Spoločnosť Apple je známa tým, že do svojich mobilných zariadení vkladá extrémne výkonný hardvér, vďaka ktorému dokážu hravo spracovávať aj tie najnáročnejšie úlohy a zároveň im vďaka nemu predĺžuje živostnosť. Konkurencia sa to aj v roku 2023 bude snažiť dobehnúť.

Ako informuje portál GSMarena, americká spoločnosť Qualcomm predstaví na jeseň nový mobilný procesor, ktorý by mal priniesť označenie Snapdragon 8 Gen 3, čím bude nadväzovať na predošlé dve generácie. Teraz sa na svetlo sveta dostalo niekoľko zaujímavých noviniek ohľadom jeho výkonu, ktoré vás môžu zaujímať.

Samotný čip je v súčasnosti vyvíjaný pod kódovým označením SM8650, pričom v roku 2023 ponúkne kompletne prepracovanú procesorovú jednotku. Tá má po novom pozostávať z jedného extrémne výkonného jadra, piatich klasických výkonných jadier a dvoch úsporných jadier, ktoré zabezpečia dlhšiu výdrž batérie.

Spomínané extrémne výkonného jadro bude vychádzať z dizajnu ARM Cortex-X4, ktorý zatiaľ spoločnosť Qualcomm oficiálne nepredstavila, no predpokladaná frekvencia by mala byť až 3,7 GHz. Len pre porovnanie, predošlé Cortex-X3 jadro dosahovalo výkon na úrovni 3,2 GHz.

Procesor sa bude vyrábať 4nm výrobným procesom, za použitia modernejšej technológie „N4P“, ktorá by mala zabezpečiť lepšiu efektivitu. 3nm procesory by potom mali prísť na trh niekedy v roku 2024.

Americký Qualcomm by mal tiež v čipe Snapdragon 8 Gen 3 ponúknuť aj nové grafické jadro Adreno 750, no v tejto chvíli nepoznáme žiadne bližšie podrobnosti ohľadom toho, čo by mohlo ponúknuť.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Každopádne to celkovo pôsobí, ako dosť výkonný a premyslený hardvér, ktorého cieľom bude dobehnúť, alebo ideálne predbehnúť čip A17 Bionic od spoločnosti Apple, ktorý firma uvedie na trh spolu s iPhonom 15 Pro v septembri tohto roka.

Otázne ale zostáva, či sa to Qualcommu vôbec podarí. Predsa je technologický gigant z Cupertina v tejto oblasti dlhodobo popredu a určite v tom neplánuje poľaviť. Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.