Steve Jobs je meno, ktoré počujeme prakticky dennodenne a aj keď niekto nevie, ako Apple vzniklo, vie minimálne to, že s tým má niečo spoločné osoba s týmto menom. Jeho spoločnosť za takmer 40 rokov existencie vyprodukovala množstvo legendárnych a kultových produktov, ktoré sa s ním spájajú. Nebol však ani technik, ani dizajnér, bol jednoducho génius a zároveň neuveriteľný šéf!

Génius

Génius je napríklad Mozart, Einstein či Edison. Prečo však toto slovíčko ľudia spájajú aj s osobou Steva Jobsa, ktorá prakticky nič nové nevytvorila? Steve totiž nebol dizajnérom a ani technikom tých najlepších produktov, tak prečo ho volajú génius? Zaslúži si to vôbec?

- Reklama -

Ja mám osobu Steva Jobsa rád, aj keď som ho osobne nepoznal, avšak prečítal som niekoľko kníh a videl niekoľko filmov, vďaka čomu mám aspoň akú takú predstavu o tom, aký vlastne bol. Ľudia ho nazývajú géniom za produkty, ktoré nenavrhol a za technické riešenia, na ktoré neprišiel on. Ale prečo? Ja ti to teraz veľmi jednoducho vysvetlím. Steve totiž vedel niečo, čo vie len málo ľudí na tejto planéte. Jednoducho mal inštinkt, ktorý mu dokázal ukázať smer a on sa ním vydal. A vydal sa takým spôsobom, že ľudia vôkol neho jednoducho nechápali čo robí.

Steve Jobs a jeho prvý iPad - svetapple.sk
Steve Jobs a jeho prvý iPad – svetapple.sk

On totiž naozaj nič nenavrhol ale jeho idea alebo lepšie povedané predstava, ktorú následne pracovníci Apple vytvorili (po veľmi komplikovanom schvaľovaní, samozrejme), nakoniec vždy trhala predajné pulty. On akoby vedel, čo ľudia potrebujú a vďaka tomu vznikali veci, o ktorých sa používateľom asi ani nesnívalo. Kto by bol povedal, že počítač môže byť umeleckým dielom? Alebo to, že predražený MP3 prehrávač v peknom tele a so štítkom „1000 skladieb“ bude jedným z najkultovejších vecí začiatku 21. storočia? Steve to jednoducho chápal a svoju dobu naozaj predbehol. Nad všetkými produktami dlho sedel a premýšľal, akoby sa to dalo spraviť ináč poprípade jednoduchšie. Jeho až chorobná túžba po dokonalosti, čistote a jednoduchosti vyústila v tie najlepšie produkty, aké kedy ľudstvo videlo.

Vráťme sa teda späť k začiatku a k otázke či je Steve Jobs skutočne taký génius, za akého ho všetci považuju. Moja odpoveď znie – áno. Tak, ako tu totiž Mozart zanechal tú najúžasnejšiu hudbu, tak tu Steve zanechal tie najúžasnejšie veci. Možno je len géniom 20. a 21. prvého storočia ale za to čo dokál vytvoriť spolu s jeho tímom si tento prívlastok zaručene zaslúži!

Steve Jobs a prvý iPod - svetapple.sk
Steve Jobs a prvý iPod – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.