi potrebuje. LG by malo ešte zvládnuť dodávať displeje pre rok 2019. Bude sa jednať o tie isté displeje čo aj minulý rok. Ako ale informácie z prostredia Applu prezrádzajú, BOE Technology by sa mala pridať už v roku 2020. Pracovať tak bude na displejoch s uhlopriečkou 5,4″, 6,1″ a 6,7″. Všetky menované majú fungovať na princípe OLED.

Samsung už možno nebude jediným dodávateľom OLED displejov pre iPhone. - svetapple.sk
Samsung už možno nebude jediným dodávateľom OLED displejov pre iPhone. – svetapple.sk

zdroje: macrumors

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here