Sčítanie obyvateľov, domov a bytov potrvá do 31.3.2021

Možno ste o tom nevedeli, no Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je jedno z najvýznamnejších štatistických meraní na Slovensku a tak isto vo svete.

V našej krajine má aktuálne viac ako 100-ročnú históriu, a opakuje sa pravidelne raz za 10-rokov. Vzhľadom na množstvo dát, ktoré musia byť získané a neskôr spracované sa jedná o jedno z najnáročnejších štatistických zisťovaní vôbec.

- Reklama -

V roku 2021, kedy nás ešte stále obklopuje pandémia koronavírusu, bol spustený online projekt Sčítanie obyvateľov, domov a bytov, kde môže každý vyplniť svoj dotazník z pohodlia gauča a výrazne tým zjednodušiť štatistický proces.

Okrem iného je celý postup veľmi bezpečný, nakoľko vás v týchto pandemických časoch nemusí nik fyzicky navštíviť, čo nie je ani zďaleka všetko. Hlavnou prioritou tvorcov online projektu bola ochrana osobných údajov. Všetky dáta, ktoré zadáte do formulára budú použité výlučne na účely sčítania a celý postup je veľmi dobre chránený. Pri vypĺňaní formulára sa nemusíte ničoho obávať.

Prečo by som sa mal sčítať?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Celý proces sčítania sa robí preto, aby sa získali: informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o domácnostiach obyvateľov a ich bývaní -(scitanie.sk).

Tak isto je dobré doplniť, že sčítaním môžete pomôcť napríklad aj svojmu mestu/kraju, nakoľko práve z týchto údajov sa vychádza pri rozdeľovaní podielových daní pre samosprávy.

Získané dáta sú na záver používané pri budovaní, posilnení a plánovaní dopravnej infraštruktúry, siete školských a zdravotníckych zariadení a oddychových zón, parkov, detských ihrísk či športovísk. Aj váš dotazník sa teda ráta a stojí za to venovať mu niekoľko minút z voľného času.

Ako sa sčítať?

Celý postup je mimoriadne jednoduchý a používateľské prostredie webu bolo navrhnuté tak, aby ním prešiel každý.

Keď otvoríte internetovú stránku scitanie.sk, v pravej časti kliknite na červené tlačidlo Sčítať sa. V nasledujúcej časti vyberte jazyk a potom sa prihláste buď cez svoje rodné číslo (dá sa to aj ak ho nemáte) alebo elektronický občiansky preukaz, prípadne doklad o pobyte.

Teraz sa pred vami objavil krátky dotazník na jednoduchej časovej osi, ktorá je rozdelená na sekcie Pobyt, Rodina, Vzdelanie, Zamestnanie, Národnosť, Náboženstvo a Zhrnutie formulára.

Aj keď tvorcovia na informačnej stránke tvrdia, že vyplnenie trvá cca 10-15 minút, nám to netrvalo dlhšie ako 5-7 minút. V princípe je to teda naozaj chvíľa, ktorú sa oplatí projektu venovať.

Napíšte nám do komentára, či už ste sa sčítali a aké problémy vás pri tom postrehli, prípadne ako sa vám online projekt zapáčil. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

- Reklama -
ZDROJscitanie.sk
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here